reklama

Wcześniejsza emerytura z ZUS po 50-tce? Staż pracy jest decydujący. Prezydent i PiS zmienią świadczenia emerytalne [13. 12. 2019 r.]

TK

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Emerytura w wieku 53 lat? Związkowcy i PiS stawiają sprawę jasno. Swoją propozycję zapowiada także prezydent Andrzej Duda. Wszystko zależy od Twojego stażu pracy w zawodzie. Trzeba go jeszcze raz dobrze policzyć. Ale to może być pułapka, bo po takim okresie składkowym, emerytura nie będzie zbyt wysoka. Nowe regulacje dotyczące przechodzenia na wcześniejsza emeryturę mogłyby wejść w życie. Przejście na emeryturę w wieku 53 lat to chwytliwe hasło, za którym kryje się pomysł, do którego wrócił PiS tuż przed wyborami. Skrócenie wieku uprawniającego do emerytury powitane zostało z wielkimi oczekiwaniami przez wielu pracowników. Kogo dotyczyć będzie wcześniejsza emerytura? W jakim wieku? PiS ma propozycję dla nauczycieli i dla pozostałych grup zawodowych. W wypadku pierwszej grupy zawodowej kluczowy byłby staż. Podobnie w wypadku pozostałych grup zawodowych. Sprawdź dla kogo i na jakich zasadach wcześniejsza emerytura proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

Emerytura w wieku 53 lat? Propozycja PiS dla nauczycieli

Rząd przed wyborami parlamentarnymi wrócił nieoczekiwanie z tematem wcześniejszej emerytury. A obecnie hasło wcześniejszych emerytur od 53. roku życia podchwytują związki zawodowe i przekonują, że osoby, które np. rozpoczęły pracę w wieku 18 lat, powinny mieć prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" PiS ma propozycję dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych. Szczególnie gorące nastroje panują w szkolnictwie, ze względu na tegoroczny strajk i powszechne niezadowolenie z niewywiązania się rządu z zobowiązań względem tej grupy zawodowej.

Co obiecuje im PiS?

  • wcześniejszą emeryturę uzależnioną od stażu pracy,
  • przy 30-letnim stażu pracy i 20 latach "przy tablicy" mogliby przejść na emeryturę bez względu na wiek,
  • inna opcja to wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, którzy zatrudnieni w szkole byli co najmniej na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

Zobaczcie koniecznie

Wcześniejsza emerytura dla pozostałych grup zawodowych

W sferze rozważań rządu jest powrót do prac nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która zależna byłaby od wypracowanego stażu pracy.

Bez względu na wiek, przejść na emeryturę można by było:

  • po 40 latach pracy w wypadku mężczyzn,
  • po 35 latach pracy w wypadku kobiet.

Praca za granicą a emerytura: 8.12.2019 r. Sprawdź, po ilu l...

Co to oznacza? Jeśli mężczyzna rozpocząłby pracę w wieku 18 lat, to na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat.

W analogicznej sytuacji kobieta na wcześniejszą emeryturę mogłaby przejść mając 53 lata.

Emerytura: Nowa propozycja prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy - za taką zmianą opowiadają się związki zawodowe i pracodawcy. Propozycję ma przedstawić prezydent, w czasie kampanii wyborczej.

Na emeryturę będą mogły przejść kobiety, które przepracowały 35 lat i mężczyźni z 40-letnim stażem. Uzależnienie wieku emerytalnego od staż pracy od lat postuluje NSZZ Solidarność i OPZZ.

Gotowość do rozmów w tej sprawie deklarują też Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Taka zapowiedź padła podczas wtorkowego posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego

Jak pisze "Rzeczpospolita", projekt zmian w systemie emerytalnym ma być jednym z postulatów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Jaki jest aktualny wiek emerytalny w Polsce?

Obecnie wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi: 

  • 60 lat w przypadku kobiet, 
  • 65 lat w przypadku mężczyzn.

Nie przegapcie

W latach 2013–2017 wiek emerytalny w Polsce był jednakowy dla wszystkich i wynosił 67 lat, co w przypadku mężczyzn skutkowało wydłużeniem okresu aktywności zawodowej zaledwie o 2 lata, jednak dla kobiet był to drastyczny wzrost aż o 7 lat. Od października 2017 roku powrócono go do wcześniejszej wersji, obowiązującej do dzisiaj.

Rodzaje wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Polsce można podzielić na powszechny oraz obniżony. Powszechny wiek emerytalny to określony odgórnie wiek obowiązujący w podziale na płeć – 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Obniżony wiek emerytalny ma zastosowanie dla grup zawodowych wykonujących pracę w szczególnie niebezpiecznych i trudnych warunkach. Zwykle jest on niższy od wieku powszechnego o 5 do 15 lat i wynika to z przepisów szczególnych dotyczących danych grup zawodowych.

