Wakacje 2020 - Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc zachwycają turystów

Materiał informacyjny Polskiej Organizacji Turystycznej
Niesamowite miasta, bogata historia, unikalna przyroda i prawdziwy kulturowy patchwork – tak w skrócie przedstawia się województwo, które uwielbiają turyści. Niezależnie od tego, czy mamy ochotę na weekendowe zwiedzanie gotyckiego Torunia, czy aktywne wakacje w Borach Tucholskich, z pewnością znajdziemy tu coś dla siebie.

Ze względu na historię, położenie geograficzne, a także dużą liczbę atrakcji dla rodzin, województwo kujawsko-pomorskie z roku na rok zyskuje sympatię tysięcy turystów. Nudzić się tu trudno. Kajakiem, rowerem, samochodem czy pieszo — każdy sposób przemieszczania się na tym terenie jest dobry. Jak wybrać trasę wycieczki i budować własną konstelację podróży?

Wyprawa śladami historii dawnej

Toruń to stolica województwa, która pozwala rozsmakować się w średniowiecznej architekturze. Urocze, wąskie uliczki, wyjątkowy ratusz – imponujący przykład gotyckiej architektury mieszczańskiej, monumentalne kościoły, spichlerze i unikatowe kamieniczki tworzą średniowieczny zespół miejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

To miasto, w którym historia depcze nam po piętach. Budowane przez rycerzy zakonu krzyżackiego mury obronne to tylko jedna z wielu pamiątek po pierwszych gospodarzach.

Co koniecznie powinien zobaczyć miłośnik gotyckiej architektury?

  • Kościół Mariacki — monumentalna budowla, jeden z największych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w Polsce;
  • Katedra Świętych Janów — miejsce chrztu Mikołaja Kopernika, przez wiele lat dzielone między katolików i luteranów. Znajduje się w niej Tuba Dei, drugi co do wielkości w Polsce dzwon ważący aż 7 ton;
  • Kościół św. Jakuba — o unikalnej jak na to położenie geograficzne architekturze, charakterystycznej dla Europy Zachodniej. Perłą kościoła jest Pasja Chrystusowa — obraz ogromnych rozmiarów, będący cennym zabytkiem tablicowego malarstwa średniowiecznego;
  • Krzywa wieża — owiana legendą baszta to jedna z ulubionych atrakcji turystów. Jej odchylenie od pionu wynosi aż 146 cm przy 15 m wysokości.
  • Średniowieczne domy patrycjuszy— największy w Polsce zespół tak dobrze zachowanych kamienic mieszczańskich w stylu gotyckim.

Panorama Torunia


Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Jedno z najbardziej znanych muzeów archeologicznych w Europie. Powstało w miejscu dawnej osady prehistorycznej do dziś badanej przez archeologów. Rezerwat archeologiczny to precyzyjnie zrekonstruowane osady, wioska piastowska, wizualizacje obozowisk łowców i zbieraczy oraz groby skrzynkowe.

Pozostałości osady są jednym ze stu najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Miejsce licznych wycieczek szkolnych zdecydowanie można polecić również dorosłym turystom, którzy w historię tego miejsca gotowi są zagłębić się jeszcze bardziej.

Rekonstrukcja osady w Biskupinie


Wietrzychowice to niewielka miejscowość, w której możemy znaleźć… polskie piramidy. W parku kulturowym, leżącym na terenie wsi, zwiedzimy grobowce, będące świadectwem wierzeń sprzed 5,5 tys. lat. Starsze od tych egipskich o ponad wiek są jednym z najstarszych obiektów megalitycznych w Europie.

Więcej atrakcji historycznych opisano na stronie Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Aktywne wakacje z naturą w tle

Zróżnicowane tereny z bogatą przyrodą przyciągają do województwa kujawsko-pomorskiego miłośników aktywnej turystyki i pięknych krajobrazów.

Rezerwat Biosfery UNESCO w Borach Tucholskich to raj dla zapalonych kajakarzy i fanów turystyki rowerowej.

Bory Tucholskie


Rzeka Brda to jeden z ulubionych szlaków kajakarzy lubiących prawdziwe wyzwania! Jest doskonale oznaczona i miejscami bardzo wymagająca. Szybki nurt rzeki polecany jest turystom z dobrym przygotowaniem lub biorącym udział w zorganizowanych spływach. Uroczysko Piekło, w którym Brda z nizinnej rzeki zmienia się w wartki górski potok, w pełni zasługuje na swoją nazwę.

To nie znaczy, że na szlaku, liczącym 233 km, nie znajdą dla siebie miejsca początkujący kajakarze.

Bory Tucholskie


Kolejnym atrakcyjnym szlakiem kajakowym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest Drwęca. To nie lada gratka dla miłośników wiosłowania, ponieważ jest to jedyna rzeka w Polsce w całości położona na terenie rezerwatu przyrody. Ta dość prosta trasa polecana jest nawet początkującym kajakarzom, chcącym podziwiać malownicze widoki. Pokonamy ją podczas jednodniowej wyprawy.

Pojezierze Brodnickie


Zarówno Bory Tucholskie, jak i Pojezierze Brodnickie zapewniają nocleg w licznych obiektach agroturystycznych, stanowiąc doskonałe zaplecze do wypoczynku nad wodą i leśnych wypraw rowerowych.

Jedna z najbardziej atrakcyjnych tras w województwie łączy Bydgoszcz z Koronowem. Zaledwie 17-kilometrowa trasa jest w większości asfaltowa, dlatego możemy przemierzyć ją bez większego przygotowania kondycyjnego. Atrakcją tego szlaku jest przejazd przez najwyższy w Europie most kolejki wąskotorowej.


Wakacje z dziećmi w województwie kujawsko-pomorskim

Rodziny, które wybiorą się na wakacje do kujawsko-pomorskiego znajdą dla siebie wiele atrakcji. Przejazd kolejką wąskotorową ze Żnina do Wenecji, zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej i ruin krwawego Diabła Weneckiego, czy westernowe miasteczko w Bożejewiczkach to nie lada gratka dla najmłodszych. Jeżeli nasze dzieci są małymi odkrywcami, warto wybrać się z nimi na dzień lub dwa do Torunia oraz Bydgoszczy i dzięki emocjonującej grze miejskiej przeżyć prawdziwą przygodę.

Żywe Muzeum Piernika

Interaktywne muzea, interpretujące historię w nietuzinkowy sposób zaciekawią każdego malucha – Jednym z takich miejsc jest Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. W otoczeniu średniowiecznych murów dzieci poznają tradycyjne sposoby wypieku pierników. Podczas warsztatów same wyrabiają ciasto i zdobią korzenne smakołyki . Muzeum to również przestrzeń edukacyjna, gdzie zobaczymy zabytkowe piece i maszyny.

Żywe Muzeum Piernika


Planetarium w Toruniu

Planetarium, a właściwie Centrum Popularyzacji Kosmosu, to oprócz seansów opowiadających o budowie i wielkości Wszechświata, gwiazdozbiorów, planet i galaktyk, również dwie interaktywne wystawy.

Pierwsza z nich – Baza MARS#17 to symulacja bazy kosmicznej, w której dzieci otrzymają równie ważne zadania co prawdziwa załoga bazy kosmicznej. Druga – Geodium to ekspozycja poświęcona Ziemi. Odpowiednio oświetlony globus, o średnicy przekraczającej dwa metry, przybliży dzieciom zjawiska takie jak zmiana pór roku, czy sposób, w jaki dzień zmienia się w noc. Dodatkowe urządzenia interaktywne i eksponaty zapoznają zwiedzających z procesami geologicznymi czy historią naszej planety. Zdecydowanie warto wybrać się tu z rodziną.


Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Wywołuje wiele uśmiechów wśród najmłodszych i tych starszych turystów. To prawdopodobnie jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Zwiedzanie zaczynamy od własnoręcznego wyrobu mydła, aby chwilę później wybrać się w podróż po historii higieny, co spoglądając na odległe czasy z dzisiejszej perspektywy okazuje się sprawą dość „śmierdzącą”. Przewodnicy w barwnym i pełnym anegdot przekazie uczynią jednak tę wizytę niezwykle przyjemną i zabawną.


Więcej atrakcji dla rodzin w województwie kujawsko-pomorskim znajdziecie na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny – podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie