Waluty na urlop zagranicą. Wszystko co musisz wiedzieć korzystając z kantorów internetowych

Tomasz Butkiewicz
Rkantor.com (mat. prasowe)
Wg danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wydatki Polaków na zagraniczne podróże wzrosły z 2097 zł w 2014 roku do 2125 zł w roku 2015. Koszty związane z takimi wyjazdami można obniżyć wymieniając walutę online. Nie wszystkie serwisy gwarantują jednak odpowiednie zabezpieczenie środków – na co warto zwracać uwagę?

W kantorach internetowych możemy spodziewać się lepszej oferty na wymianę walut niż w bankach czy kantorach stacjonarnych – spread (czyli różnicę między kosztem zakupu i sprzedaży waluty) można obniżyć nawet do 9,5 proc. Szukając atrakcyjnej oferty cenowej nie warto jednak iść na kompromis w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia pieniędzy – sprawdź jakiego poziomu ochrony możesz oczekiwać.

Znany i stabilny właściciel
Stabilny, czyli taki, który dysponuje kapitałem wystarczającym na pokrycie wszystkich wpłat swoich klientów. Banki publikują takie informacje na swoich stronach internetowych, dane dotyczące spółek akcyjnych i z o.o. sprawdzisz w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Informacje o odpowiednim zabezpieczeniu kapitałowym są o tyle istotne, że działalność polskich kantorów internetowych nie jest regulowana w odrębnym akcie prawnym. Bezpiecznie mogą czuć się klienci kantorów internetowych z kapitałem bankowym, takich jak np. kantor walutowy Alior Banku oraz Rkantor.com, którego właścicielem jest Raiffeisen Polbank. Działalność banków jest też opisana w odpowiednich ustawach (np. w Ustawie Prawo Bankowe z 1997 r.).
Status krajowej instytucji płatniczej oznacza z kolei, że dana firma jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ta instytucja podlega prezesowi rady ministrów; jej zadaniem jest m.in. nadzór nad prawidłowym działaniem rynku finansowego, przestrzeganiem prawa przez działające na nim podmioty oraz udział w tworzeniu aktów prawnych określających zasady działania na tym rynku.
Firmy ze statusem krajowej instytucji płatniczej są zobowiązane do regularnego dostarczania jej sprawozdań finansowych; KNF sprawdza też m.in.:
1) czy kapitał założycielski spółki jest odpowiednio wysoki – Jak czytamy na stronie internetowej KNF, „krajowa instytucja płatnicza jest zobowiązana posiadać w każdym czasie fundusze własne dostosowane do rozmiaru prowadzonej działalności i rodzaju usług płatniczych, jakie może świadczyć na podstawie posiadanego zezwolenia”.
czy w firmie stosuje się przepisy ustawy o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z dn. 16.11.2000 r.;
2) czy członkowie zarządu spółki mają odpowiednie wykształcenie i przygotowanie merytoryczne, które pozwala na bezpieczne zarządzanie środkami klientów.
Jeśli serwis internetowy straci płynność finansową, klienci kantoru internetowego ze statusem krajowej instytucji płatniczej są zabezpieczeni przed wynikającymi z tego przykrymi konsekwencjami finansowymi. W przypadku podmiotów, które nie są nadzorowane przez KNF, można powoływać się na zapisy kodeksu cywilnego i ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jednak niestety można z nich skorzystać dopiero po odnotowaniu straty finansowej.

Rejestracja w serwisie

Możesz zarejestrować się w kantorze internetowym podając tylko imię i nazwisko oraz fałszywy adres e-mail? To powinien być dla Ciebie sygnał alarmowy – może to oznacza, że dany serwis daje pole do podszywania się pod inne osoby.
Jeśli w procesie rejestracji jesteś proszony o podanie dużej ilości danych, a spełnione są dwa opisane wyżej kryteria bezpieczeństwa (czyli stabilny właściciel i status krajowej instytucji płatniczej), nie masz się czego obawiać. Te informacje są potrzebne do pełnej weryfikacji Twojej tożsamości, a w przypadku kantorów ze statusem krajowej instytucji płatniczej są one związane z wymogami KNF (prośba o ich podanie jest podyktowana właśnie względami bezpieczeństwa).
Warto sprawdzić, czy transakcje przeprowadzane w serwisie są szyfrowane kodem SSL oraz czy w kantorze dostępne są potwierdzenia SMS każdej transakcji. Dużą przewagę na polu bezpieczeństwa mają kantory założone przez banki – np. panel klienta Rkantor.com pod względem ochrony danych jest odwzorowaniem struktury bankowej. Dużym atutem jest też informacja o tym, że kantor podlega kontroli Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
Dostępność opinii o kantorze internetowym w niezależnych serwisach
To dobry sposób weryfikacji usług świadczonych przez dany podmiot; świadczy też o jego otwartości na informacje zwrotne od użytkowników. Popularnym serwisem, w którym można szukać opinii klientów na temat firm jest Opineo.pl lub Facebook.com.

Firmy współpracujące

Dla wielu osób, które planują wyjazd za granicę, ważna jest nie tylko bezpieczna wymiana walut po atrakcyjnym kursie, lecz także możliwość jej wypłaty w placówce stacjonarnej. Jeśli kantor online ma ją w ofercie, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest ona przeprowadzana – czy pieniądze można wypłacić tylko w jednym kantorze stacjonarnym w Polsce? A może do dyspozycji klientów jest cała sieć oddziałów jednego z największych polskich banków? Dużym plusem jest też współpraca z właścicielem największej sieci bankomatów w Europie (sieć Euronet) – można domniemywać, że taka firma nawiązuje relacje tylko ze sprawdzonym dostawcą usług (w tym przypadku wymiany walut).

Tomasz Butkiewicz, Kierownik Zespołu Dealerów Walutowych w Rkantor.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu