Warszawa: Palma na rondzie de Gaulle'a "uschła" [ZDJĘCIA] Co stało się z najsłynniejszą palmą w Polsce?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Palma w Warszawie "uschła". Najsłynniejsza palma w Polsce, która stoi na rondzie de Gaulle'a w Warszawie, wygląda fatalnie. Jej liście nie są zielone tylko szare i zwisają wzdłuż pnia. Co się stało z warszawską palmą?

''Uschła'' słynna palma na rondzie de Gaulle'a

W nocy, z 31 maja na 1 czerwca, liście palmy na rondzie de Gaulle'a "uschły". Roślina jest sztuczna, w całości wykonana z plastiku, nie mogła więc uschnąć naprawdę. Jednak jej liście zostały wymienione i teraz najbardziej rozpoznawalne drzewo w Warszawie pt. "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" jest w fatalnym stanie - jego zielona korona stała się szarobrązowa, liście natomiast wyglądają na wysuszone i zwisają smętnie wzdłuż pnia.

Zobaczcie jak obecnie wygląda plama przy Rondzie de Gaulle'a:

Akcja z okazji Światowego Dnia Środowiska

Okazuje się, że ''śmierć'' palmy ma zwracać uwagę na problemy zanieczyszczenia powietrza oraz globalnych zmian klimatycznych. Stanowi część działań podejmowanych z okazji Światowego Dnia Środowiska (5 czerwca). W tym roku głównym tematem jest zanieczyszczenie powietrza, a celem zachęcenie ludzi i instytucji do podejmowania EKOpostanowień - prostych, codziennych działań zapobiegających degradacji środowiska.

palma

Czy Palma powróci do życia? Jak odpowiadają na to pytanie organizatorzy akcji, ''to już zależy od nas samych i naszej mobilizacji #DlaPlanety''. Dalsze losy rośliny można śledzić na instagramowym profilu "warszawskapalma".

Przemiana palmy jest akcją Centrum UNEP/GRID-Warszawa, przeprowadzoną we współpracy z artystką Joanną Rajkowską i agencją Syrena Communications przy wsparciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Palma w Warszawie. Skąd się wzięła?

Palma, czyli "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" autorstwa Joanny Rajkowskiej, jest najbardziej znanym projektem artystycznym w przestrzeni publicznej w Polsce zrealizowanym po 1989 roku. Roślina przypomina o społeczności żydowskiej zamieszkującej Warszawę przed Holocaustem, której obecność pobrzmiewa w nazwie Aleje Jerozolimskie. Przez lata palma stała się również jednym z nowych symboli Warszawy, egzotycznym i swojskim, prowokującym i mobilizującym do działania. Jest stałym punktem w programie protestów, manifestacji, happeningów.

Więcej informacji o pierwszej w Polsce tak istotnej pracy w przestrzeni publicznej znajdziecie na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl