Ważne zmiany w zasiłkach chorobowych od 2022 r.! Zmieni się wysokość niektórych świadczeń i okres ich pobierania

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
123rf
Udostępnij:
1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie kilka zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Spóźnienie w opłaceniu składki nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego z ZUS. Ponadto zmianie ulegnie wysokość pobieranych świadczeń oraz okres ich pobierania.

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Jedna ze zmian dotyczy przedsiębiorców, którzy spóźnili się z opłaceniem składek do ZUS. Właściciele firm, którzy nie dokonali wpłaty w terminie, a chcieli zachować prawo do zasiłku, co roku wysyłali do ZUS ponad 150 tys. wniosków o przywrócenie terminu płatności składek. Od nowego roku takie wnioski nie będą już potrzebne. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, czyli takie z którego korzystają m.in. przedsiębiorcy i osoby z nimi współpracujące, nie będzie już ustawało z powodu nieterminowego opłacenia składek. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również wtedy, gdy opłacili składki po terminie.

- Natomiast osoby, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, będą mogły otrzymać świadczenia po spłacie zadłużenia – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego. - Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania tego prawa. Natomiast zadłużenie wynoszące do 1 proc. minimalnego wynagrodzenia nie będzie już przeszkodą w wypłacie zasiłku.

80 proc. zasiłku za czas pobytu w szpitalu

Zmieni się też wysokości zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu. Obecnie jest on niższy od standardowej stawki i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru. Od nowego roku, miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. zarówno dla osoby hospitalizowanej, jaki i przebywającej w domu.

Od nowego roku podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas w przepisach była mowa o przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Korekty okresu zasiłkowego

Zmiany będą też dotyczyły okresu zasiłkowego. Wynosi on standardowo 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi przyczynami. W przypadku przerw w niezdolności do pracy, do okresu zasiłkowego wlicza się okres niezdolności do pracy przypadający przed przerwą, o ile jest ona spowodowana tą samą przyczyną, a przerwa nie przekracza 60 dni.

- Od stycznia nie będzie mieć znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy przed i po przerwie. Przerwa będzie liczona tak samo, bez względu na to, czy chodzi o te same choroby czy różne – twierdzi Krzysztof Cieszyński z ZUS. - Wyjątkiem będzie niezdolność do pracy przypadająca na czas ciąży. Do okresu zasiłkowego nie będą wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

91 dni zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Według nowych przepisów po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać zasiłek chorobowy do 91 dni. Ta zasada nie będzie dotyczyła m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w czasie ciąży. Osoba, której wyczerpał się okres zasiłku, tak jak dotąd będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy (w przypadku gdy nadal choruje, lecz rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji).

Macierzyński w razie śmierci pracodawcy

Prawo do zasiłku macierzyńskiego otrzymają od stycznia kobiety, których zatrudnienie ustało w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy. Dotychczas po urodzenia dziecka nie miały one prawa do zasiłku. Jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Pandemia sprzyja robotyzacji

Wideo

Materiał oryginalny: Ważne zmiany w zasiłkach chorobowych od 2022 r.! Zmieni się wysokość niektórych świadczeń i okres ich pobierania - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie