Wakacje w Grecji. O czym pamiętać jadąc do Grecji? [WAKACJE W GRECJI PORADNIK]

Zbigniew Biskupski AIP
W tym roku na wakacje do Grecji wybiera się rekordowa liczba Polaków i kraj ten awansował na pierwsze miejsce kierunków preferowanych przez nas jako miejsce wypoczynku za granicą. Takich wyborów w niczym nie zmieniły kłopoty finansowe tego kraju, z groźbą bankructwa i wyjścia ze strefy euro włącznie. Jednak nawet jeśli lubimy ryzyko, bo dodaje ono dodatkowego smaczku naszym podróżom, warto przed wyjazdem zadbać przynajmniej o zgodne z rozsądkiem jego zminimalizowanie.

Biura turystyczne potwierdzają, że nie ma masowych rezygnacji z wczasów w Grecji. Z wypoczynkiem w formie zorganizowanej wiąże się zresztą najmniejsze ryzyko. Osoby planujące spędzać wakacje w tej formie mają z góry opłacony pobyt (zakwaterowanie, wyżywienie). Wystarczy wziąć ze sobą odpowiednią ilość gotówki na bieżące i nieprzewidziane wydatki, a wówczas można odpoczywać, nie bacząc na to, czy bankomaty są czynne lub nie, a jeśli nawet działają, to czy by z nich skorzystać nie trzeba tracić czasu w kolejce.

O zabraniu ze sobą gotówki przypominają zarówno biura turystyczne jak i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych - na swojej stronie internetowej, w specjalnej zakładce „Ostrzeżenia dla turystów”. Zresztą i bez tego polscy turyści, przynajmniej ci, którzy już korzystali z bankomatów za granicą, i tak wolą zabierać ze sobą gotówkę, bo jej kupno w kantorze wypada taniej. Tym bardziej, że poza opłatami jakie pobierają banki za korzystanie z bankomatu, euro czy inną walutę można kupić po akceptowanym kursie, a nie wystawiać się na ryzyko kursowe. To zaś zwiększa się zwłaszcza wtedy, jak obecnie, gdy rynki walutowe wariują, a kursy walut idą w górę.

Poza gotówką trzeba też pamiętać o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do skorzystania z pomocy publicznej służby zdrowia gdyby w czasie pobytu za granicą dopadła nas choroba. W przypadku wyjazdów zorganizowanych regułą jest kupowanie dodatkowej polisy zdrowotnej, która chroni też od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

O takiej polisie nie zawsze pamiętają osoby wyjeżdżające za granicę indywidualnie. W przypadku aktualnej sytuacji w Grecji, rozsądek podpowiada, że wykupienie takiego ubezpieczenia przed wyjazdem staje się równie ważne jak zabranie ze sobą gotówki. Może bowiem się zdarzyć, że w Grecji dojdzie do strajku publicznej służby zdrowia, albo przestanie ona honorować kartę EKUZ, a wtedy wszelkie koszty leczenia trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Wyjazd na własną rękę nawet ze sporym plikiem banknotów euro w kieszeni wiąże się z dużo większym ryzykiem niż wykupienie wczasów także z innych względów. Może bowiem się zdarzyć, że nawet dysponując gotówką nie kupimy np. paliwa do samochodu, bo przy przedłużającym się kryzysie w stacjach go zabraknie.
Takie ryzyko zwiększy się, jeśli niestabilna sytuacja w Grecji będzie się przeciągać; zdaniem niektórych ekspertów – nawet do końca wakacji. Aktualnie wiemy, że greckie banki są nieczynne do końca tego tygodnia. Może jednak okazać się, że potrwa to dłużej. Wówczas ograniczenia w przepływie gotówki na wewnętrznym rynku greckim mogą doprowadzić do zamrożenia działalności miejscowego biznesu. Klienci dysponujący limitowaną kwotą gotówki ograniczą swoje zakupy do żywności, a w konsekwencji Grecy zamkną inne sklepy i zakłady usługowe.

Obecnie, mimo zamkniętych banków, turyści mogą pobierać gotówkę z bankomatów – przynajmniej formalnie – bez ograniczenia do 60 euro na dobę, które dotyczy Greków. Nie można jednak wykluczyć, że wraz z przedłużającym się okresem perturbacji limity obejmą także turystów. Natomiast restauratorzy czy inni usługodawcy mogą odmawiać przyjmowania płatności kartą. Albo w związku z bankructwem Grecji organizacje płatnicze (Visa, MasterCard itd.) zamrożą możliwość dokonywania płatności kartami w tym kraju. Gdy wówczas wyczerpie się gotówka, a konieczny będzie większy wydatek, np. na usunięcie awarii w samochodzie, możemy znaleźć się w sytuacji bez wyjścia.

Odpada bowiem nawet transfer gotówki z Polski do Grecji za pośrednictwem Western Union, bowiem ta największa na świecie firma zajmująca się przekazami pieniężnymi zawiesiła swoją działalność na terenie Grecji.

Wakacje i wyjazdy do Grecji dopiero się rozpoczęły, a sytuacja w tym kraju może się zmieniać z godziny na godzinę. Choćby dlatego warto posłuchać apelu MSZ, by przed każdą podróżą zagraniczną sprawdzić komunikaty na stronie MSZ, a jeśli posiadamy dostęp do internetu - konto MSZ na Twitterze @PolakZaGranicą, gdzie publikowane są wszelkie informacje dotyczące bezpieczeństwa zagranicznych podróży. MSZ poleca ponadto, zwłaszcza osobom podróżującym indywidualnie, zgłoszenie swojej podróży w specjalnym serwisie „Odyseusz”(www.odyseusz.msz.gov.pl). Serwis ten pomaga polskim służbom konsularnym zlokalizować podróżnych z Polski w każdym zakątku globu, a w czasie niebezpieczeństwa umożliwia także organizację odpowiedniej pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl