Warszawa: Wystawa prac Banksy'ego w Centrum Praskim Koneser [ZDJĘCIA] "Stworzyłem coś wyjątkowego dla Warszawy"

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wystawa prac Banksy'ego. W warszawskim Koneserze znajduje się wystawa prac ikony street art'u. Na miejscu będzie można zobaczyć ponad sto jego prac, 17 z nich to oryginały. - Z radością stworzyłem coś wyjątkowego dla Warszawy - mówi kurator Guillermo S. Quintana. Po raz pierwszy po polsku przeczytamy też manifest Banksy'ego.

Banksy w Warszawie. The Art of Banksy without limis

Bramki, przypominające te lotniskowe, jednak wyglądające nieco komiksowo, prowadzą nas na salę główną. Tam na sporej przestrzeni ulokowano ponad sto prac Banksy'ego - ikony sztuki współczesnej i street artu. Obok siebie pokazano grafiki, szkice czy spore instalacje. Jest londyńska budka telefoniczna z całującymi się gwardzistami, kostium w którym Stormzy (brytyjski raper) wystąpił na historycznym koncercie na Glastonbury czy instalacja przypominająca słynną aukcję podczas której obraz "Dziewczynka z balonem" został pocięty.

- Oglądając wystawę można zrozumieć przesłanie Banky'ego. Pokazujemy to, jak opowiada, jak robi dowcipy, ale także to, gdy w niektórych sprawach staje się śmiertelnie poważny - mówi Gullermo S. Quintana, kurator wystawy. To człowiek rodem ze świata Banksy'ego. Chodzi w koszulce z napisem "płeć nie ma znaczenia", a na nagraniach zasłania twarz maską z napisem "dumny feminista".

Banksy w Warszawie. Co zobaczymy na wystawie?

Spośród ponad setki przedstawionych prac, zebrano aż siedemnaście oryginałów. Wypożyczono je z muzeów, od prywatnych kolekcjonerów, a także od Banksy'ego z jego hotelu w Palestynie. Jak słyszymy, to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. - Nie wszyscy wiedzą, że Banksy ma swój hotel w Betlejem. Mamy oryginalne dzieła z tego miejsca, które kupiliśmy, żeby pomóc tamtejszej ludności. Możemy tutaj zobaczyć też oryginalne eksponaty z „Dismaland”, bardzo ciekawego projektu z 2015 roku. (Banksy otworzył ironiczny park rozrywki "nieodpowiedni dla dzieci" - red.) Mamy także katalog z tego miejsca. - zdradza Quintana.

Wystawa "The Art of Banksy without limis", mimo że wystartuj w piątek 12 lutego, już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. - Stwierdziliśmy, że wystawa będzie interesująca także dla Polaków, ponieważ Banksy żyje dla nas i żyje w nas - tłumaczyła organizatorka Sorina Burlacu. Od 2015 roku "The Art of Banksy without limis" zobaczyło ponad milion osób na całym świecie. Do Warszawy wystawa przyjechała z Monachium. W Laboratorium, jednej z przestrzeni wystawowych Centrum Praskiego Koneser, będzie dostępna do kwietnia. Jak słyszymy, ponad połowa dostępnych biletów już została wyprzedana.

- Odwiedzający, którzy byli już na wystawie w Niemczech czy Budapeszcie, na pewno zobaczą sporo nowych rzeczy. To zupełnie nowy koncept, nowa wystawa. Nienawidzę powtarzalności, dlatego z radością stworzyłem coś wyjątkowego dla Warszawy. Po raz pierwszy przetłumaczyliśmy też manifest Banksy'ego z "Dismaland". Można go przeczytać po polsku- mówi Gullermo S. Quintana.

W sklepie z pamiątkami, który jest - oczywiście - przy wyjściu z wystawy, można nabyć T-shirt. 10 złotych z każdej koszulki przelewane jest na konto organizacji zajmującej się pomocą uchodźcom. Dzięki tym środkom utrzymywana jest łódź Louise Michel, kupiona przez Banksy'ego, ratująca uchodźców przemierzających Morze Śródziemne.

[zdjecie]59890397[/zdjecie]

Ceny biletów normalnych to 60 zł. Wystawa będzie czynna przez cały tydzień (w dni robocze w godz. 12-20, a w weekendy 10-20) do 11 kwietnia.

Kim jest Banksy?

Banksy to artysta street art, pochodzący z Bristolu, którego prace są oparte o szablony. Ma prawdopodobnie 47 lat i pochodzi z Wielkiej Brytanii. To wszystkie informacje jakie są znane na jego temat. Do tej pory ani dziennikarzom, ani krytykom sztuki nie udało się ustalić jego prawdziwej tożsamości.

- Czy Banksy w ogóle wie, że wystawa jego prac będzie w Warszawie? - pytam Quintanę.

- Nie wiem, ale możesz go spytać. Ma Instagrama, wystarczy mu wysłać wiadomość i wtedy się przekonamy - odpowiada.

Prace Banksyego pojawiają się na ulicach Londynu i całego świata mniej więcej od 2001 roku. Tworzy w niespodziewanych miejscach, komentując zazwyczaj bieżącą sytuację społeczno-polityczną. Jego najbardziej znane prace to "Dziewczyna z balonikiem", "Flower Thrower" czy hotel "Walled Off" w Palestynie z widokiem na mur oddzielający teren od Izraela (nazwany hotelem z najgorszym widokiem na świecie). Kto wie, być może podczas trwania wystawy w Koneserze, także w Warszawie zobaczymy pracę mistrza street artu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl