Warto uczyć się całe życie

Redakcja
Aktywne życie naprawdę może się zacząć po pięćdziesiątce
Aktywne życie naprawdę może się zacząć po pięćdziesiątce 123rf
Oferta zajęć edukacyjnych i ruchowych dla dojrzałych, aktywnych Mazowszan jest coraz bogatsza

Dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich seniorzy z województwa mazowieckiego mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje, uczestnicząc w dedykowanych im zajęciach edukacyjnych i kulturalnych. Projekty z udziałem środków unijnych wspierają także ich zaangażowanie w działania związane z wolontariatem. Fundusze Europejskie dodają też skrzydeł Uniwersytetom Trzeciego Wieku.

Te ostatnie działają m.in. przy tak prestiżowych uczelniach jak Szkoła Główna Handlowa w Warszawie czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, a nawet na Politechnice Warszawskiej. Łącznie w województwie mazowieckim działa już ponad 20 tego typu edukacyjno-aktywizacyjnych ośrodków dla seniorów.

Olbrzymią popularnością cieszy się na przykład Uniwersytet Trzeciego Wieku na Politechnice Warszawskiej, który od 2008 r. działa ze wsparciem Funduszy Europejskich. Tylko w ciągu pierwszych trzech lat z jego oferty skorzystało 1675 osób. W tym roku akademickim seniorzy mają szansę uczestniczyć w cotygodniowych wykładach w czterech cyklach: "Historia architektury i sztuki", "Kultura i społeczeństwo", "Sprawy Seniorów" oraz "Technika wczoraj, dziś, jutro". Oferta edukacyjna Politechniki obejmuje też kursy komputerowe i naukę języków, m.in. angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego i niemieckiego.

Opłata za semestr wykładów jest symboliczna, wynosi tylko 30 zł. Dodatkowe płatne zajęcia, połączone z wykładami, odbywają się na Zamku Królewskim i w Łazienkach. Uzupełnieniem oferty kulturalnej są zajęcia rehabilitacyjne, kurs tańca towarzyskiego i odbywające się na Akademii Wychowania Fizycznego zajęcia Nordic Walking. Słuchacze mogą też uczestniczyć w zajęciach w pracowni fotograficznej, plastycznej i inżynierii środowiska.

Uniwersytety dla seniorów powstają nie tylko przy uczelniach. Na przykład Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego zorganizowało projekt "Uniwersytet Trzeciego Wieku Integracją Seniorów". 50 osób mogło uczestniczyć w zajęciach na basenie połączonych z nauką pływania i zajęciami rehabilitacyjnymi, uczyć się języka angielskiego lub obsługi komputera. Pasje i zainteresowania pozwalały uczestnikom projektu rozwijać wykłady fakultatywne z różnych dziedzin, np. z historii, medycyny, polityki, prawa czy religii świata. Dodatkowo organizowano dla seniorów wieczory taneczne połączone z nauką tańca towarzyskiego.

Szkolenia i kursy dla seniorów znalazły się w projekcie "Nie jesteś sam - Klub Seniora w Bogatem", w ramach którego miejscowa Gminna Biblioteka Publiczna zaproponowała 28 osobom w wieku powyżej 60 lat m.in. kursy komputerowe, warsztaty wokalne i kulinarne oraz kursy taneczne. Dzięki projektowi dofinansowanemu z programu Kapitał Ludzki seniorzy spod Ostrołęki nawiązali też współpracę z Klubem Seniora z pobliskiego Przasnysza.

Ważnym elementem aktywności osób starszych jest ich uczestnictwo w procesach politycznych i obywatelskich. Stąd wiele inicjatyw wspieranych z europejskich funduszy ma na celu pokonywanie przeszkód na drodze do pełnego korzystania przez seniorów z ich obywatelskich praw. Najczęściej chodzi o bariery technologiczne. W Warszawie np. 15 osobowa grupa seniorów od końca sierpnia uczestniczy w drugiej części testu mobilnej platformy społecznościowej Go-myLife.

Jest to część międzynarodowego programu "Go-myLife: Internet jako medium życia społecznego," który ma na celu zwiększenie uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych poprzez rozwój internetowych sieci społecznościowych. Platforma ma być dostosowana do potrzeb osób starszych, m.in. umożliwiać im interakcję z rówieśnikami i rodzinami.

Podczas poprzedniej edycji kursów 20 uczestników uczyło się też obsługi internetu w telefonie, korzystania z tabletów i rozmaitych aplikacji, np. usług geolokalizacji.

Unijne fundusze wspomagają też projekty o charakterze inwestycyjnym, które służą seniorom. Ciekawą inicjatywą jest Dom Muzyka Seniora, uroczyście otwarty na początku października w Kątach pod Warszawą. Pomysł skrzypaczki Zofii Wit oraz dyrygenta i kompozytora Antoniego Wita, którzy pod budowę domu ofiarowali własną półhektarową działkę leśną, mógł się ziścić dzięki grantowi w wysokości 13,3 mln zł uzyskanemu z Funduszy Europejskich. Powstał wyjątkowy ośrodek, który połączy funkcje miejsca opieki dla muzyków-seniorów, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej z centrum życia kulturalnego. Prowadząc bezpłatne zajęcia edukacyjne i umuzykalniające oraz organizując koncerty otwarte, muzycy-seniorzy mogą angażować się w wolontariat na rzecz społeczności lokalnej.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie