Waloryzacja emerytur rolniczych. Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział ustawę podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Co z waloryzacją emerytur rolniczych? Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział ustawę w tej sprawie.
Co z waloryzacją emerytur rolniczych? Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział ustawę w tej sprawie. PAP/Roman Zawistowski
Rządzący chcą, by zarówno emerytury w ZUS, jak i w KRUS były traktowane jednakowo przy waloryzacji. Podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział przygotowanie specjalnej ustawy, mającej regulować tę kwestię.

Waloryzacja emerytur rolniczych

W trakcie konwencji pod nazwą Zgromadzenie Polskiej Wsi, podczas której politycy PiS przedstawiali kierunki rozwoju rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk mówił między innymi o kwestii emerytur rolniczych.

– Od 15 czerwca obowiązuje ustawa, która umożliwia rolnikom przechodzenie na pełną emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Tak jak emeryci w systemie ZUS-owskim mogą pracować na emeryturze – podkreślił.

– Jest jeszcze jedna niedoskonałość, którą chcemy naprawić. To jest system waloryzacji emerytur, który jest rozbieżny z systemem emerytalnym w ZUS. Tak, jest przygotowana ustawa, ten system chcemy wyrównać. Chcemy, aby emerytury w ZUS-ie i w KRUS-sie przy waloryzacji, przy innych systemach, były traktowane jednakowo. To jest ta konieczność wyrównania szans – powiedział.

Rola OZE dla polskiej wsi

Szef resortu podkreślił też rolę odnawialnych źródeł energii dla rozwoju terenów wiejskich.

– To jest po pierwsze bezpieczeństwo energetyczne, rozporoszone źródła energii. Po drugie OZE (są) nieobarczone opłatami emisyjnymi i po trzecie to są dodatkowe źródła dochodów w rolnictwie, co jest bardzo istotne – zaznaczył.

Wskazał, że źródłem finansowania rozwoju OZE na terenach wiejskich mogą być pieniądze przekazywane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przeznaczone między innymi na inwestycje w fotowoltaikę, magazyny energii czy biogazownie.

– Mam nadzieję, że wieś wykorzysta tę szansę, aby energię odnawialną produkować, która da bezpieczeństwo energetyczne Polakom, a dodatkowy dochód zapewni rolnikom – powiedział.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl