Warszawa. Marsz dla JOW. Kukiz: Władza chce zmienić orła w...

  Warszawa. Marsz dla JOW. Kukiz: Władza chce zmienić orła w godle na pelikana... [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Marsz dla JOW-ów
  1/16
  przejdź do galerii

  Marsz dla JOW-ów ©Piotr Smolinski

  W niedzielne południe zwolennicy jednomandatowych okręgów wyborczych przeszli ulicami Warszawy z Krakowskiego Przedmieścia do Sejmu, aby złożyć tam projekt nowej ordynacji wyborczej.
  Marsz rozpoczął się z kilkunastominutowym opóźnieniem. Początkowo miał wystartować z Placu Zamkowego o godz. 12.00, jednak nałożyły się na niego inne imprezy. Ci którzy stawili się w wyznaczonym miejscu mogli powitać stragany na Placu z okazji zorganizowanego w tym czasie ,,Pikniku z klimatem”. Jednocześnie organizowana była inna manifestacja - ,,Stop deprawacji edukacji”. W końcu manifestacja zwolenników JOW-ów, przy zerowym zainteresowaniu mediów, odbyła się odbyła się kilkadziesiąt metrów dalej. Rozpoczęła się od wystąpień publicznych organizatora marszu Remigiusza Zarzyckiego i przewodniczącego ruchu Kukiz'15 Pawła Kukiza.


  AIP


  - To ostania szansa na zmianę ordynacji wyborczej. Przejdziemy do historii jako ludzi, którzy troszczyli się o swój kraj. Bez względu na frekwencję w referendum my już zwyciężyliśmy – mówił Paweł Kukiz do swoich zwolenników, których początkowo było ok. 150. - Rząd rozpisał drugie referendum, aby osłabić znaczenie tego pierwszego. Władza polska zrobi wszystko, aby zmienić godło Polski z orła na pelikana, który wszystko łyka – mówił Kukiz, po czym opuścił szeregi marszu, a organizatorzy wypuścili w powietrze białe balony z napisem: ,,Referendum 2015. Tak dla JOW”.

  Ok. 12.30 przy piosence ,,Miasto budzi się” ze Starego Miasta uczestnicy marszu wyruszyli pod Pałac Prezydencki.
  Demonstracja była barwna i głośna, a jej nieodłącznym elementem były symbole z logiem ugrupowania Pawła Kukiza. Na czele pochodu jechał maluch kreowany na czołg, na którym widniał napis ,,boJOWy”, tuż za nim jeep z napisem ,,Kukiz Army”. Dalej działacz na wózku inwalidzkim i reszta pochodu z biało-czerwonymi flagami. W międzyczasie uczestnicy marszu zachęcali Warszawiaków do przyłączenia się do demonstracji, co odniosło skutek bo pod Sejmem było już kilkaset osób.

  Pod Pałacem Prezydenckim, po kilkunastu minutach oczekiwania i skandowania ,,Gdzie jest Duda!”, zostawili przygotowany przez Fundację Madisona projekt ustawy wprowadzającej wybory większościowe do Sejmu w jednomandatowych okręgach z podziałem kraju na 460 okręgów wyborczych. Następnie ruszyli przed pomnika de Gaulle’a skandując ,,Już nie Szydło i nie Duda, teraz Kukiz czyni cuda!”. Na Rondzie de Gaulle’a przypomniano wprowadzenie we Francji zmiany ustrojowej oraz jej autora Charles'a de Gaulle’a.

  - Obecna partyjna ordynacja wyborcza, mylnie zwana proporcjonalną, niszczy państwo, szkodzi w przestrzeni ustrojowej, ale też relacjom międzyludzkim – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press Janusz Sanocki, koordynator komitetów referendalnych z ruchu Kukiz'15. - JOW-y to jedyny uczciwy i demokratyczny system wyboru posłów – dodał Sanocki. Jak twierdzi członek ruchu Kukiza dzięki zmianie ordynacji wyborczej nie będzie list partyjnych, które ktoś układa odbierając ludziom bierne prawo wyborcze. - Obecnie nie ma bezpośrednich wyborów, bo ktoś wcześniej określa kto może kandydować i kto ma jakieś szanse – stwierdził Sanocki.

  Skomentował także brak zainteresowania marszem mediów, które jego zdaniem są ,,uwiązane na partyjnej smyczy i skorumpowane przez partie polityczne. - Media profilaktycznie omijają nas. Zapraszają do studia jako ekspertów partyjnych propagandystów, którzy nie mówią o istocie zagadnienia, tylko starają się społeczeństwu namącić w głowie – skwitował Sanocki.
  Ostatnim przystankiem był sejm Sejm, gdzie demonstracja dotarła kwadrans po 14.00. Tam odbyła się manifestacja końcowa. Trzyosobowa delegacja udała się do gmachu parlamentu, aby podobnie jak w Pałacu Prezydenckim złożyć projekt zmiany ordynacji. Po kilkunastu minutach opuścili budynek, po czy jeden z członków delegacji wyraził swoje rozczarowanie.

  - Spotkaliśmy się z niesamowitą niechęcią i niewiedzą dotyczącą naszej sprawy, mimo że od dłuższego czasu informowaliśmy, że udamy się do Sejmu. Potwierdziło to nasze przekonanie, że obecny układ nie spełnia swojej funkcji i musi zostać zmieniony – powiedział jeden z delegatów. Po kilku wystąpieniach działaczy na rzecz JOW demonstracja ok. 14. 30 została zakończona.

  Pytanie o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu będzie pierwszym z trzech pytań w ogólnopolskim referendum, które odbędzie się 6 września.

  Organizatorem marszu był Ogólnopolski Ruch na rzecz JOW.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Systemy wyborcze do Sejmu i nie tylko.

  Rozsądnie myślący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wprowadzić konstytucyjnie rotacje systemów wyborczych wg ustalonej kolejności, np.
  -pierwsze wybory wg pomysłu Kukiza,
  -następne wybory wg systemu obecnego,
  -następne z kolei wybory wg sytemu...rozwiń całość

  Wprowadzić konstytucyjnie rotacje systemów wyborczych wg ustalonej kolejności, np.
  -pierwsze wybory wg pomysłu Kukiza,
  -następne wybory wg systemu obecnego,
  -następne z kolei wybory wg sytemu jeszcze innego . Na tej ilości bym skończył.
  Gdy kadencja Sejmu z jakieś przyczyny uległa by skrócenia , to wybory powinny odbyć się wg systemu jaki jest następny w kolejności.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciastek :)

  przyjaciel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  órbana, kupy, św. ryja i vladimira "polskęzbaw" - cała smutna prawda. a jeszcze jedno - "jentelmen" - potrafi kobiecie na odchodne powiedzieć nieco. jednym słowem - wtyka. a jak wtyka to szybko znika.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pornomaker na liście ciasteczek :)

  nie rozśmieszać podstarzała dzieciarnio. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jak ciasteczko rzekł do dziennikarki TV Republika na odchodne? Filozof jakiś. Myśliciel. Wiedzę czerpie z internetu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słabe...

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Jak tacy ludzie np. jeden w krawaciku, żywcem z Bareji, drugi z brzuchem jak ze spotu Jowów, itd, mają pociągnąć ten pociąg, to mam wątpliwości co do referendum.
  Na Kukiza zagłosuję, bo nie ma...rozwiń całość

  Jak tacy ludzie np. jeden w krawaciku, żywcem z Bareji, drugi z brzuchem jak ze spotu Jowów, itd, mają pociągnąć ten pociąg, to mam wątpliwości co do referendum.
  Na Kukiza zagłosuję, bo nie ma innej opcji i mam nadzieję, że te wieprzki się wykruszą
  P Kukiz, gdzie Ci z energią , haryzmą i mocą przekonywania?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest alternatywa

  ziutek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Proponuję oddać głos na JOW BEZPARTYJNI - prawdziwi JOWowcy, których Kukiz kopnął w d...ę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sancki sam się wybrał

  rafii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Dobre Sanocki się wypowiada, że partia układa listy a sam się na jedynkę mianował z opolszczyzny przy mnie 18 sierpnia włożył białą słuchawkę w ucho i odebrał połączenie " hej xy pcham Cię na górę...rozwiń całość

  Dobre Sanocki się wypowiada, że partia układa listy a sam się na jedynkę mianował z opolszczyzny przy mnie 18 sierpnia włożył białą słuchawkę w ucho i odebrał połączenie " hej xy pcham Cię na górę list a teraz to ci wysłałem spoty zanieś je do TVP" pozatym ten pan był w PZPR a tam ludzie sami się nie pchali.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JOW potrzebne są do szczęścia oligarchom, a nie standardowym Kowalskim!

  BiBa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

  Gdyby było inaczej, wówczas Mr Komorowski nie wprowadzałby referendum dla samego Mr Kukiza. Na rzecz JOW nie było wcześniej żadnych działań społecznych, więc np. 6 mln podpisów do innego...rozwiń całość

  Gdyby było inaczej, wówczas Mr Komorowski nie wprowadzałby referendum dla samego Mr Kukiza. Na rzecz JOW nie było wcześniej żadnych działań społecznych, więc np. 6 mln podpisów do innego referendum. A które, i przez tego samego, zostały zlekceważone.

  Na wyborach, i w obecnej formie, nikt nikogo nie zmusza, ażeby wybierał takiego Kowalskiego i taką partię, który i która nie spełniają oczekiwanego aspektu, np. społeczno-moralnego. A zatem, do Sejmu i Senatu, pozostaje wybierać nie na podstawie dyktatu propagandowni TVN & GW, lecz na zasadzie własnego rozumowania i własnej świadomości

  I nieco inaczej, i obrazowo. Jest rolnik. Gospodarkę rolną ma wspólną z sześcioma synami. Rolnik zawarł koalicję z trzema synami, bo są z jego nasienia. Trzech pozostałych w koalicji ojca nie ma, bowiem ci zostali do rodziny wprowadzeni od strony drugiej żony ojca. W gospodarstwie odbywa się gospodarcza narada nad zagadnieniem, cóż takiego na wiosnę mają siać... Czy pszenicę, czy żyto, czy kukurydzę.. I zarazem odbywa się demokratyczne głosowanie. No i co, czy ktoś wie, co rolnicy będą na wiosnę siali?

  Ano, jest dokładnie jak w Sejmie i Senacie. Jest sobie takie POPSL wraz z cichym koalicjantem, np. SLD. I ci sieją właśnie toż wszystko, co im wszystkim pasuje. Mało tego, bo sieją tak przez przez całe dziesięciolecia. Natomiast już miliony innych synów narodu ma akurat zero głosu i stanowienia.

  Jednak do takiego zdopingowania posłów i senatorów, i ażeby postępowali w myśl i woli milionów, wcale nie koniecznie musi być organ JOW. Do stanowienia i pilnowania demokracji wystarczy choćby i takie rozwiązanie:

  • obywatel ma zacząć na wybory chodzić, i w poziomie nie mniejszym jak 75%!
  • na swoich przedstawicieli wybierać ludzi odpowiednich, a nie odwrotnie. I nie wg. listy TVN&GW
  • zakazać, ustawowo, tworzenia koalicji w Sejmie i Senacie. Wg. mojego rozumowania, koalicje wprowadzają poważne naruszenie kanonów demokracji. I owszem, takie koalicje są także tworzone w innych republikach
  • wprowadzanie ustaw np. na tej zasadzie, kiedy 60 proc. stanu posłów jest za ich wprowadzeniem
  • system głosowania, jak obecnie: jeden poseł, jeden głos! Jednakże, tym razem głos posła już nie wg. życzenia poszczególnej partii. Ten od czynnika zewnętrznego ma być wolnym, więc stricto indywidualnym
  • rodzaj głosowania ustaw natychmiast drukowany. Np. na jakimś portalu społecznościowym. Ta praktyka wskaże wyborcom, czy dany poseł wykonuje życzenia wyborców, czy je lekceważy
  • jeden milion głosów, a zebranych z podpisem od obywateli, staje się przyczynkiem do wprowadzenia pod obrady Sejmu ich problemu

  Każdy ruch społeczny szybko przekształca się w partię. I obojętnym jest, o jakiej on jest nazwie. Nadto, historia - np. ruchów bolszewickich w RFSRR i ZSRR, na Cuba, w Ameryce Płd - wyraziście i rzeczowo wskazuje:

  • szeroki lud, jako ten aktywny i rządzący, staje się w krótkim czasie reżimem, a nie demokracją
  • i odwrotnie, szeroki lud, lecz jako ten ustawicznie aktywny, proces demokracji wzmacnia

  In résumé: JOW nie wniosą nic więcej demokracji. JOW też nie stworzą więcej miejsc pracy, ani majętności tym wszystkim, akurat będącym poza ugrupowaniami JOW. Vide, choćby na zagadnienie, jaki jazgot panuje przy sporządzaniu list u Mr Kukiza czy w PO. Czy oni wszyscy tam walczą o więcej demokracji... A cóż dopiero będzie i w tym czasie, jak przypadkiem JOW powstaną... Więc, o co właściwie chodzi w tym JOW? Czyżby należało i tak rozumować, że ci wszyscy wybrani do JOW będą raptem, i ustawicznie, tacy cacy i cacy...

  I raz jeszcze: JOW, to kolejna partia, to kolejna furtka dla oligarchii. JOW nie jest dla standardowego Kowalskiego! Acha, a co dalej z tym JOW ma być? On sobie zawiśnie w jakiejś próżni kosmicznej... Czy JOW po prostu przyłączy się do jakiejś partii? I wnioskuję: JOW przypnie się raczej do PO! Gdyż PO od 8-miu lat we wszystkim ma swoje jakieś wizje i prawdy. Natomiast na temat JOW buzię ma już na kłódkę!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szansa

  pinkpork (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 20

  Kukiz to głupek. Wyniki referendum bez znaczenia, ale nie pogrzebmy idei referendum i utrwalenia olewania nas przez rządzących.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Bóg czuwa !

  25 pażdziernika blisko ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Chce to wam otwarcie jako pisowiec powiedzieć. Gardzę tą polską i tymi polskojęzycznymi kreaturami którzy ją popierają. My chcemy zniszczyć tą dzisiejszą polske! Bo to niejest prawdziwa Polska,...rozwiń całość

  Chce to wam otwarcie jako pisowiec powiedzieć. Gardzę tą polską i tymi polskojęzycznymi kreaturami którzy ją popierają. My chcemy zniszczyć tą dzisiejszą polske! Bo to niejest prawdziwa Polska, tylko jakiś pokraczny twór, w którym opluwany jest Kościół i prawdziwi patryjoci, w którym zamordowano największego prezydenta pana Lecha Kaczyńskiego, w którym fałszuje sie jawnie wybory, bo przecież niemożliwe jest aby Polacy wybrali tego zdrajce, morderce i sługusa putina oraz merkel jakim jest tusk. Tak, chcemy innej Polski. Polski Prawej i Sprawidliwej, Polski w której rządzą prawdziwi Polacy, w ktorej Kościół odzyska co mu zabrano. Chcemy Polski w której nakazy Pana Boga staną się najwyższym prawem a głos Kościoła będzie rostrzygający. Nie chcemy waszych autostrad i stadionów, nie chcemy waszej nowoczesności. Chcemy Boga i Polski rządzonej przez Pana Jarosława Kaczyńskiego i Ojca Tadeusza Rydzyka, a potem przez Panią Martę Kaczyńską jedynych godnych następców Wielkiego Lecha Kaczynskiego. Im po prostu jako prawdziwym Polakom władza się należy! Wszyscy zdrajcy i zbrodniarze czyli tusk, komoruski itp. zostana aresztowani i ukarani. Tak samo dziennikarze którzy pluli na Kościół, PIS i Polaków zostaną potraktowani tak jak na to zasłużyli, czyli więzienie, zakaz wykonywania zawodu. Wrogie Polakom gazety i telewizje do likwidacji. Muszą zaplacić za lata hańby! Jest jeszcze kwestia co zrobić z milionami polskojezycznych swołoczy popierających obecny zbrodniczy reżim? Czy byli tylko ogłupieni przez rządowe, sprzedajne media czy popierali z przekononania? Jeśli z przekonania to nie będzie litości, stracicie swoje mieszkanka na kredyt, stracicie swoje toyoty wy zdrajcy! I módlcie sie żeby nie stracić czegoś więcej! A ci którzy popierali bo byli ogłupieni, nie zasługują na prawa wyborcze skoro byli tak głupi niedostrzegając przez lata że tylko PIS powinien rządzić w tym kraju. Bo prawda jest taka: każdy kto nie popiera pana Jarosława Kaczyńskiego jest zdrajcą, agentem albo głupcem! Wybierajcie czy chcecie być zaliczonymi do tych podłych kreatur czy chcecie być normalnymi Polakami w nowej wolnej Polsce.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pisowiec

  pol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I co na to psychiatrzy? A może to wypowiedzi w kaftanie bezpieczeństwa?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szalony kojot bluzga na prawo i lewo obraża ludzi -to kandydat do sejmu ?????

  Tam czub czuba czubem pogania.. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 19

  Na kogo głosować na brauna boska winnickiego ...................na tych co samodzielnie nie mogą zdobyc poparcia i na grzbiecie kukiza chcą wleż do sejmu a JOW-y to tylko picówka przykrywka....rozwiń całość

  Na kogo głosować na brauna boska winnickiego ...................na tych co samodzielnie nie mogą zdobyc poparcia i na grzbiecie kukiza chcą wleż do sejmu a JOW-y to tylko picówka przykrywka.
  Bracie nabrales tyle ludzi i zrobiłeś tyle w chuja że mamy cie dość!!!!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kukiz,co dalej ???

  edek60 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 29

  Gdzie on widzi albo widział tego pelikana ??? Przyćpał ,urojenia widzi jako rzeczywistość ?? Boże ,chroń nas kraj od takich przymulonych z "misją".

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo