Wideokonferencja szefów dyplomacji państw członkowskich UE ws. sytuacji w Afganistanie. "Będziemy rozmawiać z afgańskimi władzami"

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Wideokonferencja szefów dyplomacji państw członkowskich UE ws. sytuacji w Afganistanie. "Będziemy rozmawiać z afgańskimi władzami"
Wideokonferencja szefów dyplomacji państw członkowskich UE ws. sytuacji w Afganistanie. "Będziemy rozmawiać z afgańskimi władzami" adam jankowski / polska press
Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało o wczorajszej pilnej wideokonferencji szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Afganistanie.

We wtorek wieczorem odbyła się pilna wideokonferencja szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Afganistanie.

Dyskusja obejmowała takie tematy jak: reakcji Unii Europejskiej na bieżący i ciągle dynamiczny rozwój sytuacji w Afganistanie, koordynację działań ewakuacyjnych i humanitarnych oraz wyzwania, jaki mogą się pojawić związku z koordynacją pomocy rozwojowej dla ludności afgańskiej.

- Unia Europejska musi w zaistniałej w Afganistanie sytuacji działać dwutorowo: oprócz koordynacji najpilniejszych działań humanitarnych, niezbędna jest refleksja na temat przyszłości stosunków UE z Afganistanem - powiedział podczas wideokonferencji wiceminister resortu spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Przydacz poinformował wszystkich obecnych szefów dyplomacji państw członkowskich UE o decyzjach, jaki w ciągu ostatnich dni podjął premier Mateusz Morawiecki. Chodzi między innymi o wydanie 45 wiz humanitarnych dla Afgańczyków, którzy byli zatrudnieni w unijnej placówce, a także dla członków ich rodzin.

Jednocześnie zaznaczył, że ta decyzja jest elementem szerszych działań związanych ze sprowadzeniem polskich obywateli oraz obywateli Afganistanu, którzy wspierali budowę demokratycznego państwa i dziś znajdują się w niebezpieczeństwie.

Oprócz tego, jak podaje Biuro Rzecznika Prasowego, polityk zwrócił uwagę na wpływ sytuacji w Afganistanie na wzmożoną presję migracyjną na zewnętrzne granice UE. Dokładniej wskazał granicę między Polską, a Białorusią.

Wiceszef polskiej dyplomacji zaapelował również o wysiłki polityczne na rzecz zachowania dorobku ostatnich 20 lat zmian w Afganistanie w wymiarze obrony podstawowych wolności obywatelskich, w szczególności praw kobiet i dziewcząt – czytamy w komunikacie.

Borrell: Będziemy rozmawiać z afgańskimi władzami, takimi jakie są

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po wtorkowej wideokonferencji z szefami dyplomacji państw członkowskich UE oświadczył, że skoro talibowie wygrali wojnę, to należy z nimi rozmawiać, żeby uniknąć katastrofy humanitarnej.

- Będziemy rozmawiać z afgańskimi władzami, takimi jakie są - zaznaczył. Jednocześnie zastrzegł jednak, że nie chodzi mu o oficjalne uznanie rządu talibów.

- Wojska NATO i sojuszników weszły do Afganistanu 20 lat temu, żeby walczyć z Al-Kaidą. (…) Pierwszym celem była walka z terroryzmem; później ewoluował on w kierunku budowania państwa – mówił.

Borrell ocenił, że „pierwszy cel został osiągnięty, a drugi nie”. - Musimy przyznać, że zostały popełnione błędy, zwłaszcza jeśli chodzi o ocenę zdolności bojowych afgańskiej armii. (...) Talibowie pewnie byli zaskoczeni swoim łatwym zwycięstwem - dodał.

Urodzenie się kobietą w tych krajach oznacza piekło - zobacz RANKING >>>

Kobiety urodzone w tych krajach przeżywają piekło. Oto najba...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl