Wiceprezes Instytutu Staszica: Polacy chcą zielonej energii, ale z polskich źródeł

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Z roku na rok rośnie odsetek energii pozyskiwanej w Polsce ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. W 2022 roku przekroczył on 20 procent, a w 2023 r. może zbliżyć się nawet do 30 procent - ocenia wiceprezes Instytutu Staszica, ekonomista dr Piotr Balcerowski. Jego zdaniem, inwestycje PKN Orlen w duże farmy fotowoltaiczne to element budowania niezależności surowcowej Polski i realizacja strategicznych celów koncernu.

27 kwietnia 2023 r. zainaugurowano działalność farmy fotowoltaicznej w Wielbarku (woj. warmińsko-mazurskie). Instalacja zajmuje obszar ok. 119 ha, a zbudowana została z użyciem blisko 150 tys. paneli, ponad 300 falowników oraz prawie 2,5 tys. ton stali. Moc instalacji to obecnie 62 MW, a do końca roku ma wzrosnąć do około 70 MW. Oznacza to, że ilość możliwej do wyprodukowania energii wystarczy do zasilenia 35 tys. gospodarstw domowych.

- Orlen intensywnie inwestuje w fotowoltaikę – zauważa Piotr Balcerowski. – W wielkopolskiej Przykonie powstała farma o mocy 25 MW, a należąca do Grupy Orlen Energa Green Development ma w swoim portfelu projekty z tego zakresu o łącznej mocy ponad 550 MW, oczywiście na różnych etapach zaawansowania. Do tego należy doliczyć projekty na etapie wniosków o wydanie warunków przyłączenia, czyli dodatkowe 500 MW.

Ekspert podkreśla, że dzięki planowanym i realizowanym inwestycjom w OZE PKN Orlen w praktyce wdraża zapowiedzi przekształcenia się w koncern multienergetyczny.

- To trend wspólny dla europejskich koncernów energetyczno-paliwowych. Wynika on po prostu z globalnych zmian i z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Odzwierciedleniem tego jest zaktualizowana strategia Orlenu na najbliższe lata, w której inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii sięgają 70 mld zł – mówi dr Balcerowski.

Wiceprezes Instytutu Staszica podkreśla, że nawet globalny potentat rynku ropy – i zarazem partner biznesowy Orlenu – czyli Saudi Aramco, pozycjonuje się jako poważny gracz na rynku zielonej energii i ekologicznych technologii.

- Aramco inwestuje w Europie nie tylko w Polsce. W hiszpańskim Bilbao wraz z Repsolem saudyjski koncern buduje jedną z największych na świecie fabryk paliw syntetycznych, wykorzystujących odnawialny wodór i CO2 jako jedyne surowce – wskazuje ekspert.

Zdaniem dr Balcerowskiego udział OZE w wytwarzaniu energii w Polsce rośnie i będzie rósł coraz szybciej. Jak twierdzi ekspert, problemem może być przyspieszanie tempa zmian przez Brukselę.

- Polska potrzebuje zielonej ewolucji, ale nie rewolucji. Po prostu musi zadbać, by przy okazji energetycznej transformacji w jak największym stopniu uniezależnić się od dostaw energii z zagranicy. Tego zresztą oczekują Polacy – z badań panelu Ariadna na zlecenie Instytutu Staszica wynika, że 70 proc. Polaków oczekuje, że zieloną energetykę zbudują w Polsce polskie firmy, takie jak Orlen czy PGE, a 82 proc. respondentów uważa, że taka energetyka powinna opierać się na własnych, polskich źródłach energii. Orlen po fuzji z Lotosem i PGNiG znalazł się w pierwszej dziesiątce europejskich grup energetycznych i paliwowych, ma zatem potencjał do bycia liderem zielonej zmiany, rozumianej w taki właśnie sposób – mówi Piotr Balcerowski.

Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl