Wakacje 2020 – kierunek Mazowsze. Województwo pełne możliwości

Partnerem cyklu jest POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
Wielkomiejska Warszawa, dzika Puszcza Kozienicka, wytworne koncerty w Żelazowej Woli i pełny sielskości Skansen Wsi Radomskiej. Mazowsze — pełne różnorodnych atrakcji to świetny cel wakacyjnych wypraw, podczas których nie można się nudzić.

Warszawa da się lubić

Warszawa to miejsce nie tylko na weekend. Atrakcji jest tu tak dużo, że z powodzeniem spędzimy tu aktywne nawet 2 tygodnie, nie nudząc się ani chwili.

Jak śpiewał Adam Dymsza: “Warszawa da się lubić”. Piosenek o Warszawie jest zresztą całkiem sporo, co świadczy o tym, że to miasto budzi wiele pozytywnych emocji. Po trudnym okresie wojny Warszawiacy odbudowali stolice taką, jaką dziś znamy: gwarną, radosną, pełną kultury, nowoczesnych muzeów i doskonale zrekonstruowanych zabytków.


Starówka w Warszawie

Zwiedzanie stolicy Polski najlepiej rozpocząć od Starego Miasta, które jest jedyną rekonstrukcją na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Spacerując jego ulicami aż trudno uwierzyć, że po wojnie były tu tylko zgliszcza, a Starówka i Zamek Królewski zostały odbudowane zupełnie od podstaw.


Zamek Królewski w Warszawie

Warszawa, to również miasto pięknych parków, których jest tu aż 79. Łącznie dają one 762 ha zieleni i możliwości wypoczynku. Założone w różnych okresach, pełne są zabytków i świadectw bogatej kultury. Wartymi uwagi są z pewnością:

Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie", to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. W Łazienkach Królewskich spaceruje się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Warto zobaczyć tu: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny, Ogród Chiński, a z historycznych zabudowań: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Starą Oranżerię, Biały Dom, Wodozbiór i Amfiteatr.

· Pałac i ogród w Wilanowie jest częścią rezydencji króla Jana III Sobieskiego. W Wilanowie możemy podziwiać oranżerię, ogrody w stylu włoskim i angielskim, które urozmaicone są licznymi rzeźbami oraz sam pałac w stylu barokowym. Założenia parkowo-pałacowe mają bagatela 45 ha, a na ich terenie natkniemy się z pewnością na oranżerię, włoskie i angielskie ogrody, liczne rzeźby no i oczywiście Pałac, który jest udostępniony do zwiedzania.

Warszawa to również wiele nowoczesnych muzeów z wystawami na najwyższym poziomie. Co roku odwiedzają je setki tysięcy turystów z całego świata. Szczególnie warte polecenia są:

· Polin – Muzeum Żydów Polskich. Ultranowoczesne muzeum powstałe na terenie byłego getta przybliża nam 1000-letnią historię obecności Żydów w naszym kraju. POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Europejskie Muzeum Roku 2016. Budynek muzeum to architektoniczna perła, wielokrotnie nagradzana w konkursach.

· Muzeum Powstania Warszawskiego —tutejsze ekspozycje w niezwykle sugestywny sposób przedstawiają zarówno historię samego Powstania, jak i realia życia mieszkańców Warszawy w okresie okupacji.

· Muzeum Fryderyka Chopina – jedyne na świecie tak wspaniale przygotowane muzeum z multisensoryczną ekspozycją dotycząca naszego genialnego kompozytora. Każdy zwiedzający podąża tu własną ścieżką, może wschłuchiwać się w dźwięki muzyki, obejrzeć oryginalne nuty, mieć na wyciągniecie ręki fortepian na którym grał Chopin, a nawet poczuć zapach fiołków, które były ulubionymi kwiatami kompozytora. Niezapomniane przeżycie!

Nowoczesną atrakcją, która uczy i bawi zarówno dorosłych jak i dzieci jest Centrum Nauki Kopernik. Edukacyjna podróż rozpocznie się już przy wejściu, gdzie wita nas najprawdziwszy robot. Dalej jest tylko ciekawiej- dziesiątki interaktywnych ekspozycji ze wszystkich dziedzin nauki, warsztaty, pokazy, teatr robotyczny i planetarium. Aby uniknąć kolejek, warto wcześniej zarezerwować bilety przez Internet.

A gdzie wybrać się w wakacyjny wieczór? Warto odwiedzić Bulwary Wiślane - pieszo, rowerem czy na elektrycznej hulajnodze - gdzie do dyspozycji mamy knajpki ze smakowitymi kuchniami świata, klimatyczne kawiarenki na przycumowanych do brzegu barkach, potańcówki na deskach czy koncerty live. Można też popłynąć w rejs po Wiśle jedną z kilkudziesięciu dostępnych tu łodzi, motorówek, gondol czy stateczków. A na koniec nie zapomnijcie zrobić sobie selfie w warszawską Syrenką.


Bulwary Wiślane

Więcej informacji o atrakcjach Warszawy można znaleźć na stronach www.odkrywajwarszawe.pl oraz www.odpoczywajwpolsce.pl

Mazowsze w rytmie slow

Mazowsze to nie tylko Warszawa, ale również wiele mniejszych miejscowości o bogatej historii oraz mazowiecka wieś, gdzie można zwolnić tempo życia i „złapać drugi oddech”.

Mazowiecki folklor wiejski, znany szerzej m.in. dzięki Zespołowi Pieśni i Tańca Mazowsze. Artystów „Mazowsza” można podziwiać podczas koncertów m.in. w siedzibie zespołu w Otrębusach.

Aby poczuć atmosferę i życie dawnej wsi trzeba wybrać się do któregoś z mazowieckich skansenów.

Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – to „prawdziwa wieś” składająca się z dworu, 10 zagród gospodarskich, karczmy, kuźni, wiatraka i kościoła. Wnętrza, wystrój i wyposażenie zostały wiernie odtworzone, a na okolicznych łąkach i w zagrodach pasą się kury i zwierzęta gospodarskie. Kilka razy do roku można uczestniczyć w imprezach związanych z obrzędami, żniwami, świętami i poczuć się jak to drzewiej na wsi bywało.


Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu to równie interesujący skansen w południowej części regionu, gdzie zgromadzono ponad 60 obiektów głównie architektury drewnianej. Tu również odbywa się wiele cyklicznych imprez związanych z wiejskim folklorem.


Zamek w Czersku

Mazowsze to także podróż w czasie, którą można odbyć w czterech średniowiecznych zamkach położonych w Sochaczewie, Liwie, Ciechanowie i Czersku.

Mazowieckim „must see” dla rodzin z dziećmi są tłumnie odwiedzane podczas sezonu parki rozrywki: Farma Iluzji - gdzie zagwarantowana jest dobra zabawa bez względu na wiek, ze szczyptą magii i tajemnicy oraz Julinek – prawdopodobnie jedyny taki na świecie park z tradycjami szkoły cyrkowej, który w każdy weekend wakacji organizuje fantastyczne imprezy tematyczne.

Od wiosny tego roku prawdziwym hitem stał się również Park of Poland - Suntago Wodny Świat - największy zadaszony park wodny w Europie, oferujący 300-metrowe zjeżdżalnie z wysokości 10 pietra, 5500 m2 basenów, 75.000 m2 tropikalnych atrakcji, a wszystko dostępne przez okrągły rok

Na turystów preferujących czynny wypoczynek czekają setki kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych. Rajem dla miłośników żeglarstwa jest Jezioro Zegrzyńskie. Kajakarze mają do wyboru kilkanaście nizinnych rzek, z Królową Polskich Rzek Wisłą na czele. Ogromną rolę dla turystyki odgrywają: Kampinoski Park Narodowy i parki krajobrazowe, z różnorodnymi szlakami i punktami widokowymi.

Więcej atrakcji województwa mazowieckiego opisanych jest na stronie www.modanamazowsze.pl

Bon turystyczny – podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie