18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wampiry z Gliwic: Coraz więcej szkieletów bez głów [ZDJĘCIA]

Ryszard Parka
Wampiry w Gliwicach
Wampiry w Gliwicach Dziennik Zachodni
Wampiry w Gliwicach po dwóch tygodniach od ogłoszenia sensacyjnego znaleziska nie tylko mają się dobrze, ale budzą coraz większe zainteresowanie. - To kilkanaście szkieletów, którym obcięto głowy i złożono między nogami - mówi Łukasz Obtułowicz, archeolog, który dokonał sensacyjnego odkrycia. - I na podstawie analizy układu cmentarzyska mamy prawo przypuszczać, że będzie ich jeszcze więcej.

Wampiry w Gliwicach, czyli groby z widocznymi praktykami antywampirycznymi, odkryte na budowie gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej, to jedno z najciekawszych znalezisk ostatnich lat.

CZYTAJ KONIECZNIE SZCZEGÓŁY:
WAMPIRY W GLIWICACH

- I na podstawie analizy układu cmentarzyska mamy prawo przypuszczać, że będzie ich jeszcze więcej - mówi Łukasz Obtułowicz, archeolog.

Szkielety mają odcięte głowy, ułożone między nogami, lub na rękach, na kilku odkryto ślady nadpalania kończyn. Nigdy jeszcze do tej pory nie znaleziono w Polsce tylu antywampirycznych pochówków w jednym miejscu.

- Oczywiście natychmiast zaczęły się pojawiać sensacyjne teorie, że to mogą być Niemcy gliwiccy, straceni po wkroczeniu Rosjan na Śląsk w 1945 roku, jednak żadna przesłanka na to nie wskazuje - mówi Obtułowicz. Na cmentarzysku znaleziono fragmenty ceramiki, która po oczyszczeniu ujawniła cechy charakterystyczne dla ceramiki średniowiecznej. - To bardzo wstępne ustalenia - zastrzega Obtułowicz. - Ostateczny werdykt wyda ceramolog.

Jednak archeolog więcej nadziei pokłada w datowaniu stanowiska na podstawie znalezionych kawałków zwęglonego drewna. - Wysłaliśmy te fragmenty do badań metodą C14 (ustalanie wieku znaleziska na podstawie zawartości radioaktywnego izotopu węgla - red.), co powinno nam pozwolić na określenie dat bezwzględnych - mówi.
Na badania, tym razem antropologiczne, czekają też czaszki. Łukasz Obtułowicz woli być ostrożny. - Zanim antropolog nie wypowie się jednoznacznie, nie możemy mówić ani o tym, czy czaszki mają jakiekolwiek deformacje, ani nawet o tym czy należały do miejscowych, czy też mają cechy innego typu etnicznego - mówi, zastrzegając, że wcześniejsze doniesienia o deformacjach twarzowej części czaszek nie zostały w jakikolwiek sposób potwierdzone. - Bez opinii antropologa trudno rozwijać jakiekolwiek teorie - mówi.

CZYTAJ KONIECZNIE SZCZEGÓŁY:
WAMPIRY W GLIWICACH

Wampiry w Gliwicach przynoszą wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi. Na razie wszystko wskazuje na to, że do antywampirycznych pochówków doszło w stosunkowo krótkim czasie. - Po takim zdarzeniu powinien zachować się ślad w dokumentach czy przekazach - mówi Obtułowicz. - Gliwickie archiwa to jednak trudna materia do zbadania. Te przedwojenne zostały rozproszone, częściowo zaginione. Ich przeszukiwanie to robota na lata.

Szczęściem dla badaczy, duża część zachowanych dokumentów w zachodnich archiwach jest już dostępna przez internet. Co jednak nie znaczy, że pracy przy ich poszukiwaniu, przeszukiwaniu i analizie będzie mniej.

Tymczasem stanowisko archeologiczne przy ul. Dworcowej będzie się powiększać. - Z analizy ułożenia ciał wynika, że cmentarzysko ciągnie się dalej, w osi Drogowej Trasy Średnicowej - zdradza Obtułowicz. - I już teraz możemy zakładać, że przyniesie kolejne antywampiryczne pochówki.

CZY WAMPIRY RZECZYWIŚCIE ISTNIAŁY? JAKIE MASZ WRAŻENIA PO PRZECZYTANIU NAJNOWSZYCH WIADOMOŚCI NA TEN TEMAT? NAPISZ KOMENTARZ



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
*Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wampiry z Gliwic: Coraz więcej szkieletów bez głów [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PSz
Pochowanie ciała z odciętą głową umieszczoną między nogami było okazaniem braku szacunku dla zmarłego a nie ma nic wspólnego z wampiryzmem. Taki sposób pochówku jest wspomniany m.in. w serialu Vikings produkcji tv History
M
Marcin S.
Rozwiązanie tej zagadki znajduje się w tzw. "Czarnej Księdze".
a
antyPO
...obywatelska....
ł
łowca goroli, wróg PO
lepiej siedźcie w swoich gorolowicach, bo.......
777
odWIECZNIe POLskim ŚLONSKU?.
..
Sorry ale jesli archeolog nie potrafi określic precyzyjnie lub w chociaz w przybliżeniu hronologii odkrytej ceramiki tylko potrzebuje do tego jakiegos ceramologa to znaczy ze jest d... nie archeolog.
d
dariusz Dyrda
w miarę rozwoju tej nauki będą rozwijały się specjalizacje, pojawią się dachówkolodzy. filiżankolodzy, kafelkolodzy. Aż pewnego dnia dowiesz się, że w instytucie ceramologii, na katedrze kafelkologii, chłopak twojej córka napisał doktorat z dolnośląskiej flizeologii kuchennej barokowej...
/
tak moż ejeszcze powiesz że sami ich tam zakopali żeby drogi nie budową cwex puknij się w łeb
M
Mgr
krawiec co szyje ceraty.
.
Ceramologia – dyscyplina badająca obiekty z dziedziny ceramiki: płytki ceramiczne, majolikę, terakotę, garnki, cegły, dachówki, potłuczone kawałki ceramiki itp.

Dziedzina ta zajmuje się badaniem technik wytwarzania i produkcji, obróbki powierzchniowej, oraz elementy dekoracji takie jak stemplowanie, nacinanie, grawerowanie, malowanie. Naukowcy zajmujący się ceramologią w pracy badawczej stosują techniki archeologiczne, biorąc udział w wyprawach archeologicznych i badając ślady starożytnych cywilizacji.
z
zak1953
Ponieważ znalezisko ułożone jest w osi DTŚ, należy się liczyć z przerwaniem prac drogowych. I o to w tym wszystkim chodziło.
R
RB
Kto jest kurde ceramolog??????
J
Jo
No robi się ciekawie...
Wróć na i.pl Portal i.pl