Materiał oryginalny: Wcześniejsza emerytura z ZUS po 50-tce? Staż pracy jest decydujący. Prezydent i PiS zmienią świadczenia emerytalne [13. 12. 2019 r.] - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,712

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A jak wyjdziecie na ulice to przekonacie się na własnej skórze do czego są potrzebne służby mundurowe w młodym wieku

G
Gość
14 grudnia, 18:25, Gość:

Mam 39 l pracy i czekam na emeryturę stazowa chce chociaż kilka wziąć.... Bo zdrowie szwankuje na Maxa a nasza służba zdrowia tylko leczy chorych na grypę

Szpitale, przychodnie mają zarabiać. Więc wyleczony pacjent i puste łóżko to żaden interes.

G
Gość

Mam 39 l pracy i czekam na emeryturę stazowa chce chociaż kilka wziąć.... Bo zdrowie szwankuje na Maxa a nasza służba zdrowia tylko leczy chorych na grypę

G
Gość

ordynansie kulawego dewelopera ,a na tych emerytów to pewnie będą pracowali dzieci w wieku przedszkolnym ,tak jak w Somali

G
Gość

A dlaczego te INNE GRUPY PO 35LATACH???? TO LUDZIE Z INNEGO "TWORZYWA" ZBUDOWANI??? CO TYLKO NAUCZYCIELE GORNICY POLICJA ITD A IINNI CO ZAPIEPRZAJA NP NA KASIE W MARKECIE TO CO ZMECZENI NIE SA??????? TO JEST DYSKRYMINACJA!!!!!

G
Gość
14 grudnia, 17:02, maria:

a jak ktoś nie będzie miał stazu to co oddają pieniadze

Po osiągnięciu wieku wyliczą emeryturę z tyłu lat ile ma

m
maria

a jak ktoś nie będzie miał stazu to co oddają pieniadze

M
Monter
14 grudnia, 16:29, Gość:

Ale to przeciesz walczyć na ulicy powinny związki zawodowe i poprowadzić nas tak jak we Francji

Nareszcie

G
Gość

Ale to przeciesz walczyć na ulicy powinny związki zawodowe i poprowadzić nas tak jak we Francji

Z
Zgadnij kto

Prawo i sprawiedliwość leży na ulicy trzeba po nie wyjść.

G
Gość

Mnie się wydaje że monter jest nasłany przez prezesa

M
Monter
14 grudnia, 13:34, Też monter:

Monter- jeśli ubliżasz ludziom to znaczy ,że potrzebny Ci lekarz!!Co do związków masz rację!!! Emerytury stażowe to możliwość wyboru dla ludzi z ponad 40 letnim stażem ,więc im nie czyń zarzutów,że o tym mówią!!!A rządzący powinni docenić to że nie palą opon,nie chorują na psie i inne grypy i nie strajkują!!!

Mi lekarz nie potrzebny. Ale wam trzeba zasadzić kopa na rozpęd. Po ostatnim twoim zdaniu myślę że mniej więcej wiesz jak powinniście postępować.

Więcej morałów nie będzie

G
Gość
14 grudnia, 13:33, Gość:

Dodatek do emerytury powinien też być dla tych co byli w czynnej służbie 2 i pol roku w stanie wojennym

Wojsko się liczy do stażu

M
Monter
14 grudnia, 13:34, Też monter:

Monter- jeśli ubliżasz ludziom to znaczy ,że potrzebny Ci lekarz!!Co do związków masz rację!!! Emerytury stażowe to możliwość wyboru dla ludzi z ponad 40 letnim stażem ,więc im nie czyń zarzutów,że o tym mówią!!!A rządzący powinni docenić to że nie palą opon,nie chorują na psie i inne grypy i nie strajkują!!!

14 grudnia, 13:44, Gość:

Przeciesz ty monter jesteś na. emeryturze co ty tutaj robisz czlowieku

Jeszcze pracuję żeby ŻYĆ i nie czekać na jałmużnę bo nie jestem z grupy uprzywilejowanych nadludzi.

A ubliżam dlatego abyście ruszyli wreszcie [wulgaryzm] do kupy i walczczyli o swoje ale nie tu. Forum to nie miejsce gdzie można coś wywalczyć Może to do was przemówi A tymczasem wasza kupa tylko śmierdzi

G
Gość

Dla nauczycieli jest to skandal ! Co powiedzą inni sektor budowlany ? bardziej ciężka praca , nauczyciele mają ferie , wakacje ,świąteczne ? a sektor budowlany , omijacie byłby Wielki skandal !

Dodaj ogłoszenie