Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Westerplatte – polskie Pearl Harbor”. W wirtualnych goglach w Muzeum II Wojny Światowej!

Katarzyna Gruszczyńska
fot. Karolina Misztal
Muzeum II Wojny Światowej zorganizowało wydarzenie pod hasłem „Westerplatte – polskie Pearl Harbor”, żeby upamiętnić przystąpienie USA do II wojny światowej i przy okazji przypomnieć światu o Westerplatte. Największą atrakcją, która zgromadziła tłumy zwiedzających, była możliwość wirtualnego spaceru po Westerplatte w goglach VR.

- Być może porównanie Westerplatte do Pearl Harbor nie jest oczywiste, ale te miejsca i wydarzenia łączy wiele analogii. I na Westerplatte, i Pearl Harbor ginęły ofiary tej samej wojny – podkreślał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

- Pamiętamy o amerykańskich ofiarach, dziś oddajemy im hołd, ale też prosimy o pamięć o pierwszym września 1939 roku – dodał.

Czytaj także: 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Konflikt podczas uroczystości na Westerplatte [WIDEO]

Przed budynkiem muzeum można było oglądać historyczne pojazdy z okresu II wojny światowej, będące na wyposażeniu amerykańskiej armii. Z kolei w siedzibie pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka pokazywali swoje skarby, czyli fragmenty umundurowania i wyposażenia z okresu II wojny światowej żołnierzy armii amerykańskiej, ale nie tylko.

- Mamy umundurowanie japońskiego pilota z okresu Pearl Harbor i wiele talizmanów, które miały chronić żołnierzy od kul. Wśród nich jest specjalny pas, który nosili pod bielizną – opowiada nam Hayato Kitabatake, Japończyk, który od 15 lat mieszka w Polsce.

Jednak największą gratką podczas uroczystości był wirtualny spacer po Westerplatte z wykorzystaniem gogli VR (wirtualna rzeczywistość). Spacer przygotowano z wykorzystaniem 96 panoram sferyczych, w które wkomponowano archiwalne zdjęcia. Ważnym elementem są też oryginalne relacje żołnierzy z Westerplatte. -Taka wirtualna podróż uruchamia naszą wyobraźnię – mówili twórcy spaceru w wirtualnej rzeczywistości.

- Bardzo mi się podobało, szczególnie gdy oglądałem zdjęcia z dronów wykonane nad Westerplatte. Czułem się tak, jakbym tam był, aż bałem się spojrzeć w dół – mówił nam tuż po "seansie" Mateusz, uczeń jednego z gdańskich liceów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki