We Wrocławiu firmy szpiegują się, żeby nie stracić na...

  We Wrocławiu firmy szpiegują się, żeby nie stracić na kontraktach

  Janusz Krzeszowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Detektywi, prowokacje, podsłuchy i grzebanie w rejestrach dłużników - tak wygląda życie gospodarcze na Dolnym Śląsku w dobie kryzysu.
  - Jak się teraz nie zabezpieczysz, to sam upadniesz. Dlatego w tych ciężkich czasach wszyscy szpiegują wszystkich - mówi wprost Józef Białek, prezes wrocławskiej firmy Wektory, importującej narzędzia budowlane.

  Nieufny biznes
  Wzrost podejrzliwości zauważył też Marek Rząsowski, przedsiębiorca z Wałbrzycha.

  - Ja co prawda nie sprawdzam, bo w czasie kryzysu tylko kupuję, ale dlatego jestem dokładnie sprawdzany. Kontrahenci dzwonią, wypytują, przeglądają rejestry sądowe - opowiada Rząsowski.

  Firmy rejestrujące dłużników przeżywają prawdziwe oblężenie. Tylko w ostatnim miesiącu prawie 330 tysięcy osób poprosiło wrocławski Krajowy Rejestr Długów o dokładny raport dotyczący zadłużenia firm. Natomiast przez drugie półrocze 2008 roku zrobiło to 950 tysięcy osób. I zadowalali się zazwyczaj ogólną informacją.

  Kruk stworzył nawet specjalną, kryzysową ofertę dla swoich klientów.

  - Sprawdzamy płynność finansową wskazanego przedsiębiorstwa i od razu, jeśli jest taka potrzeba, ściągamy długi - mówi Grzegorz Koźmiński z firmy Kruk.

  Dolnośląscy przedsiębiorcy nie mają skrupułów - sami donoszą, informując o ukrytych długach konkurentów. Można to zauważyć, choćby po zmianach na tzw. białej liście, czyli w spisie uczciwych i niezadłużonych firm, który tworzy Wrocławska Izba Gospodarcza. Od listopada skreślono z niej już 8 firm, co nigdy wcześniej się nie zdarzyło.

  Detektywa zatrudnię!
  Biznesmeni do śledzenia konkurentów angażują również detektywów.

  - Zlecenia dla wywiadu gospodarczego są na porządku dziennym. W zasadzie każda szanująca się firma poprosiła już nas o pomoc - przyznaje Alicja Słowińska, właścicielka wrocławskiej agencji detektywistycznej.

  Detektywi sprawdzają stan zadłużenia w bankach, ZUS-ie i urzędzie skarbowym. To tylko najprostsze czynności. Detektywi potrafią podstawić swoich ludzi, zrobić od środka rozpoznanie finansów, wypytują też w środowisku branżowym.
  Kto ma najmniejszą wiarygodność?

  - Najbardziej w tej chwili trzeba sprawdzać firmy deweloperskie, motoryzacyjne i eksportujące towary - wyjaśnia Michał Macierzyński, ekspert z portalu Bankier.pl.

  Czujni zrobili się nie tylko przedsiębiorcy, lecz także zwykli klienci. Wrocławianie często wypytują o rzetelność firm w internecie. Zakładają wątki na forach, zbierają opinie i doświadczenia. Najczęściej dotyczy to firm z branży budowlanej i deweloperów. Ogromną popularnością cieszą się portale typu: Uczciwe-firmy.pl.

  - Obok sprawdzania w rejestrach dłużników to najlepszy sposób - mówi Emila Kurska, wrocławianka, która szuka dobrej firmy kładącej kafelki.

  - Z takim zjawiskiem będziemy mieć do czynienia dopóki nie poprawi się sytuacja ekonomiczna - twierdzi Zbigniew Sebastian, szef Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo