Warunki rozgrzeszenia

Janina Paradowska
Janina Paradowska
Janina Paradowska Fot. Polskapresse
Okres Świąt Wielkanocnych to czas, kiedy różne osoby naszego życia publicznego zabierają głos w sprawach ważnych. Zabierają głos z racji zajmowanych pozycji, prezentując swój punkt widzenia.

Zwykle najbardziej czeka się na słowa hierarchów Kościoła, na symbolikę grobów, bo to też wyraz tego, co myśli tak potężna instytucja jak Kościół, jak jego kapłani wczytują się w społeczne nastroje, jak je odczytują, ale głos zabierają też politycy. Składają życzenia, udzielają wywiadów, bo czas taki, że bieżących wydarzeń niewiele, a na poważniejszą rozmowę go wystarcza. Można byłoby nawet sporządzić ranking takich wypowiedzi czy symboli ważnych, mniej ważnych, nieoczekiwanych i zupełnie rutynowych. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się już do odniesień, że teraz jest gorzej niż w PRL czy - jak się to mówi - za komuny (bez objaśniania której, bo przecież miała wiele okresów i odcieni), że takie wypowiedzi jak kardynała Stanisława Dziwisza, który dostrzegł dziś prześladowania Kościoła takie jak wówczas, można właściwie uznać za rutynę. Te słowa od dawna powtarza ojciec Tadeusz Rydzyk, niektórzy biskupi, powtarza je Jarosław Kaczyński, czyli duży wspólny front w tej akurat kwestii istnieje.

Dlaczego jednak teraz w tym dobrze znanym szeregu znalazł się metropolita krakowski? Chce być po stronie większości? Nie chce już żadnego "Kościoła łagiewnickiego", który i tak był bytem cokolwiek sztucznym? Kardynał Dziwisz nieco zadziwił, ale nie za bardzo.

W Wielkanoc hierarchowie nie zaskoczyli. Poszli znanymi tropami wskazanymi przez PiS. Z tego chóru wyłamał się szczęśliwie arcybiskup Nycz

Zupełnie nie zadziwił natomiast arcybiskup Stanisław Michalik poszukujący właściwego dla Polaków wymiaru patriotyzmu. Arcybiskup oczywiście od dawna wie, kto za tym wszystkim (nauka historii dziś to dramat, rządzący nie słuchają narodu itp., itd.) stoi, ale ciekawe, że do końca nie dopowiedział kto. A to byłoby najciekawsze, bo przecież nie każdy musi mieć wiedzę arcybiskupa, a lud boży należałoby oświecić. Czy chodzi na przykład o masonów? Czy o Palikota, który stał się prawie szatanem? Czy o rządzącą PO? Czy też o wszystkich razem?

Generalnie hierarchowie nie zaskoczyli, poszli znanymi tropami wskazanymi przez Prawo i Sprawiedliwość: Smoleńsk, miejsce dla multipleksie dla telewizji Trwam, prześladowania Kościoła i rządzący do niczego, tylko do odebrania im władzy. Z tego chóru wyłamał się szczęśliwie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz mówiący o konieczności poszukiwania sensu w polityce.

Niby nie powiedział nic odkrywczego, bowiem o nadanie sensu polskiej polityce upomina się wielu, ale na tle ogólnego powtarzania tego samego zabrzmiał zdecydowanie inaczej. Kardynał mówił oczywiście głównie o polityce świeckiej, ale trudno nie zauważyć, że wielu świeckich, i to czujących więź z Kościołem, dopomina się o nadanie sensu także polityce prowadzonej przez większość hierarchów.

Na razie wydaje się, że najbardziej nadaje jej sens ojciec Tadeusz Rydzyk, którego spotkała za to wielka nagroda. Otóż Jarosław Kaczyński publicznie oznajmił, że ojciec Rydzyk po katastrofie smoleńskiej zachował się pięknie, najpiękniej ze wszystkich, dzięki czemu ma wybaczone wszystkie wcześniejsze przewinienia wobec Lecha Kaczyńskiego. Tak więc szef Radia Maryja uzyskał rozgrzeszenie absolutne, i to jest wskazówka dla wszystkich, którzy chcieliby doznać takiej łaski. Nie jest to rzecz nie do osiągnięcia, wystarczy głosić wszystkie spiskowe teorie na temat smoleńskiej katastrofy (ostatnio najmodniejsza jest teoria dwóch wybuchów, na skrzydle i wewnątrz, wybuchów praktycznie niesłyszalnych) i można już poczuć się w pełni komfortowo, a może nawet zostać przyjętym do PiS, co nie jest bez znaczenia, bowiem ta partia idzie po władzę, a sam prezes - po prezydenturę.

Słusznie, nie może jej przecież zostawić niedojrzałemu Zbigniewowi Ziobrze, a Bronisław Komorowski nie jest jej godny, co wiemy od dawna. W sumie minął kolejny rok, a jesteśmy w tym samym miejscu, a może nawet dalej od rzeczywistości.

Janina Paradowska

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
PANCERNEJ BRZOZY... Naćpał się palikotowego zielska i MODLI do Świętego Raportu Anodiny. Co tam napisano - to dla nie go ŚWIĘTE!

Rosyjska prokuratura wycofała się ze SPISKOWEJ TEORII snutej przez Amielina, jakoby to pancerna brzoza obcięła skrzydło Tupolewa. Taki szczególik.
J
Jeżow
J-23 znowu nadaje
@mario
A może gość nie ma tak spranego ze zdrowego rozsądku czerepa jak ty?
@mario
Usłyszysz wybuchy nie tylko dwa ale i cztery pod warunkiem spożycia przed wysłuchaniem proszków Jarosława popitych z pisowskiej małpki.
J
Jakub
Nie ma w polskim episkopacie abp Stanisława Michalika. Jest abp Józef Michalik. Życzę p. Paradowskiej wierności wobec rzeczywistości!
G
Gość
Na co dzień na klęczkach MODLI się do jej wizerunku, ucząc się na pamięć Świętego Raportu!
a
anatol
Za twe umysłowe niesprawności, dewiacje emocjonalne oraz przynaleznośc do sekty radiomaryjnej popatrz na świadectwo z Tworek
k
krakauer
Za jej ubeckie szpiclowanie. Patrz IPN: PARADOWSKA JANINA: IPN BU 00244/35, IPN BU 00328/512, IPN BU 001134/1294
G
Gość
Widzę, że jako główna KLAKIERKA RZĄDOWA, podzieliła sobie teorie, co się stało w Smoleńsku, na NIESPISKOWE(?) (rządowe, rosyjskie, makowskie, millerowskie) oraz SPISKOWE(?) (pisowskie). A skąd pani jest taka pewna, że niespiskowa(?) teoria Sikorskiego głoszona 2 minuty po katastrofie, zgodna z póxniejszą narracją rosyjską nie jest właśnie spiskową? Nie dziwi to pani, że można z odległości 150m w gęstej mgle stwierdzić kto żyje, a kto nie, gdy panuje ponoć mgła gęsta jak mleko? A pan Sikorski BYŁ PEWIEN i rozgłaszał to na cały świat! Tak jak i teorię - WINNI PILOCI! 2 minuty po katastrofie - taki był uświadomiony! Do tego jeszcze te SMSy do platformersów - były naciski, bo 4 razy podchodził do lądowania. Czy rzeka kłamstwa, która tuż po katastrofie wylewała się spod klawiatur nie była UZGADNIANA? Czy to był PRZYPADEK czy SPISEK?

NIESPISKOWA(?) teoria PANCERNEJ BRZOZY - kto wymyślił to drzewko? Prokuratorzy rosyjscy w swoich dokumentach wycofali się z tej absurdalnej teorii, bo by ich OŚMIESZAŁA - u nas ta niespiskowa (?) bajda ma pełne wzięcie u tępaków.

Profesorowie Binienda i Nowaczyk, doktor Szuladziński proszą - pokażcie OBLICZENIA i symulacje! POkażcie badania!

Co na to główna rządowa KLAKIERKA? Zamiast domagać się dopuszczenia polskich naukowców do badań JĘCZY o teoriach SPISKOWYCH(?), bo opartych na obliczeniach, pogłębionych analizach tego, co wyprodukował MAK.

Pani Paradowska - dość ZŁA, pora na emeryturę.
l
lex
rozejrzeć się wokół siebie i dostrzec, że zmienia się stosunek wiernych do instytucji kościoła i że tego procesu nie da się zahamować. Zamiast łagodzić sytuację dolewają oliwy do ognia poprzez aroganckie wypowiedzi. Niech poczytają fora internetowe, to zobaczą jak zmienił się w ciągu ostatniego roku ton wypowiedzi. Niech więc przestaną schlebiać zdewociałym babkom i dziadkom a wsłuchają się w głos młodych ludzi, bo oni są przyszłością kościoła. Szkody wyrządzone przez Michalika trudno będzie naprawić.
a
anatol
Ty i tobie podobne osobniki pobiegniecie zaraz modlić sie żarliwie, komunie przyjnować będziecie oraz wyspiewywać boogobojne piosnki, a kloaka z pysków waszych wycieka jak łajno z chlewika.
Wpierw oczyść swą marną duszę przesiaknietą złem i nienawiścią a potem oceniaj postępowanie innych porównując do postępowania własnego!
O
Obywatel
Kto jeszcze pozwala takim indywiduom wypisywać takie brednie?
Rozumiem, że taka Paradowska czy inny Szostkiewicz mogli być autorytetami dla czytających Trybunę Ludu średniego szczebla powiatowych kacyków PZPR za Gierka.
Jak jeszcze raz to komunistyczne badziewie tu zobaczę, to przestanę wchodzić na strony tej gazety.
G
Gość
Kra kra kra kra kra. Trrrrradycyjnie w nowym tygodniu zaskrzeczała ubecka czarownica.
Spadaj wiedźmo. Śmierdzisz bezpieką PRL na 1000000 km.
Kra kra kra !!!! A kysz wiedźmo!!! Wara ci od o.Rydzyka !!!!!! A kysz a kysz a kysz!!!!!!
Dodaj ogłoszenie