Warzywniak na balkon to sposób, żeby mieć swojskie warzywa i zioła, nawet gdy nie masz ogrodu. Sprawdź, jak go zrobić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Warzywniak na balkonie można zrobić na kilka sposobów.
Warzywniak na balkonie można zrobić na kilka sposobów. mountainphoto/123rf.com
Własne warzywa i zioła można mieć nawet, gdy mieszkamy w bloku i nie mamy ogrodu. Wystarczy zrobić warzywniak na balkonie. Radzimy, jak go założyć i co można w nim posadzić. Warzywniak na balkonie krok po kroku.

Spis treści

Warzywniak na balkonie. Gdzie warto go założyć?

Ogródek warzywny możemy mieć na prawie każdym balkonie. Niestety wyjątkiem są te, które wychodzą na ruchliwe ulice. Bo nie o to chodzi, żeby jeść warzywa, owoce czy zioła, narażone na spaliny.
Warto też wziąć pod uwagę to, na jaką stronę świata wychodzi nasz balkon oraz ile jest na nim słońca i cienia. W warzywniakach na słonecznych balkonach będziemy mogli uprawiać większość warzyw i ziół, podobnie w lekkim cieniu, natomiast gdy cień dominuje, wybór będzie nieco ograniczony, ale również znajdzie się kilka rzeczy, które będziemy mogli posiać i posadzić.

Dowiedz się więcej: Jakie warzywa urosną w cieniu? Postaw na te gatunki

Warzywniak drewniany na balkon to nie jest jedyna opcja

Zakładając ogródek warzywny na balkonie, możemy kupić gotowy warzywniak drewniany. To rodzaj otwartej skrzyni na wysokich nogach. Wypełnia się ją podłożem, najlepiej przeznaczonym pod uprawę warzyw. Wygląda to estetycznie i zapewnia dobre warunki warzywom, ale nadaje się głównie na większe balkony i tarasy.

Na mniejszych możemy wykorzystać typowe skrzynki – jednak nadadzą się one głównie dla ziół, które mają płytkie korzenie. Jeśli chcemy uprawiać bardziej wymagające warzywa, jak pomidory czy ogórki, które potrzebują więcej ziemi, musimy zainwestować w głębsze donice (o pojemności 5-10 l). Z powodzeniem mogą je zastąpić… plastikowe wiaderka, tylko pamiętajmy, żeby w ich dnie zrobić otwory.

Warzywniak na balkonie krok po kroku

Kiedy już mamy odpowiednie pojemniki, wypełniamy je dobrą ziemią i siejemy oraz sadzimy rośliny. Pamiętajmy, że terminy są różne.

  • Najwcześniej na balkonach można siać i sadzić sałatę, koperek, pietruszkę naciową, szczypiorek. Można zacząć już w marcu (jeśli pogoda sprzyja) i kontynuować w kwietniu.
  • W maju przyjdzie czas na sadzenie ogórków, papryki, pomidorów, a także ziół, takich jak bazylia, oregano, tymianek.

Pamiętajmy, że w przypadku niektórych roślin, najpierw trzeba zrobić sadzonki, oczywiście można je także kupić (dotyczy to szczególnie papryki i pomidorów, a także ogórków). Pamiętajmy, że warzywa mają różne wymagania, dotyczące np. słońca czy podlewanie i jeśli chcemy, żeby dobrze rosły, musimy spełnić ich podstawowe oczekiwania.

Dowiedz się więcej: Jakie warzywa posadzić w ogródku na balkonie i jak o nie zadbać? Polecamy najłatwiejsze w uprawie

Warzywniak czy warzywnik?

Warto wiedzieć, że miejsce, w którym uprawiamy warzywa to warzywnik, natomiast tradycyjnie nazwa warzywniak dotyczyła sklepu, kiosku, czy stoiska z warzywami. Obecnie zwyczajowy nazwy warzywniak używa się także na określenie drewnianej skrzyni, w której uprawia się warzywa, a coraz częściej także – ogródka warzywnego.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Warzywniak na balkon to sposób, żeby mieć swojskie warzywa i zioła, nawet gdy nie masz ogrodu. Sprawdź, jak go zrobić - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl