Wciąż za mało pieniędzy na budowę pomnika AK

  Wciąż za mało pieniędzy na budowę pomnika AK

  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Tak miałby wyglądać pomnik AK na bulwarze Czerwieńskim
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. wizualizacja

  Inicjatywa. Już tylko sześć dni zostało do zakończenia internetowej zbiórki na rzecz budowy monumentu u stóp Wawelu. Można ją wesprzeć poprzez portal PolakPotrafi.pl.
  Internetowa akcja rozpoczęła się w połowie lutego. Do tej pory darczyńcy, logując się na portalu, wpłacili ponad 123,5 tys. zł. Ten odzew może cieszyć, jednak to za mało, by zagwarantować sukces akcji.

  Koszt wzniesienia pomnika AK i urządzenia Ogrodu Pamięci Narodowej, w którym ma się znajdować, projektanci szacują na ok. 1,2 mln zł. Zbiórka internetowa ma na celu zebranie kwoty 300 tys. zł - na wzniesienie samej bryły monument.
  Akcji niestety grozi fiasko: zgodnie z regulaminem portalu, jeśli w określonym terminie zakończenia zbiórki nie zostanie zebrana ustalona kwota, pieniądze wrócą do ofiarodawców. Czasu jest już bardzo mało, a datki nie osiągnęły jeszcze nawet połowy z przewidzianych 300 tys. zł.

  Inicjatorem zbiórki internetowej jest projektant pomnika, Alexander Smaga. - To świetna akcja marketingowa. Oby się powiodło. Już blisko 900 osób wpłaciło pieniądze, więc znacząca liczba. Szkoda, że może to przepaść - komentuje Piotr Kurek, członek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK. Związek, który jest inicjatorem budowy pomnika, w swojej społecznej zbiórce uzyskał dotąd - w ciągu kilku lat - 85 tys. zł.

  Piotr Kurek obawia się, że jeśli akcja na portalu PolakPotrafi.pl się nie powiedzie i wpłaty zostaną zwrócone darczyńcom, niekoniecznie przekażą oni te pieniądze na konto związku. - Ludzie mogą się zrazić - kwituje. Inicjatorzy budowy pomnika nadal liczą, że jednak popłyną na ten cel pieniądze z budżetu miasta i że to Kraków uhonoruje akowców.

  Przypomnijmy, że Rada Miasta Krakowa zwróciła się do prezydenta RP i pani premier z apelem o sfinansowanie budowy pomnika. - Z Kancelarii Prezydenta przyszła odpowiedź i już wiemy, że nie możemy liczyć na pieniądze - mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta. - Jest poważny problem, bo do realizacji wybrano projekt drogi. Powinno się też wyciągnąć wnioski z małego zainteresowania zbiórką. Co dalej? Trzeba się nad tym poważnie zastanowić - uważa.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to może by jakiś pomnik!

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Akademie, obchody a może jeszcze jakiś pomnik?
  Był taki film z Fronczewskim - „Konsul”, gdzie w zahukanym PRL-u dyplomata austriacki pyta jakiegoś otumanionego wojewody co możnaby zrobić dla...rozwiń całość

  Akademie, obchody a może jeszcze jakiś pomnik?
  Był taki film z Fronczewskim - „Konsul”, gdzie w zahukanym PRL-u dyplomata austriacki pyta jakiegoś otumanionego wojewody co możnaby zrobić dla miasta. W sklepach puste półki, w szpitalach brak podpasek a socjalistyczny urzędas wypala: „no wie pan, tyle jest różnych potrzeb… to może by jakiś pomnik!”.

  A ja myślałem, że zajmiemy się nowoczesnością, konkretnymi problemami, budowaniem autostrad
  bez korków a nie muzeów i pomników.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super

  pomysł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  emerytury 1000 zł, do lekarza nie każdy może trafić ale pomnik sobie walniemy a jakże nawet za 10 mln ... filozofia polaków jet niesamowita. I zgoda nie tutaj ... tutaj jest miejsce do odpoczynku,...rozwiń całość

  emerytury 1000 zł, do lekarza nie każdy może trafić ale pomnik sobie walniemy a jakże nawet za 10 mln ... filozofia polaków jet niesamowita. I zgoda nie tutaj ... tutaj jest miejsce do odpoczynku, Zaraz się okaże, że Kraków to miasto kościołów, pomników, tylko oddychać nie ma czym ... i zarobki małe.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za dużo

  Smok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  coś ostatnio tych nowości na Wawelu...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I bardzo dobrze

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  To nie jest właściwe miejsce na taki pomnik. Proponuję gdzieś w Hucie na terenie dawnego kombinatu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko nie w tym miejscu

  Foxtrot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Zmieńcie lokalizację pomnika, będzie kasa.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo