Wakacje 2020 – 5 powodów, dla których warto odkryć Dolny Śląsk

Partnerem cyklu jest Polska Organizacja Turystyczna
Dolny Śląsk to jedno z najpiękniej położonych województw w Polsce. Pełne tajemniczych i ciekawych historii województwo, jest tłem do wielu produkcji filmowych i wciągających kryminalnych opowieści. Nie bez powodu. Jakie tajemnice skrywa województwo dolnośląskie?

Dolny Śląsk od zawsze zachwycał turystów. Powodów, aby wybrać się na w tamte rejony, jest wiele. Wybraliśmy 5 najważniejszych.

Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Na Dolnym śląsku jest ponad 100 zamków, pałaców i obiektów historycznych, a 17 z nich tworzy Europejski Szlak Zamków i Pałaców Każdy obiekt ma swoją bogatą historię, która często zaczyna się jeszcze w czasach Piastów. Grabione, odbudowywane i przejmowane przez kolejnych właścicieli obiekty, dziś w dużej części przerobione są na hotele.

Miłośników historii z pewnością zainteresują rekonstrukcje wydarzeń z dawnych czasów, które w sezonie turystycznym obywają się tu bardzo często. Co ciekawe, Europejski Szlak Zamków i Pałaców był przygotowany z myślą o motocyklistach. Mapy szlaku wzbogacone są o przydatne dla miłośników jednośladów informacje, a wszelkie atrakcje - łatwo dla nich dostępne.

Zamek Czocha – Zamek, który nie istniał

A przynajmniej przez wiele lat był obiektem utajnionym i niepokazywanym na żadnej z map. Obiekt utajony był po 1952 roku, czyli od czasu, kiedy mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy. Historia zamku sięga jednak 1247 roku, kiedy to został on wybudowany na polecenie króla czeskiego Wacława I. Kolejnymi właścicielami byli książęta piastowscy, czescy rycerze, ród von Nostitz, drezdeński producent wyrobów tytoniowych (cygar) Ernst Gütschow, aż w końcu podczas II wojny światowej stał się siedzibą szkoły szyfrantów Abwehry.

Sami widzicie, że aby zgłębić historię Zamku Czocha, warto wybrać opcje zwiedzania z przewodnikiem.


Zamek Czocha

Osobom o mocnych nerwach polecamy nocne zwiedzanie, podczas którego elegancki kustosz oprowadzi was po najbardziej tajemniczych zakątkach zamku i opowie historie o duchach zamieszkujących komnaty.

Doskonałym momentem na wybranie się w te rejony jest przełom lipca i sierpnia, kiedy to na zamku odbywa się Twierdza Smaków – III Festiwal Kuchni Historycznej.

Zamek Książ - mozaika stylów architektonicznych

Przebudowywany przez kolejnych właścicieli zamek Książ, początkowo był książęcą warownią Bolka I Surowego. Zamek przechodził często do rąk kolejnych właścicieli, a każdy z nich odcisnął na nim swoje architektoniczne piętno.

Największą przemianę zamek przeszedł w czasie, kiedy jego właścicielami była rodzina von Hochberg. To wtedy powstały francuskie ogrody, zniszczone zostały wały, rowy i fosy oraz część murów.

Jedną z najsłynniejszych mieszkanek zamku była Księżna Daisy, która do dziś rozpala ciekawość turystów. Jej pamiętniki wydane w języku polskim można kupić w sklepie z pamiątkami na miejscu.

Zamek można nie tylko zwiedzać, lecz także w nim nocować, ponieważ cześć obiektu przerobiona jest na hotel. To kusząca propozycja, zwłaszcza że zwiedzanie samego zamku może nas nieźle wymęczyć, a miejsce jest doskonałą bazą wypadową do odwiedzenia pobliskich atrakcji.

Więcej o Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców można dowiedzieć się ze strony http://szlakzamkowipalacow.eu/Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Szlak Tajemniczych Podziemi

O szlaku zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy poszukiwacze skarbów ponownie próbowali rozwikłać tajemnicę Złotego Pociągu, rzekomo ukrytego w Górach Sowich.

Szlak jest równie tajemniczy, co historia całego Dolnego Śląska. Kryje w sobie wciąż wiele nierozwiązanych zagadek i ciekawych historii. To właśnie sprawia, że podziemia twierdz i zamków oraz korytarze nieczynnych już kopalni są uwielbiane przez turystów, twórców książek historycznych i współczesnych kryminologów.


Twierdza Srebrna Góra

Z podziemiami Dolnego Śląska wiąże się również bogata i często tragiczna historia regionu. Do najważniejszych obiektów Szlaku Tajemniczych Podziemi możemy zaliczyć:

· Podziemia Twierdzy Kłodzkiej. Będąc w Kłodzku warto również zwiedzić korytarze pod starówką, które przez wiele lat służące mieszczanom do celów magazynowych, handlowych oraz obronnych,

· Twierdza Srebrna Góra - Wybudowana w XVIII w. jest największą górską twierdzą w Europie.

· Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy, gdzie turyści mają do przejścia ok. 1500 metrów tuneli, hal, bunkrów i wyrobisk,

· Kopalnię Złota w Złotym Stoku - pierwsze wzmianki o kopalni mają niemal 800 lat. Dla zwiedzających udostępniono fragment Sztolni Gertrudy, skarbiec, tzw. chodnik śmierci oraz Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli.

Ciekawym obiektem jest wałbrzyskie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia - największa przemysłowa atrakcja w Polsce. Obiekt został oddany do zwiedzania w 2014 roku i tworzy zespół 11 zrewitalizowanych budynków. Była kopalina “Jula” to 4,5ha po których oprowadzą nas byli górnicy. Dzięki ich opowieściom i dobrze zachowanemu wyposażeniu poznamy lepiej specyfikę pracy pod ziemią. W skład atrakcji wchodzi:

· Muzeum Przemysłu i Techniki,

· Galeria Sztuki Współczesnej,

· Centrum Ceramiki Unikatowej,

· Kawiarnia i pokoje gościnne. Wrocław - Miasto Spotkań, kultury i atrakcji turystycznych

Nazwany Miastem Spotkań Wrocław, to prawdziwy tygiel kulturowy, o czym świadczyć może leżąca w samym centrum Dzielnica Czterech Wyznań. Jej granice wyznaczają kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga.. W pobliskich gwarnych restauracjach spotkać możemy studentów i artystów z całego świata.


Wrocław - Ostrów Tumski

Nie bez powodu w 2016 roku Wrocław został Europejską Stolicą Kultury. W tym czasie odbyło się tu aż 2000 wydarzeń, ale z kulturalnych wydarzeń Wrocław znany jest od dawna. Ten najważniejszy dla kinomanów - T-mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w zmienionym terminie (5-15 listopada).

Wrocław to miasto dla wszystkich. Niezależnie od tego czy wybierzemy się tam na romantyczny weekend we dwoje, na wielką rodzinną wyprawę z dziećmi, czy na jednodniową wycieczkę ze znajomymi, atrakcji nam nie zabraknie.


Wrocław- Hala Stulecia

Obowiązkowymi punktami na mapie każdego turysty powinny być:

· Hala Stulecia – jedno z największych dzieł architektury XX w. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO;

· Panorama Racławicka - obraz o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami;

· Muzeum Narodowe skrywające sztukę od średniowiecznej po współczesną;

· Ostrów Tumski - najstarsza część Wrocławia;

· Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z dziećmi warto wybrać się do Zoo, Afrykarium i Hydropolis – centrum wiedzy o wszystkim, co z wodą związane.

Dolnośląskie uzdrowiska w uroczych miasteczkach

Unikalny mikroklimat sprawił, że jest ich tu całkiem sporo. Dolny Śląsk ze swych wód znany jest zresztą od średniowiecza. Już w XVIII i XIX wieku zjeżdżali się tu kuracjusze z całej Europy. Do najbardziej znanych należą:

· Polanica-Zdrój,

· Duszniki-Zdrój,

· Kudowa-Zdrój,

· Lądek-Zdrój,

· Świeradów-Zdrój,

· Cieplice Śląskie-Zdrój.

Popularność uzdrowisk sprawiła, że są one często odwiedzane przez turystów bez problemów zdrowotnych. Malowniczo położone, stają się doskonałą bazą wypadową do wycieczek górskich. Aby podnieść ich atrakcyjność, organizowanych jest tam wiele wydarzeń kulturalnych - między innymi słynne Festiwale Chopinowskie w Dusznikach-Zdroju.

Sudety - różnorodne pasma najstarszych gór w Polsce

Dolny Śląsk to idealny kierunek dla miłośników górskich wycieczek. Sudety to różnorodne pasma górskie, które należą do najstarszych w Europie.

Najpopularniejszym kierunkiem są zdecydowanie Karkonosze. To zresztą tam położony jest najwyższy szczyt Sudetów, czyli sięgająca 1603 m n.p.m Śnieżka. To zdecydowanie miejsce, w które warto wybrać się w tygodniu lub wczesną jesienią, aby uniknąć tłumów.

Karkonoski Park Narodowy

Więcej informacji o Karkonoskim Parku Narodowym można przeczytać na Narodowym Portalu Turystycznym

Dużo niższym, a jednocześnie wyjątkowym w swej formie pasmem są Góry Stołowe. Uwielbiają je rodziny z dziećmi, a zwłaszcza pobudzający wyobraźnie labirynt Błędnych Skał. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), a całość chroniona jest w ramach utworzonego w 1993 r Parku Narodowego Gór Stołowych.

Góry Stołowe

Fanów turystyki górskiej powinny zainteresować również:

· Góra Ślęża - najwyższy szczyt Masywu Ślęży (717,5 m n.p.m);

· Góry Sowie - geologicznie najstarsza część Sudetów. Kryją sporo tajemnic związanych z czasami II wojny światowej. Najwyższy szczyt Gór Sowich to Wielka Sowa (1014 m n.p.m.);

· Góry Izerskie - najwyższym szczytem jest Wielka Kopa (1126 m n.p.m). Góry Izerskie to polski biegun zimna – na Hali Izerskiej w 1996 r. zanotowano temperaturę −36,6°C.;

· Masyw Śnieżnika- na Śnieżnik (1425 m n.p.m.) warto wejść dla panoramy okolicy. Ciekawą atrakcją Masywu Śnieżnika jest  Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia Sudetów.

Bon turystyczny - podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie