Wakacje w województwie pomorskim – Nie tylko nad morzem, za to bardzo aktywnie

Partnerem cyklu jest POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
Województwo pomorskie uwielbiane jest przez turystów. Pełne atrakcji i pięknych plaż Trójmiasto, dzikie Bory Tucholskie, liczne ścieżki rowerowe i szlaki kajakowe, bogate kulturowo Kaszuby i małe wioski rybackie – to wszystko sprawia, że wybierając ten kierunek na wakacje, z pewnością nudzić się nie będziemy.

Myśląc o wakacjach w regionie pomorskim, z pewnością większość turystów wyobraża sobie plażowanie. Województwo skrywa jednak wiele atrakcji i miejsc, które z pewnością warto poznać.

Trójmiasto - trzy miasta, trzy charaktery, jeden kierunek

Gdańsk, Gdynia i Sopot dzięki wspólnej infrastrukturze kolejki miejskiej nie każą nam wybierać. Jeżeli lubimy aktywny wypoczynek, to rozbudowana sieć ścieżek rowerowych również pozwoli nam swobodnie przemieszczać się pomiędzy miastami na dwóch kółkach.


Brama Żuraw w Gdańsku

To doskonały kierunek, dla osób niecierpiących monotonii. Jeżeli mamy akurat ochotę na piękne, szerokie plaże, wybieramy Sopot. Jeżeli chcemy poczuć rytm modernistycznego miasta, wpadamy do Gdyni. Budzicie się rano i macie ochotę na zwiedzanie zabytkowych uliczek, portu i największej średniowiecznej świątyni z cegły na świecie? Pora na Gdańsk.

Liczba atrakcji w Trójmieście ciężka jest do wymienienia. Wśród tych najważniejszych z pewnością są:

· Muzeum Emigracji w Gdyni – Interaktywna ekspozycja umieszczona w dawnym budynku Dworca Morskiego. To stąd Polacy emigrowali na wszystkie kontynenty, a w nowoczesnym muzeum można zobaczyć, jak takie podróże wyglądały.

· Szlak modernizmu w Gdyni – Gdynia to wyjątkowo młode miasto, które swoje setne urodziny będzie miało dopiero za 6 lat. Prężnie budowane w latach 20 ubiegłego wieku poszczycić się może licznymi perełkami modernistycznej architektury.

· Molo w Sopocie – najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Ma ponad pół kilometra długości. Z początku pełniło funkcję przystani. Na ten moment to ulubione miejsce spacerowe turystów.

· Opera Leśna w Sopocie – kojarzona głównie z corocznym festiwalem jest miejscem licznych koncertów a nawet pokazów mody. Nic dziwnego, bo leśna sceneria nadaje przeszło 100-letniemu obiektowi unikalnego klimatu.

· Muzeum Bursztynu w Gdańsku – Miasto nazywane światową stolicą bursztynu, skrywa w swoim gotycko-renesansowym Zespole Przedbramia, muzeum, w którym poznamy fascynującą historię powstania i wykorzystania tego surowca.

· Brama Żuraw w Gdańsku – najbardziej charakterystyczny obiekt miasta. Największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. To dobry powód, aby wybrać się do portu, zatrzymać się na obiad w jednej z restauracji i znaleźć statek, którym wybierzemy się na wybraną wycieczkę.

· Muzeum II Wojny Światowej – prawdziwa gratka dla miłośników historii. Nowoczesna wystawa poprowadzi nas przez wydarzenia II wojny światowej. Poznamy również genezę jej wybuchu i lepiej zrozumiemy podział, który miał miejsce po jej zakończeniu.

· Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP – największy tego typu obiekt średniowieczny z cegły nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Gdynia nocą

Więcej o Trójmieście dowiesz się z Narodowego Portalu Turystycznego.

Kaszuby — piękna przyroda, unikalna kultura

Kraina leżąca między Bałtykiem a Borami Tucholskimi to prawdziwy kulturowy skarbiec. Ma swój język, którego korzeni należy szukać w czasach słowiańskich, co wiele mówi o historii i tradycjach tego obszaru.

Kaszuby oprócz bogatej kultury to przyroda w dużej dawce. Nie bez powodu nazywane są Kaszubską Szwajcarią. To dobry kierunek, jeżeli chcemy zwolnić, porzucić samochód i wsiąść na rower. Pomiędzy liczne jeziora, rzeki, lasy, łąki i wzgórza wplecione są urocze miejscowości, na których króluje rękodzieło i kaszubski folklor.


Kluki - wieś położona na terenie Słowińskiego Parku Narodowego

Wybierając nocleg w tych okolicach, warto zdecydować się na agroturystykę. To, czego należy spróbować w okolicznych gospodach, to z pewnością ruchanki – czyli tradycyjne drożdżowe placuszki, a Ci, którzy ze słodyczy najbardziej lubią śledzia, powinni spróbować pulki ze śledziem właśnie. To nic innego jak wspomniana rybka w śmietanie, podawana z ziemniakami. Smakosze pierogów powinni spróbować tych z gęsiną, a zupełnie wszyscy ryb z tutejszych jezior.

Kaszuby to również tereny nadmorskie. Należy do nich uwielbiany przez turystów Hel. Bez względu na to, czy wybierają go ze względu na dużą liczbę plaż do leniuchowania, czy wysokie fale, które zachęcają do sportów wodnych – Hel kochają wszyscy.

Więcej o Kaszubach dowiesz się ze strony www.pomorskie.travel

Słowiński Park Narodowy – miejsce ruszających się piasków

Unikatowość przyrody Słowińskiego Parku Narodowego doceniają turyści z całego świata, obszar ten jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zróżnicowany teren Parku obejmuje przymorskie jeziora, bagna, torfowiska, lasy i wydmowy pas mierzei z unikatowymi na skalę Europy ruchomymi wydmami.


Słowiński Park Narodowy

Bory Tucholskie – cisza i zapach sosny

Dziewiczy obszar, w którym żyje wiele gatunków zwierząt i roślin, niespotykanych nigdzie indziej. To tu przyjeżdża się wypocząć od zgiełku miasta.

Bory Tucholskie to raj dla grzybiarzy. Od zawsze przyciągają do siebie fanów tego rodzaju aktywności i poszukiwaczy najrzadszych gatunków.

Obszar Borów Tucholskich jest atrakcyjny także dla miłośników aktywnego wypoczynku. Setki kilometrów tras rowerowych dopasowanych jest do rozmaitych preferencji, sprzętu i kondycji turystów.

Jedną z najatrakcyjniejszych, jest czerwona trasa Kaszubskiej Marszruty. Trasa o długości 59 km, prowadząca z Charzykowy do Czerska przystępna jest dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Ten szlak to Bory Tucholskie w pigułce. Przejeżdżamy nim przez lasy, mijamy Jezioro Charzykowskie i Jezioro Karsińskie i kilka mniejszych jeziorek, a przede wszystkim wpadamy na kilka sielskich kaszubskich wiosek.


Pomorze – raj dla miłośników sportów wodnych

Jeżeli wolimy wiosłować – również wybraliśmy odpowiedni kierunek. Zresztą całe pomorze, usłane pajęczyną rzek, uwielbiane jest przez kajakarzy z całej Europy. W województwie szlaków kajakowych znajdziemy kilkadziesiąt a ich łączna długość to około 1600 km.

Bon turystyczny – podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie