Warszawa: Szkoły przyjazne LGBTQ+. Kampania Przeciw Homofobii opublikowała ranking, inicjatywie patronuje Rafał Trzaskowski

red.
Która szkoła jest przyjazna LGBTQ+, a która odnosi się niechętnie do mniejszości seksualnych? Szczegóły na kolejnych slajdach. Kliknij, aby przejść do galerii.
Która szkoła jest przyjazna LGBTQ+, a która odnosi się niechętnie do mniejszości seksualnych? Szczegóły na kolejnych slajdach. Kliknij, aby przejść do galerii. fot. Łukasz Kowalski/archiwum
Powstał ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Zestawienie opublikowała Kampania Przeciw Homofobii. Zapytano o nastawienie uczniów, a także o podejście szkoły i panujące w niej zasady. Która szkoła w Warszawie okazała się najlepsza?

Kampania Przeciw Homofobii już po raz drugi przygotowała „Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+”. Tym razem przepytano 6 198 uczniów ze 103 warszawskich szkół. W ankiecie znalazły się między innymi następujące pytania:

  • Czy pary tej samej płci mogą przyjść razem na studniówkę?
  • Jak nauczyciele reagują na homofobiczne żarty?
  • Czy w szkole odbywają się równościowe wydarzenia?

Ranking stworzył Dominik Kuc, tegoroczny maturzysta, aktywista LGBT oraz członek Przedwiośnia, czyli młodzieżówki partii Roberta Biedronia.

- Ranking Szkół Przyjaznych Uczniom i Uczennicom LGBTQ+ powstał po to, aby pomóc młodzieży w wyborze odpowiedniej szkoły – przyjaznej, bezpiecznej i otwartej na różnorodność – wyjaśnia założenia rankingu jego pomysłodawca, Dominik Kuc. – Wszystkie szkoły, które znalazły się w czołówce, otrzymają Dyplomy Równości do powieszenia na szkolnych korytarzach – dodaje.

Inicjatywa została objęta patronatem przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. - Podpisuję się pod Dyplomem Równości, bo chciałabym, żeby warszawskie szkoły były przyjazne wszystkim uczennicom i uczniom. Aby każdy i każda był w nich traktowany z szacunkiem i czuł się bezpiecznie. Dlatego miasto Warszawa objęło tę inicjatywę patronatem – mówi Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie m.st. Warszawy.

Warszawa: Polonez Równości. Licealiści z SLO Bednarska zatań...

Na jakie problemy wskazują uczniowie?

W ankietach pojawiły się również problemy, na które wskazywała młodzież. Nie podobały się im homofobiczne żarty wygłaszane przez nauczycieli, a także tworzenie tabu wokół tematu homoseksualności i transseksualności. Wskazywano również na brak reakcji na homofobiczne docinki oraz wykluczenie młodzieży LGBTQ+ z aktywności grupowych.

„Co istotne, zdecydowana większość uczniów i uczennic uważa, że problem szkolnej dyskryminacji osób LGBTQ+ leży po stronie kadry szkolnej, a nie społeczności uczniowskiej” - piszą twórcy rankingu.

Nie wszystkie szkoły zdecydowały się udostępnić uczniom ankietę. Niektóre pozwalały na przeprowadzenie badania przez uczniów, a inne kategorycznie odmawiały. Twórcy zaznaczyli również te placówki tłumacząc, że są one niechętnie nastawione do mniejszości seksualnych.

ZOBACZ TEŻ | Protest rodziców przeciwko karcie LGBT+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl