Pogrzeb Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA] Warszawa pożegnała prezydenta Gdańska. Znicze wokół kolumny Zygmunta i transmisja na pl. Zamkowym

mm
fot. Paweł Wiśniewski
Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się 19 stycznia w Gdańsku. Na placu Zamkowym w Warszawie można obejrzeć transmisję na żywo z tych uroczystości. Prezydent Gdańska został również uhonorowany przez stołecznych radnych.

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Transmisja na żywo w Warszawie

W sobotę, 19 stycznia na placu Zamkowym będzie można obejrzeć transmisję gdańskich uroczystości pogrzebowych. Specjalnie w tym dniu o godz. 12 ustawiony zostanie ekran transmitujący przebieg ostatniej drogi prezydenta Gdańska. Tuż przed godz. 12 hołd Pawłowi Adamowiczowi odda warszawska straż miejska. Z wieży Zamku Królewskiego hejnaliści warszawskiej straży miejskiej zagrają hejnał Gdańska.

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy

Zmarły tragicznie po ataku nożownika Paweł Adamowicz został w czwartek uhonorowany przez Radę Miasta Warszawy. Nieżyjącemu prezydentowi Gdańska zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo stolicy. Wniosek poparli nie tylko radni mającej większość w Radzie Warszawy Koalicji Obywatelskiej, ale także radni warszawskiego PiS-u.

- Paweł Adamowicz był do końca wierny Polsce demokratycznej, tolerancyjnej i otwartej, takiej, jakiej bronił w swojej małej ojczyźnie w Gdańsku. Prowadził tam politykę zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu - mówił Rafał Trzaskowski podczas uroczystej sesji Rady Miasta. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreślał zasługi Adamowicza dla Gdańska i samorządu.

- Odszedł człowiek, który stał się symbolem. Odszedł ojciec miasta, dla którego Gdańsk był pasją, domem, w którym dba się o obywateli, o mieszkańców, o wszystkich, którzy w tym mieście się znajdą - powiedział. Jak zauważył Trzaskowski, Adamowicz "nie wyobrażał sobie swojego miasta zamkniętego dla potrzebujących, nie pozwalał zmieniać historii w kolebce Solidarności troszczył się o pamięć i ludzi, którzy wywalczyli dla Polski demokrację".

Źródło:
TVN 24

- Warszawa i wszyscy jej mieszkańcy oddają hołd Pawłowi Adamowiczowi - oświadczył. W tym kontekście wymienił m.in. kolejki do wystawionej w ratuszu księdze kondolencyjnej oraz liczny udział w poniedziałkowym marszu milczenia.

- Panie prezydencie, będziemy kontynuować pana dzieło. Jesteśmy dumni, że będzie pan honorowym obywatelem m. st. Warszawy, bo stał się pan symbolem otwartości, tolerancji i bliskości ludziom - dodał Trzaskowski.

Warszawa żegna zamordowanego prezydenta Gdańska

W czwartek w Sali Gagarina w PKiN została wystawiona księga kondolencyjna po śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Mieszkańcy mogli się do niej wpisywać w godz. 16-19. Księgę wystawiono również w ratuszu przy pl. Bankowym (sala 131, do godz. 18.00).

W Polsce od 1924 r. do 16 lutego 2019 r. 28-krotnie ogłaszano żałobę narodową, aby w ten sposób uczcić pamięć ofiar katastrof i klęsk żywiołowych lub oddać hołd wybitnym postaciom życia publicznego, których śmierć była ciosem dla społeczeństwa. W galerii przypominamy zdarzenia z czasów III RP, po których ogłaszano żałobę narodową ------>

Katastrofy i inne tragiczne wydarzenia, po których w Polsce ...

Paweł Adamowicz został ciężko raniony nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprawca ugodził prezydenta Gdańska trzykrotnie, uszkadzając narządy wewnętrzne. Polityk przeszedł skomplikowaną, trwającą 5 godzin operację, jednak jego życia nie udało się już uratować. Zmarł nazajutrz w szpitalu.

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Apel prezydentów Warszawy, Gliwic i Sopotu:

Żegnamy Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, wspaniałego człowieka, wielkiego samorządowca, naszego Przyjaciela z Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich. Apelujemy do włodarzy wszystkich samorządów, aby w czasie sobotnich uroczystości pogrzebowych umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy. W obecnej sytuacji jedynie nasze myśli i wsparcie duchowe są w stanie wesprzeć Rodzinę i mieszkańców Gdańska. Niech ten okres żałoby będzie czasem zadumy, spokoju i zastanowienia.

Największe serce świata zapłonęło z 27 tysięcy zniczy na Pla...

Paweł Adamowicz (1965 - 2019)

Zakochany w Gdańsku. Dobry, życzliwy człowiek. Sylwetka Pawł...

TRAGICZNA ŚMIERĆ PAWŁA ADAMOWICZACZYTAJ WIĘCEJ

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bogusław
Szacunek dla intencji. Dobre intencje muszą być jednak uczciwie realizowane. Nie jest uczciwe, gdy ze szczątków informacji formułuje się oskarżenia. Przypadek Świątkowskiej to pokazuje. Nie wchodziła we władanie, była zarządcą tymczasowym w dobrej wierze, gdy uzyskała dane, że jest to niezgodne z prawem, powiadomiła sąd. W sądzie Śpiewak okazał się w tym przypadku oszczercą. Stracił twarz, bo go poniosło. To ważna lekcja.
B
Bogusław
Straszne, że musiało to nastąpić. To prawda, że sam mord jest dziełem ludzi bez hamulców. Ale musi być coś co jest spustem uwalniającym ich emocje. Tym spustem nie jest sama pogarda, podjudzanie do pogardy, ale także bierność wobec nieszanowania bliźniego. Przyzwolenie ma dwa oblicza, oba są zbrodnicze. To lekcja tego wspaniałego człowieka jakim był Adamowicz.
n
normals
miało być książkowy konserwatyzm w połączeniu z dewaluacją wartości demokratycznych i spadkiem zaufania do władzy.
n
normals
w gorszym stylu nisz zazwyczaj. PiS nie czai bazy w jednej kwestii. Jesteśmy cywilizacyjnie kilkadziesiąt lat za zachodem. Nie nadrobi się zmian w mentalności przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Mechanizm jest znany i sprawdzony w boju. Otóż książkowy konserwatyzm w naszych realiach poskutkuje rozwojem kontrkultury przynajmniej w drugim obiegu informacyjnym.
w
warszawiak
Jestem za,ale uwazam ze rowniez Paweł Spiewak powinien zostac uhonorowany tym tytułem za wytrwałą walkę z dziką reprywatyzacją Warszawy.
Wróć na i.pl Portal i.pl