Wakacje w Polsce – odkryj Opolszczyznę – krainę z historią sięgającą dinozaurów

Materiał informacyjny POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
Najmniejsze województwo w Polsce kryje w sobie wiele historii, które mogą być punktem wyjścia do wspaniałych wakacji. Co roku w te strony turystów przyciąga ogromna liczba zabytków, zamków, pałaców, ale też nowoczesnych multimedialnych atrakcji. Mało kto wie, że to stąd pochodzi najstarszy szkielet dinozaura na świecie. Jakie jeszcze tajemnice kryje województwo opolskie?

Opole – stolica polskiej piosenki, ale nie tylko

Opolszczyzna w pierwszym momencie kojarzy się głównie ze swoją stolicą. Nic dziwnego – Opole na całą Polskę rozsławił Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, na którym co roku występują największe rodzime gwiazdy. Na jego cześć powstało multimedialne, ultranowoczesne muzeum, które z pewnością warto zobaczyć.

Festiwal w Opolu jest właściwie końcem historii, którą powinniśmy poznać. Na pięknym rynku i okolicznych uliczkach znajdziemy kamienice pamiętające średniowiecze. Niestety wiele z nich zostało zburzone podczas II wojny światowej, za to doskonała rekonstrukcja sprawia, że właściwie ciężko w to uwierzyć.

Miłośnicy historii, będąc w Opolu, koniecznie muszą wybrać się na wyspę Pasieka. W części zwanej Ostrówkiem, gdzie już w X wieku mieścił się gród państwa Mieszka I, ostała się Wieża Piastowska, w której na wpłacenie okupu czekali skazańcy. Decydując się na zwiedzanie, musimy wiedzieć, że czeka nas 160 schodów, które jednak warto pokonać. Szczyt wieży stanowi najlepszy punkt widokowy, by podziwiać Opole.

Zwiedzanie wieży odbywa się z przewodnikiem. Ze względu na dużą liczbę chętnych, w okresie wakacyjnym warto umówić się wcześniej na zwiedzanie.

Kolejnym punktem obowiązkowym w Opolu, a konkretnie w Opolu-Bierkowicach, jest Muzeum Wsi Opolskiej. To miejsce uwielbiane przez wycieczki szkolne. Ok. 50 doskonale zachowanych obiektów daje możliwość zobaczenia na własne oczy, jak dawniej mieszkało się na wsi. Wiatraki, młyn, kuźnia, szkoła, kościół i w końcu mieszkalne chaty w większości są udostępnione do zwiedzania również wewnątrz.

Ponadto, będąc w Opolu, warto odwiedzić zlokalizowany na Wyspie Bolko Ogród Zoologiczny.

Co jeszcze należy zwiedzić w Opolu? Więcej informacji znajdziesz na stronie www.visitopolskie.pl

Opolszczyzna – raj dla miłośników zamków i pałaców

To wyprawa na ładnych parę dni. Sam zamek w Mosznej, w którym niegdyś rezydowała rodzina Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych, to obiekt, z którego nieprędko będziecie chcieli wyjechać. Z daleka wygląda jak ten z czołówki bajek Walta Disneya. Główna różnica jest taka, że ten w Mosznej ma aż 99 wieżyczek.

Sam spacer po pięknie utrzymanych ogrodach i palmiarni zajmie dłuższą chwilę. Część zamku jest dostępna dla zwiedzających również w środku, a tym najodważniejszym polecić można opcje „Ekstremalnego zwiedzania”, podczas którego przewodnik zabierze nas do niedostępnych dotąd komnat, podziemnych korytarzy i mrocznej krypty. Zamek w Mosznej oferuje również możliwość noclegu.

Po tak bajkowym początku warto wyruszyć do Zamku Książęcego w Niemodlinie. Liczący ponad 700 lat, jest jednym z najbardziej okazałych zamków w Polsce. Wzniesiony do obrony przez Bolesława I pełen jest lochów, tajemniczych przejść i przepięknych komnat. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a z uwagi na restrykcje, obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.

Innymi obiektami historycznymi, które warto zamieścić na swoim szlaku, wybierając się na Opolszczyznę są:

 • XIII-wieczne mury obronne Paczkowa,
 • Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – dzisiaj Muzeum Piastów Śląskich,
 • podziemia opolskiego kościoła franciszkanów,
 • systemy fortyfikacyjne Twierdzy Nysa i Twierdzy Koźle,
 • Pałac Jakubus w Jakubowicach k. Namysłowa,
 • Pałac w Pawłowicach,
 • Pałac Sulisław,
 • Pałac w Większycach,
 • Zamek w Otmuchowie,
 • Pałac Biskupi w Nysie,
 • Wieża Zamku Górnego w Opolu.

Opolszczyzna – uwielbiana przez małych paleontologów

Krasiejów to kierunek, o którym marzy każde dziecko interesujące się dinozaurami. Historia tego miejsca ma jednak o wiele więcej lat niż Jura Park Krasiejów. To w tym miejscu paleontolodzy znaleźli szczątki zwierząt sprzed ponad 220 mln lat, a ich największym odkryciem stały się kości prawdziwego dinozaura. Mało tego – najstarszego wykopanego dinozaura, który dostał nazwę Silesaurus opolensis, czyli śląski jaszczur z Opola.

Również w tych okolicach odkryto pozostałości po dawnej kulturze epoki kamienia, neolitu i brązu. To wszystko dało pomysł na budowę Parku Nauki i Ewolucji Człowieka oraz Jura Parku w Krasiejowie, gdzie całe rodziny uczą się poprzez doskonałą zabawę.

W takim miejscu nie mogło zabraknąć pawilonu paleontologicznego, ścieżek dydaktycznych czy tunelu czasu. To jednak również oceanarium, kino 5D a przede wszystkim multimedialny park ewolucji – futurystyczny budynek, który zabierze nas w podróż trwającą 66 mln lat.

Chcesz poznać więcej atrakcji dla dzieci? Koniecznie odwiedź stronę Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny – podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski?
Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie