Westerplatte bez „apelu smoleńskiego”. Jest porozumienie...

  Westerplatte bez „apelu smoleńskiego”. Jest porozumienie Adamowicza i MON

  Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przedstawiciele Garnizonu Gdańsk, ministerstwa obrony narodowej i III Flotylli Okrętów spotkali się w piątek rano z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem.
  17.08.2018 GdańskBiuro prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Spotkanie z przedstawicielami wojska i ministerstwa obrony narodowej w sprawie obchodów
  1/28
  przejdź do galerii

  17.08.2018 Gdańsk
  Biuro prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Spotkanie z przedstawicielami wojska i ministerstwa obrony narodowej w sprawie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. ©Przemysław Świderski

  Przedmiotem dyskusji były rocznicowe uroczystości 1 września na półwyspie Westerplatte związane z wybuchem II Wojny Światowej. Obie strony przyznały, że osiągnięto wstępne porozumienie. Adamowicz: - Nie będzie apelu smoleńskiego. Apel smoleński odchodzi w przeszłość z czego osobiście ja się cieszę.
  Piątkowe spotkanie było efektem konfliktu, jaki wybuchł na linii władze Gdańska-szef MON na początku sierpnia. Więcej na jego temat pisaliśmy tutaj.

  Błaszczak: brak zaproszenia dla wojska to skandal


  Choć z obu stron nie brakowało uszczypliwości i gorzkich słów, równocześnie magistrat deklarował otwartość na udział w uroczystościach 1 września na półwyspie Westerplatte związanych z wybuchem II Wojny Światowej żołnierzy, a we wtorek 14 sierpnia informowaliśmy o oficjalnym zaproszeniu skierowanym przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza do szefa MON, Mariusza Błaszczaka i Wojska Polskiego.

  Paweł Adamowicz pisze list do szefa MON i zaprasza ministra Błaszczaka na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte  Mamy wstępne porozumienie w sprawie udziału wojskowej asysty honorowej podczas uroczystości na Westerplatte. Natomiast pozostało do ustalenia jeszcze kilka szczegółów. Wydamy odpowiednie oświadczenie w tej sprawie. – uciął pytania dziennikarzy Mateusz Kurzejewski, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON.

  Zadowolenia z ponadgodzinnego spotkania nie krył również prezydent Gdańska, który zdecydował się na szerszą wypowiedź dla mediów.
  Porozumieliśmy się, że po pierwsze w stulecie Związku Harcerstwa Polskiego harcerze wygłoszą przesłanie, które zakończą przypomnieniem nazwisk reprezentatywnych dla harcerzy poległych i zamordowanych w czasie II Wojny Światowej. To przesłanie poprzedzi następny punkt, jakim będzie apel pamięci odczytany przez oficera Marynarki Wojennej. Jest też szansa – taka padła propozycja, wydaje mi się bardzo dobra – aby na wezwania oficera wspólnie odpowiedzieli młodzi żołnierze, członkowie kompanii reprezentacyjnej wraz z młodymi harcerzami z kompanii reprezentacyjnej, która wystąpi na tych uroczystościach. Uważam, że w ten sposób zostały pogodzone różne tradycje, różne pamięci. Przypomnę, że spotkamy się na Westerplatte 1 września po raz dwudziesty. - powiedział po zakończeniu piątkowych rozmów prezydent Paweł Adamowicz, który przypomniał, że uroczystości rocznicowe na gdańskim półwyspie zawsze odbywały się z udziałem ZHP. Zastrzegł, że liczy na potwierdzenie ustaleń przez MON, a rozmowy z żołnierzami i przedstawicielem resortu obrony odbyły się w „dobrej atmosferze”.

  Gdański prezydent tłumaczył dziennikarzom, że w trakcie spotkania propozycje dotyczące przebiegu obchodów, w których udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań, padały z obu stron. Pytany o tzw. apel smoleński powiedział:
  - To jest dobra wiadomość. Nie będzie apelu smoleńskiego. Apel smoleński odchodzi w przeszłość z czego osobiście ja się cieszę. Zostałem zapewniony przez przedstawiciela MON, że apelu smoleńskiego nie będzie i że on już nie jest odczytywany. Na potwierdzenie mogę powiedzieć tyle, że 14 sierpnia prezydent Gdańska był współorganizatorem uroczystości związanych z Bitwą Warszawską i świętem Żołnierza Polskiego, i również tam była obecna kompania Wojska Polskiego, był odczytywany apel pamięci, ale bez fragmentów dotyczących katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

  Ministerstwo Obrony Narodowej wydało następujące oświadczenie po spotkaniu:
  Minister z satysfakcją przyjął zmianę stanowiska Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w kwestii udziału wojska podczas uroczystości. Podczas spotkania, w piątek 17 sierpnia, przedstawicieli Wojska Polskiego i Prezydenta Gdańska udało się osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie pełnego ceremoniału wojskowego podczas tegorocznych uroczystości na Westerplatte. Ministerstwo Obrony Narodowej uważa, że w uroczystości, obok wojska, władz państwowych i samorządowych, powinni uczestniczyć zarówno harcerze, jak i kombatanci. MON zaproponowało, by na Westerplatte harcerz wygłosił przesłanie w imieniu młodego pokolenia.

  Ministerstwo uważa, że uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym w godny sposób uczczą pamięć bohaterskich obrońców Westerplatte. Westerplatte to symbol męstwa polskich żołnierzy oraz miejsce nierozerwalnie związane z Wojskiem Polskim, które kojarzy się przede wszystkim z bohaterstwem i niezłomną postawą wojskowych. Odkąd na Westerplatte organizowane są uroczystości upamiętniające wybuch wojny, zawsze było tam wojsko.

  Apele Pamięci są przygotowywane i dostosowywane do charakteru każdej z uroczystości. Apel Pamięci przewidziany do odczytania podczas uroczystości na Westerplatte będzie więc dostosowany do charakteru wydarzenia i zapewni odpowiednią podniosłość podczas obchodów 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

  Resort obrony próbował polubownie rozwiązać sprawę tegorocznych odchodów na Westerplatte. Jednak w lipcu prezydent Gdańska odmówił spotkania z Dowódcą Garnizonu Gdańsk. W przekazanym piśmie prezydent Adamowicz jasno podkreślił, że w tym roku podczas rocznicy wybuchu II wojny światowej nie przewiduje udziału wojska a jedynie asystę harcerską, dlatego minister Mariusz Błaszczak publicznie zażądał przywrócenia obecności wojska i pełnego ceremoniału wojskowego podczas uroczystości 1 września.


  Jak zorganizować w Polsce uroczystości patriotyczne bez gilotyn

  Uczestnikiem rozmów był również dr. Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji, który dla „Dziennika Bałtyckiego” komentował klincz na linii magistrat-MON i opowiadał o możliwościach wybrnięcia z konfliktu.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powrót

  pox max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Westerplatte powinno być w zarządzie MON ! Tow Adamowicz zniemcza Polskość w Gdańsku!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W czasach pokoju Prezydent ginie w Zamachu !

  Jestesmy jesli pamietasz ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Apel Smolenski zostanie odczytany tam zgineli Polacy w Zamachu !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co z Casą? nie było zamachu

  precz z kłamstem smoleńskim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  kłamcy smoleńscy niech w piekle się grzeją,. katastrofa Casy jest dla nich nieistotna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pijak Lukasz Sitek promotor ? Kacpra Plazynskiego a Westerplatte

  gdanszczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  W " Forum Panoramy " TVP3Gdansk Lukasz Sitek znany z tego , co podawaly wszystkie ogolnopolskie stacje telewizyjne , iz bedac pijany napadl na kolejarza na stacji Gdansk Gl. i wymachujac jakims...rozwiń całość

  W " Forum Panoramy " TVP3Gdansk Lukasz Sitek znany z tego , co podawaly wszystkie ogolnopolskie stacje telewizyjne , iz bedac pijany napadl na kolejarza na stacji Gdansk Gl. i wymachujac jakims swistkiem odgrazal sie , ze to legitymacja prasowa i ze majac immunitet ? jeszcze kolejazowi pokaze okazuje sie byc promotorem Kacpra Plazynskiego w sporze z Pawlem Adamowiczem o ustalanie przebiegu obchodow rocznicy wybuchu II Wojny Swiatowej na Westerplatte .
  Panie Kacprze trudno uwierzyc , ze nie wie Pan z jak skompromitowanym pseudodziennikarzem Pan rozmawia ale co by nie mowic jako kandydat na Prezydenta Gdanska winien Pan dobierac sobie bardziej wiarygodnych promotorowzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sitek to nie dziennikarz

  dingo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  ... to zwykla medialna gnida

  Zdjęcie autora komentarza
  Czy potrzebny nam był ten żałosny spektakl w wydaniu P. Adamowicza ?

  XYZ

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Niestety, byliśmy świadkami żenującego spektaklu w wydaniu
  P. Adamowicza. Dla uniknięcie jego repetycji za rok
  władzę w naszym mieście trzeba powierzyć innej osobie,
  osobie poważnej - okazją...rozwiń całość

  Niestety, byliśmy świadkami żenującego spektaklu w wydaniu
  P. Adamowicza. Dla uniknięcie jego repetycji za rok
  władzę w naszym mieście trzeba powierzyć innej osobie,
  osobie poważnej - okazją do tego będą wybory samorządowe. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WP na Westerplatte bedzie czytalo swoj Apel Pamieci !

  Budyn ostatnia twoja rocznica na Westerplatte ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Bedzie Apel Pamieci odczytany przez oficera Marynarki Wojennej a czy bedzie odczytany Apel Smolenski to musimy poczekac do 01.09 o godz.4°°!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  apel Katyński, tak

  olać putinowców z pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Smoleńsk to katastrofa z winy LK, żaden zamach,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozycja w szaergu !

  Rumcajs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Czy ten operator łopaty z Szadółek , wąchający smordy , ma coś do wyplumkania w sprawie Westerplatte ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczerze powiedziawszy nie czytam takich artykułów bo nic nie rozumiem. Kto jest zwierzchnikiem

  pana A. ? Czy pan A. może robić co mu się podoba i dyktować warunki na jakich ma się odbywać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  państwowa (?) ceremonia ? Co prawda w bandyckiej melinie jaką zrobiono z Polski nic nie powinno dziwić ale i wśród gangsterów jakaś hierarchia chyba jest.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Piękna Polka rodem z... Zimbabwe. Gugu Sibanda zdobyła tytuł miss! [ZDJĘCIA]

  Piękna Polka rodem z... Zimbabwe. Gugu Sibanda zdobyła tytuł miss! [ZDJĘCIA]