Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowisko pod Komarowem. To była wielka bitwa kawalerii

Joanna Nowicka
Bitwa pod Komarowem
Bitwa pod Komarowem JN
95. rocznica Bitwy pod Komarowem przeszła do historii. Tegoroczna inscenizacja była jednocześnie planem filmowym "Sensacji XX wieku".

Niedzielna inscenizacja upamiętniająca starcie polskich ułanów z kozacką armią Siemiona Budionnego to gigantyczne przedsięwzięcie. W tym roku na polach Wolicy Śniatyckiej koło Komarowa wielotysięczna publiczność mogła podziwiać około 200 ułanów z całej Polski, m.in.: Opola, Poznania, Krakowa czy Lublina. Nie zabrakło nawet huzara z Węgier.

Niedzielne widowisko było jednocześnie zakończeniem trwających tu od 26 sierpnia zdjęć do telewizyjnych "Sensacji XX wieku". - Wszystkie ujęcia zostały nagrane zgodnie z planem, choć nie było lekko. Upał wykańcza zarówno ludzi, jak i zwierzęta - mówił nam przed bitwą Tomasz Dudek, dowódca Komarowskiej Potrzeby.

Kilka dni nieustannych pogoni i szarż na planie filmowym oraz ponad 30-stopniowy skwar nie przeszkodziły jednak ułanom brawurowo odegrać sceny z polsko-bolszewickiego starcia z 1920 roku. Widowisko odwzorowywało obustronne szarże oddziałów polskich ułanów i rosyjskich kozaków, by ostatecznie ukazać, jak szala zwycięstwa przechyla się na polską stronę.

- Jeśli miałbym porównywać tę inscenizację do wielkich imprez w Polsce, to powiedziałbym, że nie ma drugiej takiej, w której uczestniczyłoby tak wiele koni. To ewenement na skalę Polski, ale i Europy - zwraca uwagę Przemysław Bednarczyk, narrator widowiska i reżyser, autor filmu dokumentalnego "Pomnik twardszy od spiżu. Komarów 1920" o stowarzyszeniu Bitwa pod Komarowem, które co roku organizuje inscenizację.

31 sierpnia 1920
Pozostające w cieniu osławionej bitwy warszawskiej starcie wojsk pod Komarowem uznawane jest przez historyków za ostatnią wielką bitwę kawalerii w dziejach wojen. Na wzgórzach Wolicy Śniatyckiej - tych samych, które zamieniły się w pole bitwy w niedzielę - starły się wojska polskiej 1. Dywizji Jazdy pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla z kilkakrotnie liczniejszą sowiecką formacją Siemiona Budionnego.

Więcej zdjęć i film z niedzielnej inscenizacji Bitwy pod Komarowem znajdziecie na


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski