WHO dopuszcza do użytku na świecie szczepionkę przeciw COVID-19 chińskiej firmy Sinopharm. Kiedy ta szczepionka trafi do Polski?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła w piątek, 7 maja 2021 r., trybie pilnym szczepionkę przeciwko Covid-19 wyprodukowaną przez chińską firmę Sinopharm. Jest to pierwsza szczepionka opracowana w kraju niezachodnim, która uzyskała poparcie WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła w piątek, 7 maja 2021 r., trybie pilnym szczepionkę przeciwko Covid-19 wyprodukowaną przez chińską firmę Sinopharm. Jest to pierwsza szczepionka opracowana w kraju niezachodnim, która uzyskała poparcie WHO.

Do tej pory WHO zatwierdzała tylko szczepionki produkowane przez firmy Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson i Moderna. Te cztery szczepionki są także dostępne w Polsce.

Poszczególni regulatorzy zdrowia w różnych krajach - szczególnie biedniejszych w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji - już wcześniej, nie czekając na decyzję WHO, zaaprobowali chińskie szczepionki do użycia w nagłych wypadkach.

Jak zauważa BBC News przy niewielkiej ilości danych opublikowanych na arenie międzynarodowej na wczesnym etapie skuteczność różnych chińskich szczepionek była od dawna niepewna. Na przykład brazylijskie próby innej szczepionki, Sinovac, wykazały wskaźnik skuteczności wynoszący około 50,4%, czyli niewiele ponad 50% progu wymaganego do zatwierdzenia przez WHO. Badania w Turcji i Indonezji wykazały jednak wyższy wskaźnik skuteczności.

Szczepionka Sinopharm jest produkowana przez Beijing Bio-Institute of Biological Products Co Ltd, filię China National Biotec Group (CNBG).

WHO zaleca szczepionkę osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym w schemacie dwudawkowym w odstępach od trzech do czterech tygodni. Skuteczność szczepionki przeciw chorobie objawowej i hospitalizowanej oszacowano na 79% we wszystkich grupach wiekowych łącznie.

Niewiele osób starszych (powyżej 60 lat) wzięło udział w badaniach klinicznych, więc nie można było oszacować skuteczności w tej grupie wiekowej. Niemniej jednak WHO nie zaleca górnej granicy wieku dla szczepionki, ponieważ wstępne dane i potwierdzające dane dotyczące immunogenności sugerują, że szczepionka może mieć działanie ochronne u osób starszych. Nie ma teoretycznego powodu, by sądzić, że szczepionka ma inny profil bezpieczeństwa w starszych i młodszych populacjach. W związku z tym WHO zaleca, aby kraje stosujące szczepionkę w starszych grupach wiekowych prowadziły monitorowanie bezpieczeństwa i skuteczności w celu ujednolicenia zaleceń.

Produkt Sinopharm to inaktywowana szczepionka o nazwie SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell). Jej wymagania dotyczące przechowywania sprawiają, że doskonale nadaje się do miejsc o niskim zużyciu zasobów. Jest to również pierwsza szczepionka, która będzie zawierała monitor fiolki ze szczepionką, małą naklejkę na fiolkach ze szczepionką, która zmienia kolor, gdy szczepionka jest wystawiona na działanie ciepła, informując pracowników służby zdrowia, czy można ją bezpiecznie stosować.

Do zatwierdzenia chińskiej szczepionki przez EMA jeszcze daleka droga. W tej chwili trudno ocenić, czy preparat firmy Sinopharm w ogóle będzie stosowany w krajach Unii Europejskiej a tym samym w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl