Wakacje w Grecji: tajemnicze Smocze Domy na wyspie Evia

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej
Udostępnij:
Na obszarze południowej Evii znajduje się cud archeologiczny, który dla odwiedzających stanowi nie lada gratkę. Jest to 25 słynnych ogromnych konstrukcji zwanych Smoczymi Domami (Drakóspita). Budowle zlokalizowane są w malowniczych i górzystych obszarach na wyspie Evii. Zbudowane są z ogromnych wapiennych płyt, które tworzą dach na kształt piramidy: przeciwległe ściany zbiegają się ku sobie, podczas gdy każda z nich układana jest jedna na drugiej, a każda kolejna płyta wystaje względem tej leżącej bezpośrednio pod nią. Pozostałe elementy architektoniczne obejmują monolityczne ościeża i nadproża, a także kamienne półki wystające z muru.

grecka izba turystyki

Do tej pory powstało wiele teorii wyjaśniających kiedy, jak i dla jakich celów zbudowano Smocze Domy. Niektórzy twierdzą, że były to starożytne sanktuaria Zeusa, Hery lub Heraklesa. Inni z kolei uważają, że mogły być posterunkami strażniczymi lub strukturami obronnymi, a nawet schronieniami dla drwali. Niezależnie od tego, które z tych stwierdzeń jest prawdziwe, imponujący rozmiar i technika budowy smoczych domów stanowią intrygującą zagadkę! To miejsce koniecznie warto zobaczyć na własne oczy!

Smoczy Dom na Górze Ochi

Najbardziej imponujący Smoczy Dom w Evii położony jest na Górze Ochi, na wysokości 1389 metrów nad miastem Karystos. Niezwykłe jest to, że nie użyto żadnego materiału łączącego w celu harmonijnego połączeniach tych ogromnych i pięknie wyrzeźbionych płyt. Wymiary domów to 5m x 1m, natomiast ściany mają grubość 1,5m. Niesamowity jest fakt, że pozioma płyta drzwi w kształcie prostokątnego łuku ma cztery metry długości, dwa metry szerokości, 0,30m grubości i waży aż 10 ton! Jak komukolwiek udało się podnieść tak ciężki przedmiot 2 metry ponad ziemię? I po co w ogóle zadawać sobie tyle trudu, żeby zbudować taką konstrukcję na wysokości 1400 metrów? Jakie tajemnice kryją mgliste wąwozy czasu? Dość na pytania, nikt nie odnalazł odpowiedzi.

W 1959 roku wykopaliska prowadzone przez profesora Moutsopoulosa w Drakospito w Ochi ujawniły ceramikę oraz gliniane garnki (na jednym z nich widniało nieznane pismo), które są obecnie przechowywane w muzeum archeologicznym w Karystos.

Evia prehistoric Dragon house Ochi Mt

Wędrówka śladami smoka

Wspinaczka na Górę Ochi to niespotykane doświadczenie. Ze względu na swoje naturalne piękno, bardzo rzadką – odosobnioną od tysięcy lat – florę oraz dziką faunę tworzy ona obszar Natura 2000. Spacer po tym wiekowym ekosystemie warto rozpocząć od Myloi Karystou i przejść aż do schroniska, które znajduje się na wysokości 1100 metrów. Na szczycie można napawać się zapachem tymianku oraz dzikiej herbaty, a także podziwiać stuletnie kasztanowce zlokalizowane w Kastanologgos. To właśnie przy schronisku znajduje się dobrze oznakowana ścieżka, która prowadzi przez strome zbocza na szczyt góry. Przystanek w kaplicy Profitis Ilias, wznoszącej się na klifach, oferuje zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Oczywiście wizyta w Drakospito jest koniecznością!

Garść informacji o wyspie Evia

Evia, druga co do wielkości wyspa Grecji i trzecia we wschodniej części Morza Śródziemnego, znajduje się w pobliżu prefektury Attyka. Ma jednak nieco kontynentalny charakter, gdyż połączona jest dwoma mostami – nowoczesnym, podwieszanym oraz starszym, przesuwnym – z Grecją kontynentalną, zwaną „Sterea Ellada”.

Evia Limni

Evia – te miejsca warto zobaczyć

Aidipsos to słynny kurort, który latem gości około 40 000 turystów. Obszar ten jest popularny ze względu na uzdrowiska termalne, które odwiedzali sam Arystoteles i Plutarch.

Obecnie istnieje tutaj ponad 80 źródeł termalnych, których temperatura wynosi od 28°C do 86°C. Lecznicze właściwości tych źródeł pomagają w chorobach takich jak artretyzm. Ponadto dzięki terapii uzdrowiskowej kobiety mogą leczyć choroby ginekologiczne, a mężczyźni dysfunkcje seksualne. Osada Aidipsos leży 4 km na północny wschód od miasta uzdrowiskowego, natomiast region Aidipsos znajduje się 111 km na północny zachód od Chalkidy (przez Limni-Rovies). Dipsos jest połączone promem z Arkitsa, Fthiotida.

Eretria to nadmorskie miasteczko w Evii, a także „brama” wyspy, ponieważ można do niej dotrzeć promem z Oropos w Attyce. Zbudowana w miejscu wspaniałego starożytnego miasta-państwa, Eretria była niegdyś dominującą potęgą morską, handlową i rolną, która zakładała kolonie w regionie Morza Egejskiego oraz południowych Włoszech. Dwukrotnie zniszczona przez Persów i Rzymian, a później była opuszczona aż do 1827 roku, kiedy to osiedlili się tu uchodźcy z wyspy Psara (poprzednia nazwa miasta brzmiała Nea Psara). W odległości 23,5 km na południowy wschód od Chalkidy znajduje się Amarinthos.

Evia Pefki beach

Karystos to malownicze miasto i port, w którym można podziwiać liczne place oraz ulice o funkcjonalnym układzie zaprojektowane przez urbanistów króla Othonasa. Jest on znany od czasów starożytnych ze swoich słynnych płyt Karistos, łupkowych skał pochodzących z okolicy. Wieś położona jest 124 km na południowy wschód od miasta Chalkida.

Limni Evias to małe nadmorskie miasteczko, które pozostaje niezmiennie piękne przez cały rok. Jego architektura i urbanistyka przypominają osadę wyspiarską. Limni Evias znajduje się 80 km na północny zachód od Chalkidy.