reklama

Więcej pieniędzy na badania obrazowe, operacje zaćmy i leki

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
O ponad 300 mln zł wzrośnie pula, którą w tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wyda na funkcjonowanie szpitali i poradni w całej Polsce.

Ponad 80 mln zł trafi do kas oddziałów wojewódzkich NFZ dzięki uruchomieniu rezerwy ogólnej Funduszu. Zarządzenie w tej sprawie zostało już podpisane przez p.o. prezesa NFZ Adama Niedzielskiego.

Dodatkowe środki dostaną m.in. placówki realizujące pilotażowy program nowej terapii udarów niedokrwiennych. Dzięki tzw. trombektomii mechanicznej pacjenci, u których pojawił się zakrzep w naczyniu mózgowym mają szansę na całkowity powrót do zdrowia, a nowy sposób leczenia można zastosować nawet do 6h po wystąpieniu pierwszych objawów udaru.

Druga część rezerwowej puli zostanie z kolei wykorzystana na pokrycie kosztów innowacyjnych medykamentów, które w ostatnim czasie trafiły na listę refundacyjną.

Jeszcze w tym roku NFZ zwiększy również pulę na operacje zaćmy i diagnostykę obrazową. Na skrócenie kolejek do tego rodzaju świadczeń zostanie przeznaczonych w sumie 220 mln zł.

Operacje katarakty oraz badania rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym od lipca należą do tzw. nielimitów. Oznacza to, że poszczególne lecznice nie muszą już martwić się, że wykonają więcej zabiegów czy badań niż przewiduje ich umowa z Funduszem, a NFZ płaci im za każdego przyjętego chorego.

Zniesienie limitów przyniosło już pierwsze wyraźne efekty i doprowadziło do skrócenia czasu oczekiwania na pomoc okulistów. W Małopolsce pacjenci z dopiskiem „pilne” na skierowaniu mogą liczyć na operacje zaćmy po ok. trzech miesiącach, czyli o 49 dni szybciej niż przed rokiem. Chorzy niewymagający natychmiastowej interwencji muszą poczekać niespełna dwanaście miesięcy - trzy miesiące krócej niż jeszcze przed rokiem.

CZYTAJ TAKŻE: W Małopolsce skróciły się kolejki do operacji katarakty

Skracanie kolejek gorzej idzie pracowniom diagnostyki obrazowej. Do przyjmowania większej liczby chorych NFZ chce je zachęcić specjalnymi premiami. Dzięki nowym przepisom, placówki, które skrócą czasy oczekiwania i listę zapisanych pacjentów będą mogły liczyć na wyższe o 5 proc. stawki za wykonane badania.

ZOBACZ TAKŻE:

Kraków. Szpital Uniwersytecki coraz bliżej przeprowadzki. Zo...

Czytaj także

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Wideo

Materiał oryginalny: Więcej pieniędzy na badania obrazowe, operacje zaćmy i leki - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie