Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Westerplatte: Uroczyste obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Paweł Rydzyński
66 rocznica wybuchu II Wojny Światowej
66 rocznica wybuchu II Wojny Światowej Robert Kwiatek/ Archiwum
We wtorek na Westerplatte odbędą się dwie uroczystości - te o 4.45 będą miały charakter krajowy, natomiast o godz. 15 - międzynarodowy.

Wezmą w nich udział delegacje z blisko 30 państw, w tym, według danych z niedzielnego popołudnia, 19 premierów

Ostatnie godziny przed rozpoczęciem obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej upływają na wyczekiwaniu: jakie jeszcze nazwiska znajdą się na liście gości, którzy przyjadą do Gdańska, oraz na analizowaniu kontrowersyjnych tez, wysuwanych przez rosyjskich historyków w przeddzień obchodów

Jedną z ostatnich osób wpisanych na listę gości 1 września jest gen. James Jones, szef Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA. Jego przyjazd potwierdził Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ. Przyjazd Jonesa jest o tyle ważny, że USA jako jedyne z mocarstw nie potwierdziło wcześniej przyjazdu żadnej z osób mającej bezpośredni wpływ na obecną politykę państwa. Trudno bowiem za taką osobę uważać awizowanego wcześniej w amerykańskiej delegacji Williana Perry'ego, 82-letniego generała, który jest wprawdzie blisko politycznie związany z Demokratami, ale ostatnią ważną funkcję w amerykańskiej administracji pełnił kilkanaście lat temu, gdy był sekretarzem obrony USA za prezydentury Billa Clintona.

Prawie na pewno nie przyjedzie do Polski premier Izraela Beniamin Netanjahu, choć kilka dni temu informowaliśmy, że szanse na to są duże. Izrael, podobnie jak m.in. Wielką Brytanię, będzie reprezentować minister spraw zagranicznych.

Spośród szefów rządów, którzy potwierdzili przyjazd, najbardziej znane nazwiska to Władimir Putin (Rosja), Angela Merkel (Niemcy), Silvio Berlusconi (Włochy), Julia Tymoszenko (Ukraina) i Francois Fillon (Francja).

Putin w ostatnich dniach nie wypowiadał się w sprawach historycznych. Z rosyjskiej strony padło jednak wiele kontrowersyjnych słów. W weekend na stronie internetowej Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji pojawiła się informacja, że Józef Beck, szef polskiego MSZ w latach 1932-1939, był niemieckim agentem. Ta sama instytucja 1 września planuje prezentację książki "Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-45". Polscy historycy twierdzą, że będzie to zbiór dokumentów, mający udowodnić m.in., że Polska w porozumieniu z III Rzeszą przygotowywała w latach 30. atak na ZSRR.
Putin milczy, natomiast prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediw w wywiadzie telewizyjnym jako "cyniczne kłamstwo" uznał zrzucanie w równym stopniu odpowiedzialności na ZSRR i III Rzeszę za wybuch II wojny.

Z kolei Angela Merkel w wideooświadczeniu na swojej stronie internetowej powiedziała, że " 1 września to dzień żałoby za cierpienie i pamięci o winie Niemiec, które rozpoczęły II wojnę".

Zapraszamy do śledzenia obchodów 1 września na naszej stronie internetowej

Od 4:45 relacja na żywo ze wszystkich najważniejszych wydarzeń w Gdańsku.

Transmisje z obchodów porannych i popołudniowych, planują m.in. TVP Info i TVN24 (popołudniowe - także TVP1) i radiowa "Jedynka".

Abp Głódź: nauczajmy prawdziwej historii

Uroczystą mszą świętą w kościele św. Stanisława Biskupa rozpoczęły się wczoraj w Gdańsku obchody 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dlaczego właśnie tam? Tu przed wojną gromadzili się Polacy z Wolnego Miasta Gdańska.
1 września 1939 o świcie Niemcy wpadli do otaczających kościół polskich domów i wywlekli - spisanych wcześniej na listach proskrypcyjnych - mieszkańców. Wśród nich także proboszcza, ks. Bronisława Komorowskiego. Wszystkich męczono w Viktoriaschule, część przewieziono do Stutthofu.

Księdza Komorowskiego wraz z liczną grupą polskich działaczy z WMG rozstrzelano tam w Wielki Piątek 22 marca 1940 roku. Przypomniał o tym arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który odprawiał mszę świętą. Kościół wypełniony był po brzegi. Przybyli przedstawiciele Polonii gdańskiej, żołnierze września 1939, żołnierze AK, BCh, sybiracy, więźniowie polityczni, przedstawiciele Rodziny Katyńskiej. W mundurach, z odznaczeniami i sztandarami. Abp Głódź mówił o konieczności nauczania prawdziwej historii o rodzimych bohaterach, i o konieczności przebaczenia, ale - podkreślał - przebaczenia w prawdzie!

Barbara Szczepuła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki