Warszawa sfotografowana z Łysej Góry. Oto Pałac Kultury, Varso Tower, Marriott i Warsaw Spire widziane z Gór Świętokrzyskich

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa została sfotografowana z odległości 152 km!
Warszawa została sfotografowana z odległości 152 km! fot. Szymon Starnawski
Pałac Kultury i Nauki, Hotel Marriott, Varso Tower czy też Skyliner widziane z Gór Świętokrzyskich? Choć warszawskie budowle oddalone są od nich o około 152 kilometry, było to możliwe. Wszystko za sprawą talentu pasjonatów obserwacji długodystansowych. Mowa o Pawle Kłaku i Łukaszu Wawrzyszko, którzy podzielili się swoimi niesamowitymi zdjęciami w sieci. Fotografom udało się także pobić nowy rekord odległości obserwacji stolicy. Na jednym z ujęć uwiecznili oddalony o 156,6 km od miejsca obserwacji komin Ciepłowni Kawęczyn.

Do sieci trafiły niesamowite zdjęcia autorstwa Pawła Kłaka oraz Łukasza Wawrzyszki, przedstawiające najwyższe warszawskie budowle widziane z Gór Świętokrzyskich. Pasjonaci obserwacji długodystansowych podkreślają, że Łysa Góra (Święty Krzyż) to najdalsze miejsce, z którego została zaobserwowana stolica.

Na niezwykłych fotografiach możemy zobaczyć takie budynki jak:

  • Pałac Kultury i Nauki
  • Hotel Marriott
  • Warsaw Spire
  • Warsaw Trade Tower
  • Warsaw Unit
  • Skyliner
  • Q22
  • Varso Tower
  • Rondo 1
  • Apartamentowiec Złota 44

Powyższe budowle znajdują się około 152 kilometrów od miejsca, z którego zostały sfotografowane.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Niezwykłe zdjęcia Warszawy z Gór Świętokrzyskich. Ustanowiono nowy rekord

Paweł Kłak oraz Łukasz Wawrzyszko zajmujący się obserwacjami długodystansowymi to autorzy stron Dalekiewidoki.pl oraz Dalekiehoryzonty.pl. To właśnie tam zamieścili obszerną relację z tego niewiarygodnego wydarzenia.

Po raz pierwszy Warszawę ze świętokrzyskiego gołoborza sfotografował Paweł Kłak. Miało to miejsce o świcie 22 maja bieżącego roku. Wówczas udało mu się uwiecznić m.in. Varso Tower, najwyższy wieżowiec Unii Europejskiej. Niecały tydzień później, wspólnie z Łukaszem Wawrzyszko, podjął kolejną próbę obserwacji. Pasjonaci z pewnością nie spodziewali się, że ustalą nowy rekord.

28 maja podjęliśmy próbę ponownej obserwacji, o nieco wcześniejszej porze. Prognozy pogody były dość optymistyczne, ale zawsze ale zawsze istnieje pewna niepewność dotycząca rzeczywistych warunków. Po północy wycelowaliśmy obiektywy w stronę stolicy i na ekranach aparatów ukazały się światła Varso, następnie pojawił się Pałac Kultury i Nauki. Dostrzegliśmy również położony w warszawskiej dzielnicy Rembertów komin Ciepłowni Kawęczyn, oddalony o 156,6 km od miejsca obserwacji, a to oznaczało nowy rekord odległości obserwacji Warszawy - relacjonuje Paweł Kłak.

W kolejnych minutach obserwatorom ujawniły się kolejne warszawskie wieżowce. Jak sami przyznają, widok ten przerósł ich wszelkie oczekiwania.

Z tarasu na gołoborzu na lewo od Warszawy widoczny był także jeszcze jeden odległy obiekt - maszt Radiowo-telewizyjnego Centrum Nadawczego Warszawa-Raszyn, oddalony od obserwatorów o 135,2 km.

29 maja 2023 roku miała miejsce trzecia obserwacje Warszawy z gołoborza na Świętym Krzyżu. Przeprowadził ją Gołąb.

Wszystkie zdjęcia wykonano za pomocą aparatów:

  • Canon + Sigma 150-600 mm (Kamil Gołąb)
  • Canon 6D (FF) + Sigma 150-500 mm (Paweł Kłak)
  • Canon 6D + Tamron 150-600 mm G2 (Łukasz Wawrzyszko)

Więcej informacji na temat tego, jak przebiegały obserwacje oraz skąd wiadomo, że sfotografowane budowle to faktycznie wyżej wymienione wieżowce, znajdziecie na stronach: dalekiewidoki.pl oraz dalekiehoryzonty.pl.

Łysa Góra - jaka wysokość?

Łysa Góra – szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, położony we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi, objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
większość Polaków to Warszawiaków traktuje jak 5 koło przy wozie a nawet 8, większość Warszawiaków to chamstwo i totalne gbury, udają paniczyków tylko że gnój z butów wychodzi
D
Darek niedowiarek
według matematyki uwzględniając wysokośc góry ,wysokośc na jakiej jest warszawa to powinny być te widoczne budynki ukryte ponizej horyzontu jedyne 478 metrów minus wysokośc warso tower 310 metrów to daje 168 ukryte .Refrakcja podnosi obraz jakieś 1.5 procenta ,to jak to mozliwe.
L
Los Angeles LC
Taka dziura widziana z daleka nic dziwnego.
H
Hans von Schwinke
wczoraj fotografowalem KSIEZYC!

Odleglosc 380000 km!
t
tech
to w koncu okragla ta Ziemia czy plaska?
Wróć na i.pl Portal i.pl