Wakacje w Polsce 2021 – wybierz odpowiednie trasy rowerowe i odpowiedni bagażnik rowerowy

Artykuł sponsorowany AMOS
Wakacje w Polsce mogą być w tym roku koniecznością. Wielu Polaków chce spędzić je aktywnie. Z troski o swoje bezpieczeństwo rezygnujemy z zatłoczonych miejsc i wybieramy opcje, które pozwolą nam rozruszać się po długim siedzeniu w domu. Wakacje na rowerze mogą połączyć te kryteria. Jak wybrać najlepsze trasy rowerowe w Polsce i jak bezpiecznie dowieźć tam swoje rowery? Pomagamy znaleźć odpowiednie miejsce i bagażniki rowerowe.

Trasy rowerowe – mierz siły na zamiary

Trasy rowerowe powinniśmy zacząć wybierać od oceny naszych możliwości. Jeżeli cały rok przesiedzieliśmy na kanapie, raczej nie nastawiajmy się na przejechanie 100 km dziennie. Nie zakładajmy też, że będziemy w stanie jeździć codziennie. Po pierwszych dniach na rowerze może się okazać, że nasze mięśnie potrzebują odpoczynku, a samo siadanie na rower sprawi nam ból. To oczywiście nie znaczy, że osoby, które zwykle prowadzą siedzący tryb życia, z rowerowych wakacji powinny zrezygnować. Wręcz przeciwnie, to doskonały czas, aby z rowerem się bliżej zaprzyjaźnić.

Przed wyjazdem wybierzmy się na kilka weekendowych wycieczek. Wiele portali i aplikacji rowerowych podpowie nam, gdzie w niedużej odległości są łatwe trasy rowerowe długości ok. 20-30 km. To dobry początek, ale też fajna odskocznia. Przy okazji nasze mięśnie trochę przyzwyczają się do wysiłku.

Na tygodniowy wyjazd możemy wybrać długie trasy, które rozłożymy sobie na kilka dni. Wybierzmy odcinki bez trudnych podjazdów i z możliwością robienia częstych przystanków. To również bardzo ważne przy rowerowych wakacjach z dziećmi. Żeby rodzinne wakacje nie skończyły się marudzeniem, weźmy pod uwagę to, że dla dzieci może być ważniejszy sam fakt wybrania się na wycieczkę rowerową, niż dzienne rekordy kilometrów.

Dla osób początkujących dobre są trasy z dala od zatłoczonych dróg, gdzie nagły piknik, a nawet krótki odpoczynek nie będzie odbywał się na poboczu. To niezbyt bezpieczne, a przede wszystkim niezbyt przyjemne.

Dobrym pomysłem na rodzinne wyprawy rowerowe jest też wybieranie miejsca noclegowego lub parkingu, na którym zostawimy samochód w taki sposób, aby można było szybko skończyć wycieczkę w momencie zmiany pogody, nagłej kontuzji, lub po prostu wyczerpania energii.

Trasy rowerowe – wybierz trasę dopasowaną do Twojego roweru

Proste? A jednak łatwo można o tym zapomnieć, zachwycając się urokliwymi miejscami, przez które trasa rowerowa przebiega. Jeżeli dysponujemy rowerami szosowymi, dobrze sprawdźmy, czy całość trasy jest wyasfaltowana lub np. Wyłożona kostką. Nie wybierajmy się do lasu nawet, jeżeli na kilku zdjęciach widzieliśmy, że droga jest “w miarę do przejechania”.

Oczywiście dużą swobodę daje nam rower trekkingowy. Taki sprzęt daje nam możliwość wyboru dowolnej trasy. Opony nie są zbyt wąskie na nierówności, więc nawet jeżeli wybraliśmy asfaltowe drogi, to łatwiej nam będzie spontanicznie zmienić trasę i nie będziemy ograniczać się już na planowaniu.

Niezależnie od sprzętu, jakim dysponujemy, starajmy się wybrać trasy rowerowe, które są pewne. Infrastruktura rowerowa w Polsce w ostatnich latach bardzo się rozbudowuje i można wybrać trasy na europejskim poziomie. Niektóre z nich przebiegają obok wielu atrakcji i to te mogą być najciekawsze dla rodzin z dziećmi.

Warto więc sprawdzić trasy rowerowe w Białowieskim Parku Narodowym, na Pustyni Błędowskiej lub w Krainie 100 jezior, która zaczyna się (lub kończy) w Poznaniu. Jeżeli chcemy przy okazji wycieczek rowerowych zobaczyć Polskie morze mamy do dyspozycji tak dobrze przygotowane trasy, jak Velo Baltica, czy EuroVelo10, którą przejedziemy przez Mierzeję Helską.

Bagażnik rowerowy na dach czy na hak – co wybrać?

Istnieje wiele modeli bagażników rowerowych. Wybór tego, który będzie dla nas odpowiedni, zależy właściwie tylko albo aż od 2 czynników. Naszych potrzeb (możemy zaopatrzyć się w bagażnik, który zabiera od jednego do aż 4 rowerów), oraz możliwości naszego auta.

Zakładając, że wiemy, ile chcemy zabrać ze sobą rowerów, zacznijmy od razu od dostosowania rodzaju platformy rowerowej do możliwości naszego samochodu.

Rowerowe bagażniki dachowe są dość popularnym wyborem, zwłaszcza jeżeli nasz samochód jest wyposażony w listwy dachowe. Oczywiście, jeśli ich nie mamy, można je dokupić i zainstalować, natomiast zwiększa to koszt bagażnika o kilkaset złotych. Oczywiście wydatek jest jednorazowy, a wygoda posiadania listew dachowych pozostaje z nami na długo, dlatego warto go rozważyć.

Bagażniki rowerowe na dach to również dobra opcja dla samochodów bez haka, ale jeżeli tylko go mamy, warto przyjrzeć się bagażnikom rowerowym montowanym na hak. Szczególnie jeżeli jeździmy wysokim SUV-em, każdorazowe przypinanie i odpinanie rowerów z bagażnika dachowego może stać się uciążliwe podczas podróży.

Bagażnik rowerowy na dach – jak wybrać odpowiedni?

Jeżeli decydujemy się na bagażnik rowerowy montowany na dachu, zwróćmy uwagę na jakość wykonania. Pamiętajmy, że jazda na autostradzie 140 km/h z tego typu ładunkiem może stać się niezbyt bezpieczna, jeżeli wybierzemy pierwszy lepszy model. Do wyboru są opcje z aluminium i ze stali. Dobry stop aluminium to najlepszy możliwy wybór. Koniecznie sprawdźmy też, czy jest możliwość dokupienia do wybranego modelu gałki zabezpieczającej na klucz, dzięki której nasze rowery będą bezpieczne.

Dobrej jakości bagażnik rowerowy powinien być też łatwy oraz intuicyjny w użyciu. Jak już wspominaliśmy, instalowanie rowerów na dachu i tak wymaga od nas odrobiny siły i odpowiedniego wzrostu, więc nie jest nikomu potrzebne każdorazowe chwalenie się dodatkowymi umiejętnościami majsterkowania. Wybierzmy więc platformę, która zagwarantuje nam szybkie przypięcie roweru.

Platformy rowerowe na hak – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli decydujemy się na bagażnik rowerowy montowany na haku, zacznijmy od zamówienia trzeciej tablicy rejestracyjnej w odpowiednim dla nas urzędzie.

Panująca do tej pory luka w polskim Kodeksie Ruchu Drogowego została wreszcie usankcjonowana. Praktycznie w każdym aucie przewożone z tyłu rowery przysłaniają tablicę rejestracyjną (jak również i światła). My jako producent w komplecie dostarczamy miejsce pod dodatkowy numer rejestracyjny – jednak każdy z użytkowników powinien wnioskować do swojego wydziału komunikacyjnego o wydanie dodatkowej tablicy i taką zamocować – by być widocznym i „czytelnym” dla innych użytkowników dróg jak również stróżów prawa - www.amos.auto.pl.

Następnie należy sprawdzić, w jaki typ gniazda wyposażony jest nasz samochód. Na rynku istnieją dwa rodzaje gniazd: 7 oraz 13 pinowe. Platformy zgodne z przepisami ruchu drogowego odnośnie świateł przeciwmgielnych oraz cofania, zostały wyposażone w gniazda 13 pinowe. Jeśli samochód wyposażony jest w ten drugi rodzaj gniazda, trzeba pomyśleć o małej modyfikacji. Tego wymaga nie tylko nasza wygodna, ale przede wszystkim przepisy o ruchu drogowym.

Wybierając bagażnik rowerowy na hak, zwróćmy uwagę na:

  • Malowanie – proszkowe zapobiega korozji, przez co platforma posłuży nam wiele lat;
  • Ładowność platformy – sprawdźmy, ile rowerów pomieści bagażnik oraz jaka może być waga pojedynczego roweru;
  • Dodatkowe możliwości pakowania – odpowiednia platforma rowerowa posłuży nam nie tylko do rowerów. Na takim bagażniku rowerowym możemy też przewozić wózek dziecięcy, a nawet kosiarkę. Sprawdźmy, czy nasz wybór daje taką możliwość;
  • System zabezpieczeń - sprawdźmy, czy możemy bezpiecznie zostawić rowery na bagażniku, nie martwiąc się o kradzież.

Bagażniki rowerowe – ile trzeba wydać?

Za dobrą jakość bagażników rowerowych wcale nie musimy wydać fortuny. Polskie marki, takie jak Amos nie tylko mają szeroki wybór modeli, dzięki któremu dobierzemy odpowiedni bagażnik do naszych potrzeb, ale przede wszystkim możemy liczyć na ich 30-letnie doświadczenie w budowaniu rozwiązań dla zapalonych rowerzystów.

Dobrej jakości bagażnik rowerowy na cztery rowery, montowany na hak, kupimy już za 1149 zł, co może zwrócić się nawet po pierwszym wyjeździe, jeżeli planowaliśmy wypożyczyć rowery na tydzień lub dwa dla całej rodziny.

Opcja bagażnika na dach może wyjść jeszcze taniej, ponieważ tutaj ceny za proszkowo malowany, aluminiowy bagażnik na jeden rower zaczynają się od 119 zł już z gałką zabezpieczającą i z wszystkimi elementami niezbędnymi do montażu na belkach.

Wakacje w 2020 roku to doskonały czas na doposażenie naszego auta w bagażnik rowerowy bez względu na to, czy mamy zamiar wybrać się na kilka małych wycieczek, czy planujemy typowo rowerowe intensywne wakacje. Przy całym tym zamieszaniu związanym z pandemią warto zboczyć z autostrady, zadbać o trochę ruchu i omijać duże skupiska ludzi. Rower wydaje się być do tego idealny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl