Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Watykan poruszył temat przesiedleń klimatycznych. Według prognozy do 2050 roku pojawi się blisko 143 mln migrantów

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Papież dostrzega nadciągające zmiany i nie chce być ich biernym obserwatorem. W samym dokumencie przypomniano, że rzeczywistość ta będzie dotykać milionów ludzi, zwłaszcza osób biednych – żyjących na peryferiach świata. Kościół chce zatroszczyć się o ich egzystencję.
Papież dostrzega nadciągające zmiany i nie chce być ich biernym obserwatorem. W samym dokumencie przypomniano, że rzeczywistość ta będzie dotykać milionów ludzi, zwłaszcza osób biednych – żyjących na peryferiach świata. Kościół chce zatroszczyć się o ich egzystencję. Arkadiusz Gola
Watykan nie chce biernie przyglądać się zmianom klimatycznym. Stolica Apostolska wydała „Wskazówki duszpasterskie w sprawie przesiedleńców klimatycznych”. Tym samym Kościół zauważa powagę problemu, a także to, że w najbliższych latach przesiedlenia klimatyczne staną się powszechnym zjawiskiem.

Dokument został przygotowany przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Zawiera on fakty, interpretacje oraz sugestie, które pozwolą poszczególnym lokalnym episkopatom stawić czoła zjawisku migracji klimatycznej.

Coraz więcej dzieci chorych na COVID-19

od 16 lat

Kryzys klimatyczny a migracje klimatyczne

Problem jest pilny. Według prognoz Europejskiej Sieci Migracyjnej do 2050 r. pojawi się blisko 143 mln migrantów klimatycznych. Migracje mają dotknąć zwłaszcza tereny Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Łacińskiej i Azji Południowej. Problem został zauważony papieża Franciszka, który we wstępie do dokumentu wskazał, że każda reakcja na kryzys klimatyczny i jego konsekwencje w dziedzinie migracji zaczynają się od widzenia lub niedostrzegania zjawiska.

Papież dostrzega nadciągające zmiany i nie chce być ich biernym obserwatorem. W samym dokumencie przypomniano, że rzeczywistość ta będzie dotykać milionów ludzi, zwłaszcza osób biednych – żyjących na peryferiach świata. Kościół chce zatroszczyć się o ich egzystencję. W tym celu wydaje wskazówki duszpasterskie, które poświęcone są jedynie przesiedleńcom klimatycznym. Tym samym Watykan po raz pierwszy zajął stanowisko ws. migracji klimatycznej.

- Wypracowane wskazówki zakorzenione są w nauce Kościoła oraz jego praktycznym doświadczeniu odpowiadania na potrzeby przesiedleńców, zarówno w granicach swoich krajów, jak i poza nimi

– podkreślił podczas prezentacji dokumentu ks. Fabio Baggio, podsekretarz sekcji ds. migrantów i uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Kościół katolicki w sprawie zmian klimatycznych

Dokument składa się z dziesięciu punktów, których celem jest wyjaśnienie relacji istniejących między zjawiskiem kryzysu klimatycznego a przesiedleniami. Zawiera on wskazówki, jak zapobiegać tym zjawiskom, kiedy jeszcze są możliwe do uniknięcia. W sytuacji, gdy przesiedlenia staną się nieuchronne, Kościół ma przygotowywać ludzi do opuszczenia domów oraz integrować ich z lokalną społecznością w nowym miejscu.

Wytyczne kładą nacisk na tzw. towarzyszenie duszpasterskie, które ma być dostosowane do okoliczności i konkretnych potrzeb. Co więcej, Watykan zachęca lokalne Kościoły, by prowadziły badania nt. wpływu klimatu na przesiedlenia.

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski