Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wam też chce się dziś tak spać? Oto dlaczego!

BO
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Ziewacie dziś od samego rana? Oczy same się zamykają? Niskie ciśnienie i chmury na niebie – te czynniki pogodowe mają największy wpływ na to, że jesteśmy dziś wyjątkowo senni. - Senność o poranku może wzmagać obniżające się ciśnienie atmosferyczne i brak słońca. Proszę się nie dziwić, że w pochmurne dni możemy czuć się bardziej senni - tłumaczy Michał Mercik, synoptyk IMGW.

Nadmierną senność o poranku da się odczuć szczególnie jesienią i zimą, kiedy budzik dzwoni, gdy za oknem jeszcze panują egipskie ciemności. Później wstaje słońce, a to wraz z nim powinno budzić się życie. Kiedy jednak chmury na niebie są popielate i gęste, słońce ma problemy, żeby zajrzeć przez okno i obudzić zaspanych.

Dr Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego zwraca uwagę na jeszcze jeden czynnik - niedobór tlenu. - Kiedy robi się coraz zimniej, rzadziej otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia. Wtedy oddychamy powietrzem o zbyt dużej ilości dwutlenku węgla, a zbyt małej ilości tlenu. Stąd poczucie zmęczenia - tłumaczy.

Nadmierna senność może być zupełnie niegroźna i wywołana właśnie warunkami za oknem lub zmęczeniem, przepracowaniem czy rekonwalescencją po długiej chorobie. Może być jednak także objawem chorób, takich jak niedoczynność tarczycy, depresja, anemia czy cukrzyca. Jeżeli nadmierna senność towarzyszy komuś przed długi czas, lepiej skontrolować to u lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska