Wakacje w Polsce – Kierunek Warmia i Mazury. Najlepsze miejsca na rodzinne wakacje 2020

Materiał informacyjny POT
Polacy w 2020 roku na nowo zakochają się w Warmii i Mazurach. Wiele badań konsumenckich mówi, że chętnie zostaniemy w tym roku w Polsce, a jeszcze chętniej wyjedziemy nad jezioro. Boimy się kolejek na głównych szlakach górskich i tłumów nad Bałtykiem, dlatego po długim czasie obostrzeń i siedzenia w domu chętnie wybierzemy się właśnie do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Dokąd warto pojechać? Co warto zobaczyć?

Wiadomo, że Warmia i Mazury stoją pod znakiem jezior, ale czy wiedzieliście, że jest ich aż 3 000? Z pewnej wysokości, wody w regionie wyglądają jak wielki niebieski ptak, a uroków tym widokom dodają otaczające je lasy.

Wielkie Jeziora Mazurskie – gdzie pojechać?

Bez względu na to, czy pragniemy błogiej ciszy, czy gwarnych miast i wiosek pełnych atrakcji dla rodzin z dziećmi z pewnością na Mazurach znajdziemy miejsce idealne dla siebie.

Szlak ciągnie się od morenowego jeziora Mamry na północy do rynnowego jeziora Nidzkiego i jeziora Roś na południu. Jeżeli zdecydujemy się na spędzenie wakacji pod żaglami, to dzięki połączeniu zbiorników kanałami i śluzami, możemy całą krainę przepłynąć wzdłuż. To trasa, która ma ok 130 km.

Aby spędzić wakacje na jachcie, nie trzeba mieć nawet patentu. Coraz więcej ośrodków oferuje kilkudniowe rejsy ze sternikiem. Niektóre z nich zresztą połączone są z kursem na patent żeglarski. To wyprawa dobra dla rodziców, którzy zabierają na wakacje nastolatków.

Z młodszymi dziećmi właściwie nie ma problemu. Wiele agroturystyk leżących niemal na brzegu jeziora, to doskonałe miejsca na wypoczynek. Rozbudowana infrastruktura turystyczna i możliwość wypożyczenia na każdym kroku sprzętu wodnego nie pozwolą nam się nudzić.

Nie samymi jeziorami Warmia i Mazury płyną – Kanał Elbląski

Jednym z obowiązkowych punktów na mapie Warmii i Mazur z pewnością jest Kanał Elbląski. Kolejna wodna atrakcja? To prawda, ale rejs statkiem pasażerskim po najdłuższym w Polsce kanałem żeglownym to nieopisana przyjemność. Rejsy obsługuje Żegluga Ostródzko-Elbląska.

Podczas wyprawy statki pokonują system śluz i pochylni niwelujący ponad 100-metrową różnicę poziomów wody na odcinku 10 km. Pochylnie są to miejsca, gdzie statki przenoszone są na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Sam kanał został uznany za pomnik historii, a w 2007 roku w plebiscycie dziennika „Rzeczpospolita” za jeden z siedmiu cudów Polski.

Warmia i Mazury – prawdziwa gratka dla fanów historii

Liczba atrakcji historycznych na Warmii i Mazurach jest tak wielka, że ich prawdziwy wielbiciel, spokojnie może zapomnieć o istnieniu jezior. To przede wszystkim dobra odskocznia od błogiego lenistwa lub wodnej aktywności, a przede wszystkim żywa lekcja historii, którą doceni każde ciekawskie dziecko.

Zacząć należy zapewne od pól pod Grunwaldem, na których wojska polsko-litewskie co roku w połowie lipca pokonują Krzyżaków. Organizowana jest tam wtedy wielka inscenizacja, co jest niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla osób, które biorą w niej udział, ale również dla widzów. Na co dzień można wybrać się do Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w miejscowości Stębark.

Miłośnicy zamków powinni odwiedzić zamki: krzyżacki, biskupie i kapitulne, a fani militariów koniecznie zajrzeć do kwatery Hitlera noszącej nazwę Wilczy Szaniec.

Odkryj wszystkie szlaki Warmii i Mazur na stronie Polskiej Organizacji TurystycznejPolskiej Organizacji TurystycznejPolskiej Organizacji Turystycznej

Za co dzieci kochają Warmie i Mazury?

Atrakcji dla dzieci w tym regionie nie brakuje. Spływy kajakowe, łodzie, rowerki wodne to oczywiście kwintesencja wakacji na Mazurach, ale warto pokazać najmłodszym też inne miejsca.

W Wolisku, działa Zagroda Pokazowa Żubrów, gdzie można zobaczyć te dumne zwierzęta. Zagroda Pokazowa Żubrów jest położona na terenie Puszczy Boreckiej, co sprawia, że można tam spokojnie zaplanować całodniową wycieczkę.

Ponieważ dzieci uwielbiają przygodę, na pewno ucieszą się też z wyprawy do zrekonstruowanej Wioski Indiańskiej w Spytkowie obok Giżycka czy też do Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Więcej atrakcji – nie tylko tych dla dzieci znajdziemy stronie Warmińsko–Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny - podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/.

Dodaj ogłoszenie