We Wrocławiu solidarni z dzikami. Pikieta pod urzędem (ZDJĘCIA)

  • Gazeta Wrocławska

THO

Wrocławski ruch antyłowiecki zorganizował pikietę pod wojewódzkim inspektoratem weterynarii przy ulicy Januszowickiej we Wrocławiu. Kilkadziesiąt osób, aktywistów, rodzin z dziećmi z transparentami protestowało przeciwko masowemu odstrzałowi dzików. Zmasowane polowania maja spowodować redukcję populacji i w efekcie zahamować rozprzestrzenianie się wirusa ASF czyli afrykańskiego pomoru świń.

- W najbliższy weekend w Polsce rozpocznie się masowa rzeź dzików! Zabitych ma zostać 210 tysięcy tych zwierząt, co w praktyce może oznaczać wybicie całej krajowej populacji do zera - mówili dziś organizatorzy protestu. - Masowy odstrzał ma zostać przeprowadzony w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całego kraju. Dziki są ważną częścią ekosystemów leśnych. Ich brak w środowisku może być katastrofalny w skutkach dla odnowień lasów naturalnych, ale także dla gospodarki leśnej prowadzonej przez człowieka!

TEN DOKUMENT WRĘCZONO URZĘDNIKOM PODCZAS PROTESTU - ZOBACZ

- Oficjalnym powodem tej masakry jest walka z ASF. Jednak wielokrotnie już specjaliści bili na alarm informując, że polowania na dziki przynoszą odwrotny skutek - twierdzą organizatorzy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.01.2019, 13:01

Myśliwy to zły człowiek.

13.01.2019, 13:01

Myśliwy to zły człowiek.

12.01.2019, 12:02

Hej, niedawno skonczylam 18 lat :) Mysle ze niczego mi już jako kobiecie nie brakuje, nie mniej jednak chcialabym abyś to ocenil;) Jeśli znasz sie na kobietach to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :) Napisz do mnie na www.seksualnie.eu - darmowy w 100% portal, mój nick hotmisia02

11.01.2019, 21:00

jak wam na wiosnę dziki poturbują na ogródkach działkowych babcię albo dziadka.

a jak fajnie rozwalić sobie auto o "udomowianego" miejskiego dzika...

11.01.2019, 08:23

@? jak widać zabieg usunięcia chorego zarodka nie ominął.

11.01.2019, 08:14

Jdz sie leczyc puki nie jest zapuzno dobrze robia ze trochw odstrzela

11.01.2019, 08:11

Musza troche odstrzelic bo po ulicach juz wedruja za robote by sie wzieli a nie protestowali

10.01.2019, 23:28

Niezależnie od wszystkich za i przeciw odnośnie dzików [ to żywe stworzenia wiadomo, ale powodują też b. dużo zniszczeń - i wtedy cierpią inne " żywe stworzenia", dziki niszczą poszycie leśne, rośliny chronione np zawilce gajowe u nas w lesie i inne, niszczą wały p/powodziowe...żerują na cmentarzach, ogródkach...] - niezależnie od tych okoliczności, to czy mi się wydaje czy protestujący WYKORZYSTUJĄ dzieci, aby manipulować opinią publiczną? To jest niesmaczne ZAWSZE.

10.01.2019, 22:24

Na proteście szkoda tych zmarzniętych dzieci. Ale wszyscy wrócą do domu, kupią kurczaka w sklepie wyczarowanego, a nie wyhodowanego w klatce i wszyscy będą szczęśliwi. I dodatkowo w ramach protestu przeciw smogowi wrócą do domu samochodami na olej napędowy. Ale obłuda. Darz bór.

10.01.2019, 21:02

Syndrom Bambiego. Proszę sobie to wygooglać.

10.01.2019, 21:00

To zupełnie jak u Św. Augustyna. Dziecka nie chrzci się po urodzeniu, bo jeszcze nie ma duszy.

10.01.2019, 20:58

Chodzi ci o usunięcie chorych zarodków? Uciekałeś z lekcji biologii? To takie "dzieci" jak z jajka kury.

10.01.2019, 19:23

O co tak na prawdę ten szum medialny, oto że jak się zmniejszy populacja dzika to spadną dochody kół łowieckich.
Głośno dyskutowane w ostatnim czasie odszkodowania za straty spowodowane przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych pochłonęły 76,5 mln zł (w stosunku do 72,9 mln zł we wcześniejszym sezonie).

Z rocznika dowiadujemy się także, że w 2016 r. do skupów trafiło 13,3 tys. ton dziczyzny o wartości 115,2 mln zł. W stosunku do poprzednich lat wzrosły zarówno ilość, jak i wartość skupu. Zestawienia GUS-u niestety nie zawierają danych odnoszących się do tusz branych na użytek własny przez myśliwych.
Proste zestawienie liczb, 115,2 mln zł za tusze - 75,6 mln zł wypłata odszkodowań rolnikom = 39,6 mln zł
Wszystkie dane które podaje są z rocznika GUS

10.01.2019, 19:23

O co tak na prawdę ten szum medialny, oto że jak się zmniejszy populacja dzika to spadną dochody kół łowieckich.
Głośno dyskutowane w ostatnim czasie odszkodowania za straty spowodowane przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych pochłonęły 76,5 mln zł (w stosunku do 72,9 mln zł we wcześniejszym sezonie).

Z rocznika dowiadujemy się także, że w 2016 r. do skupów trafiło 13,3 tys. ton dziczyzny o wartości 115,2 mln zł. W stosunku do poprzednich lat wzrosły zarówno ilość, jak i wartość skupu. Zestawienia GUS-u niestety nie zawierają danych odnoszących się do tusz branych na użytek własny przez myśliwych.
Proste zestawienie liczb, 115,2 mln zł za tusze - 75,6 mln zł wypłata odszkodowań rolnikom = 39,6 mln zł
Wszystkie dane które podaje są z rocznika GUS

10.01.2019, 19:09

Głosuję na PiS i kocham zwierzęta. Zależy mi na tym, aby umarły humanitarnie. Ale komu ja będę to mówić. Ciężko rozmawia się z osobą, która używa wyzwisk w rozmowie z obcą osobą. Tylko mogę współczuć niskiego intelektu!

10.01.2019, 18:46

Plan łowiecki na rok 2018/19 zakłada pozyskanie dzików na poziomie 180 tys.
Stan dzików tak podaje GUS za statystyką lasów Państwowych i PZŁ na koniec 2017 r 215 tyś
Myśliwych w Polsce według statystyk GUS ok. 120 tys.
Przyrost populacji dzików w Polsce w skali roku 200 do 300 % tak potwierdza PZŁ
215 tyś x 250% = 537 tys dzików.
Po odstrzale 200 tys i tak zostaje więcej jak było na koniec 2017 r
537 tys - 200 tys = 337 tys.
Wedle założeń powinno zostać dzików 1 na 1000 ha, Polska ma 28mln hektarów rolnoleśnych = 28000 tys dzików. Taki powinien być podstawowy stan dzika żeby nie doszło do depopulacji dzika i można było normalnie prowadzić gos rolną na gruntach rolnych.
Pokazuje to że w skali roku przypada na statycznego myśliwego 1 z kawałkiem dzik.
W kwietniu 2018 koła łowieckie potwierdziły odstrzał 300 tys dzików za rok 2017.
Dane upolowane zwierzyny za 2016/ 17 z rocznika GUS Leśnictwo 2017
Wnioski sami wyciągnijcie i proszę mnie nie obrażać nie jestem ani myśliwym ani ekologiem.

10.01.2019, 18:33

Nie wiem czy kasa, ale głupota na pewno

10.01.2019, 18:15

...w przeciwieństwie do ryżego i spółki. Czy im liżą d... nie wiem, ale wcale by mnie to nie zdziwiło

10.01.2019, 18:15

...w przeciwieństwie do ryżego i spółki. Czy im liżą d... nie wiem, ale wcale by mnie to nie zdziwiło

10.01.2019, 18:13

Mam nadzieję, że to żart, bo jeżeli ty tak na poważnie to już pozostaje tylko Lubiąż albo Tworki.

10.01.2019, 18:12

Dziki to główny nosiciel kleszczy w Polsce (60%), potem sarny, lisy i reszta zwierzyny.

Po odstrzale na pewno ubędzie i kleszczy a co za tym idzie nowych zachorowań na boreliozę.

10.01.2019, 17:55

Niech każdy walczy o to do czego ma siły i pasję. Dzik jest potrzebny. Masowa eksterminacja osłabi i zdegeneruje dziki. A potem; wiadomo będą dla znajomych królika miliony na introdukcję dzika. I o to chodzi.

10.01.2019, 17:42

42 mln. A o ilu morderstwach nienarodzonych nie wiemy?

10.01.2019, 17:18

Jak ktoś się powołuje na jakieś dane, należałoby jednak podać źródło. Tak w szkole mnie uczyli i tego też wymagam.

10.01.2019, 17:17

Człowiek uczynił sobie ziemię poddaną. Zwierzęta od tysiącleci słuzyły człowiekowi jako pozywienie, żródło skór, środek transportu czy rozrywki. Jeśli zagrażają ludziom powinny zostać wyeliminowane ze srodowiska. Dzik to bardzo silny gatunek, odrodzi się bardzo szybko na nowo.