Wakacje w Polsce? Poznaj Świętokrzyskie na 5 różnych sposobów

Materiał informacyjny Polskiej Organizacji Turystycznej
Dobre, bo polskie to znak jakości polskich produktów, marek i miejsc. W te wakacje Polacy jeszcze chętniej odwiedzą zakątki naszego kraju. Wakacje to czas na zasłużony urlop i okazja na krótkie wycieczki z rodziną. W poszukiwaniu przygód, atrakcji, historii i tradycji wybierz się w Świętokrzyskie.

Świętokrzyskie dla aktywnych

Urlopowicze dzielą się na tych, którzy uwielbiają spokojną relaksację i tych, którzy lubią odpoczywać aktywnie. Liczną grupę stanowią też ci, którzy na urlopie wykorzystują czas zarówno na aktywności, jak i leniuchowanie.

Szukając dobrej lokalizacji na wakacje 2020, często zwracamy uwagę na miejsca, które zagwarantują nam odpowiednią liczbę atrakcji, ale także pozwolą wypocząć i naładować baterie na cały następny rok. Wakacje w Świętokrzyskiem? Ten region z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy!

3 sposoby na aktywne wakacje w województwie świętokrzyskim

Pieszo
Góry Świętokrzyskie nie są tak często odwiedzane jak Beskidy czy Bieszczady, a też potrafią zaskoczyć. Niewysokie, lecz liczne wzniesienia, sprawiają, że na świętokrzyskich szlakach sprawdzą się zarówno amatorzy jak i miłośnicy górskich wypraw. Góry świętokrzyskie można dosłownie poczuć. Klimat świętokrzyskich lasów jodłowo-bukowych najmocniej wyczuwalny jest na czerwonym szlaku przez Świętokrzyski Park Narodowy.

Meandry Nidy


Rowerem
W Świętokrzyskiem można aktywnie spędzać czas także na dwóch kółkach. Trasy rowerowe prowadzą przez województwo wzdłuż i wszerz. Na największych zapaleńców czeka 190 km szlaku Green Velo z Końskich przez Kielce aż do Sandomierza. Albo inna, łagodna trasa, na której sprawdzi się cała rodzina w uzdrowiskowej miejscowości Busko Zdrój. 15-kilometrowa trasa rowerowa Busko-Zdrój – Wełecz – Kameduły to pętla, która prowadzi przez malownicze tereny Szanieckiego Parku Krajobrazowego.

Kajakiem
Wakacje wielu kojarzą się z wodą. Kajakarskie szklaki dla początkujących i zaawansowanych znajdują się na Nidzie i Kamiennej. Meandrujące rzeki doskonale pokażą atuty świętokrzyskiej przyrody.

Kielce


Sprawdź wszystkie atrakcje dla aktywnych w województwie świętokrzyskim. Wejdź na:
https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/jak_spedzic_czas

Świętokrzyskie dla całej rodziny

Rodziny z dziećmi często poszukują miejsc na krótki, letni wypoczynek. W końcu lato to idealny czas na pokazanie jaka Polska jest piękna, odwiedzenie najciekawszych zakątków kraju i przeżycie niezwykłych przygód. Wakacje z dziećmi to nie lada wyzwanie. Jak zaplanować atrakcje dla dzieci w czasie wakacyjnej podróży? Szukaj miejsc, które bawią i uczą. Małe dzieci szybko przyswajają wiedzę, jeśli jest podawana w firmie ciekawych zabaw i atrakcji.

Atrakcje dla dzieci w Świętokrzyskiem

 • Dla najmłodszych
  Z małymi dziećmi warto wybrać się do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie i wyruszyć w podróż z Koziołkiem Matołkiem. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zachwycą się krainą dinozaurów w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, czyli pierwszym parku Jurajskim w Polsce, a w Parku Rozrywki Sabat Krajno znajdą atrakcje z całego świata dosłownie na wyciągnięcie ręki.
 • Dla dzieci w wieku szkolnym
  Dzieci już od najmłodszych lat korzystają z urządzeń elektronicznych w domu, w szkole, na zajęciach pozaszkolnych. Wakacje to idealny czas, żeby pokazać, jak żyło się kiedyś, bez telefonów, komputerów, elektroniki. Umożliwi to np. spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni. Na miejscu można także wziąć udział w pokazie rękodzieła i grach terenowych.
 • Dla młodzieży
  Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” od 2019 r. Są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tu można eksplorować zachowane, jak w kapsule czasu neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego. 1,5-km, trasa, z której część przebiega pod ziemią pokazuje wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5 tys. lat z wyrobiskami, hałdami i szybami górniczymi. Trasa jest aktualnie nieczynna, ale już można zacząć planowanie na zwiedzanie w 2021 roku.

Szlakiem zamków i niezwykłych historii

Województwo świętokrzyskie to raj dla miłośników historii oraz tych, którzy tę historię lubią poznawać w praktyce. Wybierając się na wycieczkę po województwie świętokrzyskim można zobaczyć m.in.:

 • Zamek Królewski w Chęcinach - ruiny średniowiecznej warowni wzniesione na grzbiecie skalistego wzgórza. Nietypową atrakcją są Noce na Zamku – cykliczna impreza, która przyciąga turystów z całego kraju. Uczestnicy wydarzenia mają okazję w oryginalny sposób przy dobrej zabawie poznać historię oraz legendy związane z warownią.
 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - a raczej jego ruiny z charakterystycznymi białymi murami. Co istotne, do czasu wybudowania Wersalu była to największa rezydencja tego typu w Europie. Warto zwrócić uwagę na ciekawą bryłę zamku, która nawiązywała do kalendarza: cztery baszty jak pory roku, 12 sal, które odpowiadają miesiącom, 52 komnaty odnoszące się do liczby tygodni i 365 okien, tyle co dni w roku.


  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe


 • Zamek królewski w Szydłowie. Cała miejscowość nazywana jest “Autentycznie średniowiecznym miastem”. Warto to sprawdzić i przekonać się o tym na własnej skórze. W ostatnich latach na zamku w Szydłowie dokonano niezwykłego odkrycia, które pozwala zaliczyć zamek do największych założeń obronnych Kazimierza Wielkiego. Za to król Władysław Jagiełło przebywał na zamku aż 17 razy.

Urlop w Polsce? Wybierz Świętokrzyskie. Ten region ma do zaproponowania jeszcze więcej.

Bon turystyczny – podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.
Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie