Warszawa 2010 wyłania się z wirtualnego świata

Andrzej RejnsonZaktualizowano 
Najnowocześniejsze na świecie centrum nauki. Niezwykłe muzeum poświęcone Fryderykowi Chopinowi i nowoczesny stadion Legii. Do tego przywrócony do życia plac Grzybowski, ulica Chłodna z dawnym blaskiem i równa, granitowa ulica Francuska oraz węzeł Marsa, który odkorkuje wschodnie dzielnice miasta. O najważniejszych inwestycjach w stolicy, które zakończą się w tym roku, pisze Andrzej Rejnson.

Aż 2,8 mld zł - tyle władze stolicy wydadzą w tym roku na inwestycje. - To jest największy suma w historii rocznego budżetu stolicy - mówi Marcin Ochmański, zastępca rzecznika prasowego ratusza. Znaczna część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na inwestycje, które w tym roku się wprawdzie nie zakończą, ale już stały się symbolami nowoczesnej Warszawy. Pod koniec 2010 r. zobaczymy wreszcie koronę Stadionu Narodowego. Przez cały rok będzie powstawał most Północny, a jesienią rozpocznie się budowa II linii metra. Jednak rok 2010 upłynie przede wszystkim pod znakiem inwestycji zakończonych. Jednych bardziej prestiżowych, drugich mniej, ale wszystkich oczekiwanych przez mieszkańców. Największym beneficjentem budżetu Warszawy będzie Śródmieście. To na terenie tej dzielnicy powstaną dwa multimedialne cudeńka.

Na Tamce przy ul. Okólnik 1 już 1 marca odwiedzimy Muzeum Chopina w Zamku Ostrogskich. A w nim odtworzone wnętrza, w których mieszkał i tworzył Chopin. - Właśnie w takich miejscach jak to, gdzie nie tylko będą eksponaty, postaramy się oddać jak najlepiej charakter genialnego Polaka. Porywczego, ale z drugiej strony pedantycznego - mówi Alicja Knast, kurator wystawy. Dlatego w "Salonie Paryskim" odtworzone zostanie mieszkanie Fryderyka przy pl. Vendome, i to z najmniejszymi szczegółami (poczujemy nawet słynny zapach fiołków). Usłyszymy też, jak Chopin prowadzi lekcje i zwiedzimy jego grobowiec.

Zupełnie inny świat - pełen nowinek technicznych - zwiedzimy w tym roku niedaleko od Tamki, przy ul. Zajęczej. Tam w czerwcu gotowe będą pierwsze wystawy Centrum Nauki "Kopernik". Zobaczymy teatr robotów, dowiemy się, jak powstają stołeczne mosty i pościgamy złoczyńcę przy pomocy laserów, a najmłodsi spojrzą na świat oczami zwierząt. Również wokół centrum, a także na jego dachu będzie czekało na nas mnóstwo atrakcji. Jesienią powstaną unikatowe ogrody z roślinnością typową dla wiślanego nadbrzeża. Znajdziemy tam również niezwykłą fontannę (tzw. Drogę Mleczną) i drogowskaz z zaznaczonymi odległościami do planet z naszego Układu Słonecznego. Jesienią z kolei zostanie otwarta nowatorska wystawa przeznaczona dla młodzieży. Każdy młody człowiek dzięki komputerowi pozna swoje emocje, zaprojektuje stronę gazety czy nagra film.

- W 2010 r. zakończy się sztandarowa budowa CNK i grono mniejszych realizacji prowadzonych przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta - mówi Julia Matuszewska, rzecznik SZRM. W połowie roku wyremontowany zostanie Teatr Powszechny u zbiegu ulicy Zamoyskiego i Zieleniec-kiej. Charakter zmienią dwie wyjątkowe sceny. Mała będzie zaaranżowana tak, żeby polepszyć kontakt pomiędzy widzem a aktorami. Przedstawienia obejrzy nawet dwieście osób. Z kolei Scena Garaż przyjmie prawie stu amatorów teatru.

W październiku zmieni się też Fort Sokolnickiego. Będzie tu prawdziwe centrum sztuki. Do końca kwietnia zaadaptowane zostaną piwnice katedry polowej przy ul. Długiej 13/15. Jeszcze w lutym w zoo powstanie tropikalny pawilon dla hipopotamów, a także rekinarium pełne skał i raf koralowych.

Również inne dzielnice zamierzają w tym roku pochwalić się ciekawymi inwestycjami. Multimedialnie będzie w czerwcu na Bielanach. Przy ul. Szegedyńskiej 13 obok domów komunalnych powstanie Mediateka. Tam dzieci, które dziś często bez celu wałęsają się po ulicach, będą nie tylko wypożyczać książki, ale też skorzystają z internetu, nagrają swoje dzieła, a także stworzą własnego robota.

Blask odzyskają też trzy prestiżowe miejsca stolicy. W listopadzie zobaczymy nowy plac Grzybowski z mnóstwem roślin, oczkiem wodnym i miejscem na lokalne imprezy. Swoją wizytówkę będzie miała też Wola. Jesienią dawny blask odzyska ulica Chłodna (od al. Jana Pawła II do Żelaznej). Na wysokości kościoła św. Karola Boromeusza powstanie deptak, ulice zostaną pokryte granitem, a miejsca nieistniejących już budynków oznaczone zostaną czerwoną kostką. Przy skrzyżowaniu z ul. Żelazną staną dwa słupy i połączy je wiązka laserowa (na wysokości dawnej kładki, która w czasie wojny łączyła małe i duże getto).

Jeszcze w marcu na Polu Mokotowskim ma powstać ścieżka Kapuścińskiego, wyznaczona przez trasę, którą pisarz zwykł się przechadzać. Wędrówkę umilą nam cytaty z jego książek. Jesienią mieszkańcy Saskiej Kępy zobaczą odnowione ulice Paryską i Francuską, które mają stać się wizytówką dzielnicy i przyciągać tłumy zwiedzających.

Z ulgą odetchną też mieszkańcy Wesołej, Rembertowa i Wawra, bo pod koniec 2010 r. zostanie wreszcie uruchomiony węzeł Marsa z estakadami, rondem i przejściami podziemnymi. A to niejedyna komunikacyjna inwestycja, z której skorzystamy jeszcze w tym roku. W czerwcu zakończy się długo oczekiwany remont ulicy Wilanowskiej. Również latem gotowy będzie pierwszy z trzech wiaduktów na ul. Andersa łączący Żoliborz ze Śródmieściem, a także dwa z czterech wiaduktów na ul. Modlińskiej. Przejedziemy też wtedy aleją Rzeczypospolitej od al. Wilanowskiej do Świątyni Opatrzności Bożej.

Ratusz zapowiada również stworzenie w połowie roku nowych buspasów. W Al. Jerozolimskich w obie strony na odcinku od ronda de Gaulle'a do pl. Zawiszy, na Trasie AK od ul. Żelazowskiej do Wisłostrady (w kierunku Wisły), na ulicy Radzymińskiej od ul. Trockiej do Dworca Wileńskiego (w obie strony), a także na ulicy Belwederskiej od Grottgera do Spacerowej (w kierunku Spacerowej).

Pod koniec roku nie lada gratka czeka kibiców stołecznej Legii. Zakończy się budowa stadionu przy ul. Łazienkowskiej 3, która od samego początku budziła wiele kontrowersji, bo finansowana była z budżetu miasta. Obiekt pomieści ponad 30 tys. kibiców i będzie zadaszony. Jesienią zmodernizowana zostanie też oczyszczalnia ścieków Czajka. Przykryte będą urządzenia emitujące przykre zapachy, a do Wisły trafi o wiele mniej fosforu i azotu.

Nie zabraknie też inwestycji oryginalnych, takich jak Umilacz, czyli "Idź po linii". Projekt (ruszy wiosną) tworzy szlak malowanych kolorowych linii biegnących przez chodniki i krawężniki, które wyznaczą warszawiakom trasy atrakcyjnych spacerów pomiędzy klubami czy kawiarniami. A w kwietniu do Dolnego Barbakanu wprowadzi się akademia Montessori i stworzy tam centrum kulturalne. Będą wystawy, instalacje artystyczne, a także symulacje przedstawiające dzieje zabytkowej fortyfikacji.

Centrum Nauki "Kopernik"

Jedno z najnowocześniejszych centrów nauki otwarte będzie w czerwcu. Na Powiślu tuż przy Wiśle będzie można się przenieść w świat nauki i technologii. W pięciu strefach dowiemy się, jak wygląda środowisko naturalne człowieka, odkryjemy tajemnice światła, a najmłodsi pościgają się ze zwierzętami. Wszystko to okraszone multimediami. Jeszcze w tym roku gotowe mają być ogrody otaczające budynek. Koszt centrum to 360 mln zł.

Muzeum Chopina

Multimedialne Centrum Fryderyka Chopina powstanie przy Tamce. Już 1 marca będziemy zwiedzać cztery kondygnacje Zamku Ostrogskich i za pomocą karty czipowej poznawać najważniejsze wydarzenia w życiu kompozytora. Dowiemy się o narodzinach Chopina w Żelazowej Woli, pierwszych występach w stolicy, lekcjach, jakich udzielał w Paryżu, podróżach po Europie i wreszcie jego ostatnich dniach. W centrum znajdzie się około 400 eksponatów z Polski i z całego świata. Koszt to ok. 80 mln zł.

Mediateka

Centrum Start-Meta to prezent dla dzieci z Bielan na 1 czerwca. Trzecia w stolicy Mediateka, czyli multimedialna biblioteka, powstanie przy ul. Szegedyńskiej 13. Adresowana jest do młodych ludzi, którzy szukają celu w życiu. Czeka tu na nich mnóstwo atrakcji. W wykrzykniku (wytłumionej, wyglądającej jak walec konstrukcji) będą mogli wykrzyczeć wszystko, co chcą, rozładować emocje i wyrzucić z siebie wszystkie problemy. IQ Ring da możliwość prowadzenia bitew na argumenty z rówieśnikami. Pojedynki będą nagrywane i obejrzymy je na stronie internetowej Mediateki. Kino niezależne, warsztaty filmowe - to wszystko zobaczymy z kolei w Sali Kinoffej, odpowiednio nagłośnionej, z możliwością zaciemnienia o dowolnej porze dnia. Najważniejszym punktem Mediateki będzie Multicentrum. Tam dzieci będą uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych. Stworzą robota, nagrają przebój. Wszystko to przy pomocy najnowocześniej elektroniki. Koszt: 12 mln zł.

Plac Grzybowski

Najbardziej zaniedbany plac Śródmieścia odzyska dawny blask. W listopadzie będziemy mogli wypocząć lub pobawić się na całkiem nowym placu Grzybowskim. Będzie oczko wodne z mgiełką. Przesuwane ławki w rdzawym kolorze. Mnóstwo nowej roślinności, która będzie kwitła cały rok. Odnowione będą też posadzki, a wokół placu zostaną odrysowane dawne tory tramwajowe. Wzdłuż wschodniej pierzei zaplanowano parking na 30 pojazdów. Koszt: 12 mln zł.

Ulica Francuska

Ulice Francuska i Paryska będą wizytówkami Pragi. Obie ulice do końca roku będą poszerzone i powiększone o pasy do parkowania równoległego. Po obu stronach zostaną zachowane szpalery drzew o szerokości od 2 do 4 metrów. Chodniki z granitu, ciemnografitowe wiaty przystankowe, słupy oświetleniowe, metalowe części ławek i koszy na śmieci - uporządkują estetycznie ulice. Na skrzyżowaniu Paryskiej, Wersalskiej i Brukselskiej powstanie rondo. Koszt ponad: 25 mln zł.

Ścieżka Kapuścińskiego

Światowej sławy pisarz i dziennikarz będzie upamiętniony ścieżką, którą sam się przechadzał. Ryszard Kapuściński, gdy mieszkał w jednym z domków fińskich na Polu Mokotowskim, zwykł chodzić swoją ulubioną trasą. Dokładnie opisał ją w "Spacerze porannym". Władze dzielnicy Ochota postanowiły ją teraz odtworzyć. Prace nad ścieżką rozpoczęły się w ubiegłym roku, a zakończą się w marcu. Będzie ona miała 1,5 kilometra i będzie wiodła przez Pole Mokotowskie od skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Wawelską do schodów Biblioteki Narodowej. Składać ma się z 14 punktów. Po drodze napotkamy poziome betonowe belki z cytatami z dzieł pisarza. Państwa, które odwiedził, zostaną zaznaczone na szklanych słupkach. Na trasie swoje miejsce znajdzie też galeria zdjęć, które robił Kapuściński. A tytuły jego książek w 15 językach zostaną umieszczone na schodach biblioteki. Koszt całości: 850 tys. zł.

Węzeł Marsa

Węzeł Marsa ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Powstanie pod koniec tego roku. Jego główną częścią będzie rondo u zbiegu ulic: Płowieckiej, Grochowskiej, Marsa i Ostrobramskiej. Nad rondem pojawią się dwie estakady. Koszt: ponad 120 mln zł.

Fort Sokolnickiego

Rewitalizacja XIX-wiecznego fortu w żoliborskim parku Żeromskiego. Centrum Sztuki "Fort Sokolnickiego" ma rozpocząć działalność w październiku. Znajdzie się tam sala teatralna, kawiarnia muzyczna i literacka. Będzie również miejsce na koncerty i wystawy plenerowe. Władze dzielnicy chcą, żeby powróciły tam stare, żoliborskie klimaty. Kompleksowo wyremontowane będą również mury fortu zbudowanego z cegły o cylindrycznym kształcie i złożonym z 15 klinowych pomieszczeń. Koszt: ponad 12 mln zł.

Stadion Legii

Stołeczna Legia w końcu z nowoczesnym stadionem na miarę europejskich rozgrywek. Pięciokondygnacyjny obiekt z dwupoziomowymi trybunami wciąż powstaje przy ul. Łazienkowskiej 3. Ma być gotowy w styczniu 2011 r., ale urzędnicy liczą na to, że budowa zakończy się pod koniec 2010 r. Jeszcze w maju oddane zostaną trzy trybuny (dawna "żyleta" i zakola). Na końcu zmodernizowana zostanie tzw. kryta. Po przebudowie cały stadion będzie już zadaszony. Koszt 460 mln zł.

polecane: FLESZ: 10 matek, które zmieniły świat

Wideo

Materiał oryginalny: Warszawa 2010 wyłania się z wirtualnego świata - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
P
Pharmg865

Very nice site!

zgłoś
P
Pharmg420

Hello! cdebfke interesting cdebfke site!

zgłoś
R
Renatkaz

Przy głównych ulicach miasta straszą puste lub mocno zaniedbane lokale sklepowe. Handlowcy wyprowadzają się do centrów handlowych a miasto nie ma pomyślunku na lokale - powstaja jedynie kolejne banki i apteki.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3