Wcześniejsza emerytura nie do zrealizowania? Andrzej Duda wycofa się z pomysłu emerytur stażowych? Dlaczego? [25. 2. 2020 r.]

TK

Wideo

Zobacz galerię (12 zdjęć)
Wcześniejsza emerytura w wieku 53 lat dla kobiet i 58 lat mężczyzn? Taki pomysł zmian proponował prezydent Andrzej Duda w świadczeniach emerytalnych. To miała być sztandarowa obietnica Andrzeja Dudy w wyborach rezydenckich. Wedle nowych propozycji znacznie młodsi pracownicy mieli móc przejść na emeryturę wcześniej. Ważny miał być staż pracy, który trzeba umiejętnie przeliczyć i przekazać do ZUS. To niezbędne, aby ZUS wypłacił emeryturę. Kobiety zasługują na wcześniejszą emeryturę od 53. roku życia. Ale mężczyźni także mają szanse na wcześniejsza emeryturę. I dla mężczyzn wcześniejsza emerytura powinna obowiązywać od 58. roku życia. Propozycję wprowadzenia wcześniejszej emerytury zapowiadał prezydent Andrzej Duda oraz związkowcy i PiS. "GW" dotarła jednak do informacji, że wcześniejszych emerytur nie będzie. Jaki jest tego powód?

Wcześniejszej emerytury nie będzie? Nie pozwala na to prawo?

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" pomysł Andrzeja Dudy o wcześniejszych emeryturach wynikających ze stażu pracy nie wypali. Dlaczego? Najprawdopodobniej z tego względu, że w konstytucji jest zapis mówiący o tym, że prawo do zabezpieczenia emerytalnego przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, a nie wypracowania konkretnego stażu.

Drugim z powodów ma być budżet. Zgodnie z wyliczeniami ZUS, jeśli nowe przepisy weszłyby w życie to:

  • na emeryturę rocznie odchodziłoby nawet 400 tys. Polaków,
  • generowałoby to koszta rzędu 13 mld rocznie.

Zupełnie mnie nie dziwi, że emerytur stażowych nie będzie. To było do przewidzenia. Skończyły się bowiem pieniądze na transfery społeczne, nie wiadomo, czy nawet wcześniejsze obietnice uda się zrealizować. - powiedział na łamach "GW" dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Wcześniejsza emerytura dla kobiet i mężczyzn w wieku 53 i 58 lat

Wcześniejsza emerytura dla wszystkich Polaków to obietnica, która miała przyświecać Andrzejowi Dudzie w kampanii prezydenckiej. Emerytura wynikałaby ze stażu pracy i skorzystać z niej mogłoby ok. 400 tysięcy osób. Hasło wcześniejszych emerytur od 53. roku życia podchwytują też związki zawodowe i przekonują, że osoby, które np. rozpoczęły pracę w wieku 18 lat, powinny mieć prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" PiS ma propozycję dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych. Szczególnie gorące nastroje panują w szkolnictwie, ze względu na tegoroczny strajk i powszechne niezadowolenie z niewywiązania się rządu z zobowiązań względem tej grupy zawodowej.

Wcześniejsza emerytura

Co obiecuje im PiS?

  • wcześniejszą emeryturę uzależnioną od stażu pracy,
  • przy 30-letnim stażu pracy i 20 latach "przy tablicy" mogliby przejść na emeryturę bez względu na wiek,
  • inna opcja to wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, którzy zatrudnieni w szkole byli co najmniej na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

Zobaczcie koniecznie

Wcześniejsza emerytura dla pozostałych grup zawodowych

W sferze rozważań rządu jest powrót do prac nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która zależna byłaby od wypracowanego stażu pracy.

Bez względu na wiek, przejść na emeryturę można by było:

  • po 40 latach pracy w wypadku mężczyzn,
  • po 35 latach pracy w wypadku kobiet.

Praca za granicą a emerytura 2020. Sprawdź, po ilu latach pr...

Co to oznacza? Jeśli mężczyzna rozpocząłby pracę w wieku 18 lat, to na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat.

W analogicznej sytuacji kobieta na wcześniejszą emeryturę mogłaby przejść mając 53 lata.

Emerytura: Nowa propozycja prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy - za taką zmianą opowiadają się związki zawodowe i pracodawcy. Propozycję ma przedstawić prezydent, w czasie kampanii wyborczej.

Na emeryturę będą mogły przejść kobiety, które przepracowały 35 lat i mężczyźni z 40-letnim stażem. Uzależnienie wieku emerytalnego od staż pracy od lat postuluje NSZZ Solidarność i OPZZ.

Gotowość do rozmów w tej sprawie deklarują też Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Taka zapowiedź padła podczas wtorkowego posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego

Jak pisze "Rzeczpospolita", projekt zmian w systemie emerytalnym ma być jednym z postulatów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Jaki jest aktualny wiek emerytalny w Polsce?

Obecnie wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi: 

  • 60 lat w przypadku kobiet, 
  • 65 lat w przypadku mężczyzn.

Nie przegapcie

W latach 2013–2017 wiek emerytalny w Polsce był jednakowy dla wszystkich i wynosił 67 lat, co w przypadku mężczyzn skutkowało wydłużeniem okresu aktywności zawodowej zaledwie o 2 lata, jednak dla kobiet był to drastyczny wzrost aż o 7 lat. Od października 2017 roku powrócono go do wcześniejszej wersji, obowiązującej do dzisiaj.

Wcześniejsza emerytura to zbyt duże koszta?

Wcześniejsza emerytura to kusząca wizja, ale również obawa związana ze zbyt dużymi kosztami. Jak podaje ZUS, gdyby każdy po 35, czy 40 latach pracy mógł przejść na emeryturę to kosztowałoby to państwo o 9 mld złotych rocznie.

Ponadto wpływ ze składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszyłby się rocznie o kwotę 4 mld zł - podaje "GW".

Rodzaje wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Polsce można podzielić na powszechny oraz obniżony. Powszechny wiek emerytalny to określony odgórnie wiek obowiązujący w podziale na płeć – 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Obniżony wiek emerytalny ma zastosowanie dla grup zawodowych wykonujących pracę w szczególnie niebezpiecznych i trudnych warunkach. Zwykle jest on niższy od wieku powszechnego o 5 do 15 lat i wynika to z przepisów szczególnych dotyczących danych grup zawodowych.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Wcześniejsza emerytura nie do zrealizowania? Andrzej Duda wycofa się z pomysłu emerytur stażowych? Dlaczego? [25. 2. 2020 r.] - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6,748

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 lutego, 7:00, praca od 15:

Czy jest jakieś państwo na świecie gdzie trzeba przepracować 50 lat żeby przejść na emeryturę?

26 lutego, 8:46, Gość:

A kto ci każe tyle pracować?

Panstwo

D
Dario

Kamysza

D
Dario

Ja też nie pójdę i moja żona na Janusza idę

G
Gość
26 lutego, 10:07, Gość:

Panie Prezydencie jeżeli pan nie dotrzyma obietnicy to nie 400 tyś osób nie pójdzie na Pana głosować ale rodziny dzieci tych osób też na Pana nie pójdą głosować i cala ta otoczka jazdy po Polsce i obiecanie gruszek na wierzbie weźmie w łeb

Ale głupol

G
Gość

Panie Prezydencie jeżeli pan nie dotrzyma obietnicy to nie 400 tyś osób nie pójdzie na Pana głosować ale rodziny dzieci tych osób też na Pana nie pójdą głosować i cala ta otoczka jazdy po Polsce i obiecanie gruszek na wierzbie weźmie w łeb

G
Gość
26 lutego, 7:00, praca od 15:

Czy jest jakieś państwo na świecie gdzie trzeba przepracować 50 lat żeby przejść na emeryturę?

A kto ci każe tyle pracować?

G
Gość
26 lutego, 8:11, NAUCZYCIELE:

Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA PREZYDENTA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy. DZIĘKUJEMY I …..NA PEWNO ZA TO PAN PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

PANIE PREZYDENCIE - Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy.

CHODZI O PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK

TERAZ TYLKO POWINNO BYĆ PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM TAKIEJ EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK – WSZYSCY JAK JEDEN GDY BĘDĄ WYBORY NA PREZYDENTA 10 maja POPRZEMY PANA TYLKO PANA NIKOGO WIĘCEJ TYLKO PROSIMY WPROWADZIĆ TO W ŻYCIE PRZED WYBORAMI A NIE PO WYBORACH -------WEJDZIE TYLKO TEN PREZYDENT 10 maja I MA WYBORY WYGRANE . COFNIĘCIE Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANA PREZESA PIS TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TO DZIĘKI NAUCZYCIELOM I ICH RODZINOM ZOSTANIE PAN PREZYDENT 10 maja CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO ŻYCZYMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY PONIEWAŻ …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” NAWET PO 20 LATACH PRACY DZIĘKUJEMY…. DZIĘKUJEMY I

…..NA PEWNO ZA TO PAN PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

Ale durny wazeliniarz i podobno szkolony

G
Gość
26 lutego, 5:11, Monter:

"To jest koniec i niema już nic"

26 lutego, 7:09, Gość:

Dostałeś podziękowania , miałeś odpoczywać więc co tu jeszcze robisz? Nie wierzysz w to co piszesz?

Jestem realistą i głupot nie piszę

N
NAUCZYCIELE
Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA PREZYDENTA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy. DZIĘKUJEMY I …..NA PEWNO ZA TO PAN PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

PANIE PREZYDENCIE - Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy.

CHODZI O PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK

TERAZ TYLKO POWINNO BYĆ PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM TAKIEJ EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK – WSZYSCY JAK JEDEN GDY BĘDĄ WYBORY NA PREZYDENTA 10 maja POPRZEMY PANA TYLKO PANA NIKOGO WIĘCEJ TYLKO PROSIMY WPROWADZIĆ TO W ŻYCIE PRZED WYBORAMI A NIE PO WYBORACH -------WEJDZIE TYLKO TEN PREZYDENT 10 maja I MA WYBORY WYGRANE . COFNIĘCIE Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANA PREZESA PIS TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TO DZIĘKI NAUCZYCIELOM I ICH RODZINOM ZOSTANIE PAN PREZYDENT 10 maja CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO ŻYCZYMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY PONIEWAŻ …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” NAWET PO 20 LATACH PRACY DZIĘKUJEMY…. DZIĘKUJEMY I

…..NA PEWNO ZA TO PAN PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE
G
Gość
26 lutego, 5:11, Monter:

"To jest koniec i niema już nic"

Dostałeś podziękowania , miałeś odpoczywać więc co tu jeszcze robisz? Nie wierzysz w to co piszesz?

p
praca od 15

Czy jest jakieś państwo na świecie gdzie trzeba przepracować 50 lat żeby przejść na emeryturę?

G
Gość

Gazeta wyborcza kłamie.

M
Monter

"To jest koniec i niema już nic"

G
Gość
25 lutego, 18:32, GOŚĆ:

Zobaczymy przy wyborach kto ma rację.

Właśnie

N
Nauczyciele

Popieram. Jest nas dużo. Głos na Kosiniaka - Kamysza

Dodaj ogłoszenie