Walka o Państwowy Instytut Wydawniczy, w tle wartościowa...

  Walka o Państwowy Instytut Wydawniczy, w tle wartościowa kamienica

  Magdalena Nałęcz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przed siedzibą Państwowego Instytutu Wydawniczego w Warszawie odbyła się we wtorek pikieta przeciwko likwidacji oficyny. Dzień wcześniej nastąpiła zmiana na stanowisku likwidatora wydawnictwa, które pod dyrekcją Rafała Skąpskiego prawie całkowicie spłaciło swój dług i zaczęło przynosić zyski. Pojawiają się głosy, że w sporze chodzi głównie o przejęcie wartościowej kamienicy w centrum Warszawy, której właścicielem jest PiW.
  Walka o Państwowy Instytut Wydawniczy, w tle wartościowa kamienica
  - To dla mnie przykre, doprowadziłem PIW do dobrej sytuacji, długi zostały spłacone w 80 proc., książki są wydawane i kupowane - powiedział ostatni dyrektor PiW i jednocześnie poprzedni likwidator przedsiębiorstwa Rafał Skąpski.

  O zmianie w dyrekcji dowiedział się telefonicznie od obecnego likwidatora, radcy prawnego Macieja Szudka. Nie poinformowano go o powodzie decyzji, jak przyznaje, zmiana "była do przewidzenia".

  - Niepokoją nas forma i treść działań z wczoraj i przedwczoraj - stwierdził Przemysław Pawlak, szef Komitetu Ratowania Państwowego Instytutu Wydawniczego. Według jego relacji w poniedziałek pod nieobecność dyrektora Skąpskiego, który przebywał na urlopie, Szudek wszedł do siedziby instytutu przy ulicy Foksal 17 w Warszawie.
  Podczas przejmowania obowiązków zadał pytania o stan finansów przedsiębiorstwa i zaplombował gabinet. - We wtorek rano, podczas burzliwej rozmowy z nami, nie był w stanie stwierdzić, czy wydawnictwo będzie jeszcze cokolwiek wydawało, co stanie się z biblioteką, zawartymi umowami - powiedział Pawlak. Dodał, że dysponuje ok. 5 tys. podpisów pod petycją sprzeciwiającą się likwidacji wydawnictwa, która w ciągu kilku dni trafi do ministra skarbu oraz ministra kultury. - Ewidentne jest to, że urzędnicy średniego i wysokiego szczebla w ministerstwach skarbu i kultury chcą zlikwidować PiW na siłę - stwierdził Pawlak.

  Szef Komitetu Ratowania Państwowego Instytutu Wydawniczego przywołał również inny wątek dyskusji, który rzuca światło na istnienie powodów likwidacji spółki, które nie są związane z jej rzekomą nierentownością. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Skarbu Państwa zasoby PiW-u ma przejąć Instytut Kultury, którego szef Grzegorz Gauden w wywiadzie udzielonym 8 kwietnia dla TVP Kultura przyznał, że "marzymy o tym również, żeby przejąć budynek PiW, który mieści się przy bardzo dobrej ulicy i byłby świetnym miejscem na siedzibę Instytutu Książki".

  Państwowy Instytut Wydawniczy postawiono w stan likwidacji 16 lutego 2012 r, w momencie, gdy zadłużenie wynosiło 8,6 mln zł. Dyrektorem wydawnictwa był wtedy Rafał Skąpski, który od tego momentu został jednocześnie likwidatorem oficyny. Jak podaje w specjalnym oświadczeniu PiW, po trzech latach od tego momentu zobowiązania wobec wierzycieli spadły do 1,8 mln zł, a przedsiębiorstwo w 2014 r. osiągnęło zysk w wysokości 100 tys. zł. W wyniki postępowania sądowego oraz negocjacji PiW odzyskał pięciokondygnacyjny budynek biurowy przy prestiżowej ul. Foksal 17, co jest według PiW jednym z istotniejszych argumentów przemawiających za koniecznością "dokonania ponownej analizy kondycji PiW i ponownej oceny sensu likwidacji".

  Ministerstwo Skarbu Państwa tłumaczy jednak, że przez ostatnie 9 lat działalność wydawnicza nie była rentowna i przynosiła ponad 9 mln zł strat z wydawania książek, a zysk, o którym mówi PiW, "wynikał wyłącznie z regularnej sprzedaży majątku (mieszkań i lokali użytkowych), który się kurczy oraz z przychodów z wynajmu dużej części powierzchni kamienicy przy ul. Foksal w Warszawie firmom prywatnym". Tłumaczy, że likwidacja dotyczy samego przedsiębiorstwa zarządzającego obecnie dorobkiem kulturalnym i majątkiem PiW, a nie "dorobku czy działalności". Zasoby PiW mają zostać przeniesione do państwowej instytucji kultury, co w ocenie Ministerstwa daje szansę na zachowanie ciągłości historii wydawniczej PiW. Jak stwierdził jednak Pawlak, część autorów związanych obecnie z PiW zadeklarowała zerwanie umów w przypadku przejęcia praw przez Instytut Książki, o którym mowa w komunikacie ministerstwa.

  Państwowy Instytut wydawniczy powstał 25 czerwca 1946 r. i był pierwszym państwowym przedsiębiorstwem wydawniczym w PRL. Na początku funkcjonował jako agenda Ministerstwa Informacji i Propagandy, zajmował się wydawaniem broszur politycznych. Z czasem zaczął publikować dzieła literackie. Obecnie dysponuje ok. 8 tys. praw autorskich i wydawniczych i jest uznawany za jedną z najbardziej zasłużonych dla kultury polskiej oficyn wydawniczych.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo