Wakacje 2020 – 5 najpiękniejszych miejsc w województwie lubuskim

Partnerem cyklu jest Polska Organizacja Turystyczna
Wakacje 2020 w większości przypadków spędzimy w tym roku w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mamy szansę lepiej poznać swój region i pokazać go naszym dzieciom. Wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem turystycznym jest województwo lubuskie. Można pokochać je za jeziora, zielone lasy, dworki i pałace. Ale czy znacie najpiękniejsze atrakcje w Lubuskiem?

Jeżeli marzymy o wakacjach blisko natury, to województwo lubuskie jest kierunkiem idealnym. Wiele miejsc to unikatowe perełki. Nie tylko natkniemy się tu na wyjątkowe miejsca, w których możemy podziwiać przyrodę, ale również takie, które są wynikiem obcowania, a nawet przyjaźni człowieka z naturą.

Park Narodowy Ujścia Warty – wakacyjna przygoda dla całej rodziny

Stosunkowo młody, bo powstały zaledwie w 2001 roku Park Narodowy „Ujście Warty”, to kraina mokradeł, pięknych łąk, pastwisk, a przede wszystkim rozmaitego ptactwa. Leży na granicy województw lubuskiego i zachodniopomorskiego. Na tę wyprawę zdecydowanie warto zabrać ze sobą dzieci. Dlaczego?

Przez Park prowadzą trasy spacerowe, które zwykle można zwiedzać podczas zorganizowanych wycieczek. W tym roku, dla bezpieczeństwa turystów, pracownicy Parku zapraszają do odkrywania przyrody samodzielnie. Każdy może wybrać jedną z poniższych tras:

· Spacer z Wodnikiem Szuwarkiem,

· Spacer Zmysłów,

· Spacer Wiedźmina,

· Spacer Kolorów,

· Spacer Szlakiem Skarbów z Mokradeł.

Mapy spacerów będą publikowane w kolejnych tygodniach lipca na stronie Parku Narodowego „Ujście Warty”, a relację z wycieczki złożoną ze zdjęć, filmów, opisów czy rysunków, będzie można zgłosić na konkurs. Przygodę czas zacząć!

Park Ujście WartyPark Mużakowski i Geopark Łuk Mużakowa – Przyroda stworzona ludzkimi dłońmi

To kolejna atrakcja leżąca na granicy – tym razem granicy polskiej i niemieckiej. Granica w tym wypadku bardziej łączy niż dzieli i to dzięki współpracy obu państw możemy cieszyć się doskonale zrewitalizowanymi terenami pałacowego parku, który wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Za powstanie tego wyjątkowego miejsca odpowiada niejaki Hermann von Pückler-Muskau – pruski arystokrata, który podczas swych licznych podróży zakochał się w założeniach parkowych - zwłaszcza tych angielskich. Tworzeniu parku poświęcił 30 lat i lwią część swojej fortuny, a przez problemy finansowe nie zrealizował nawet połowy swoich planów.


Park Mużakowski

Polską i niemiecką stronę parku łączą dwa mosty: Parkowy i Angielski. Po niemieckiej stronie znaleźć możemy zamek, za to polska strona znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa oraz pierwszego i jak dotąd jedynego w naszym kraju Geoparku Łuk Mużakowa.

Ta unikalna na skalę Europy Środkowej struktura geologiczna, powstała w miejscu dawnych kopalni odkrywkowych, tworząc jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne. W prostych słowach nasze oczy zdecydowanie zachwycą kolorowe jeziora, które swą barwę zawdzięczają wydobywanym niegdyś minerałom.

W 2012 roku została oddana dla turystów ścieżka geoturystyczna, na której poznamy najatrakcyjniejsze miejsca dawnych terenów podziemnych i odkrywkowych kopalni węgla brunatnego i iłów ceramicznych.

https://pliki.serwisyregionalne.pl/ckie/teamwawa/lubuskie/%C5%81%C4%99knica_Geopark_lubuskie_20160623_DJI_0043.jpg
Łęknica - Geopark Łuku Mużakowa

Lubuskie winnice – Enologiczny raj stworzony z tradycji i pasji

Legenda głosi, że w powstaniu idealnej ziemi pod uprawy winorośli maczał palce sam Bachus – rzymski bóg płodności i wina. Ponoć, kiedy ponosił śmierć z rąk tytanów, jego krew zrosiła wybrzeża Morza Śródziemnego, Francję, okolice Renu i Mozeli, a kilka kropel spadło również na Ziemię Lubuską.

To oczywiście tylko mit, ale prawda jest taka, że tradycja lubuskiego winiarstwa swoje początki miała już około 1154 roku, a przynajmniej z tego okresu znaleziono pierwsze wzmianki na ten temat.


Lubuskie winnice

Winiarstwo w regionie przetrwało aż do PRL-u, kiedy to ze strachu przed domowym pędzeniem alkoholi, władza zakazywała małych produkcji wina. Tradycja jednak zwyciężyła, a wynikiem ogromnej pasji współczesnych winiarzy są trunki wygrywające najwyższe nagrody

Lubuskie winnice to nie tylko wino. Wielu gospodarzy dzieli się tym pięknym miejscem z turystami, zapraszając ich do swoich agroturystyk, a nawet hoteli, w których możemy posmakować pysznych konfitur, wziąć udział w warsztatach kulinarnych, a nawet wykąpać się w winie.

Jeżeli chcecie wybrać się w enologiczną podróż po województwie lubuskim, koniecznie sprawdźcie Lubuski Szlak Wina i Miodu, który powstał w marcu 2007 roku, a już w 2011 roku dostał wyróżnienie w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny.

Więcej o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu oraz innych atrakcjach regionu przeczytacie na stronachLubuskiej Organizacji Turystycznej oraz www.szlakwinaimiodu.pl.

Łagów – wiejskie wakacje z miejskim sznytem

Malownicza miejscowość położona pomiędzy dwoma rozlewającymi się jeziorami – Łagowskim i Trześniowskim to urocze miejsce na letni wypoczynek – zarówno ten leniwy, jak i aktywny. Liczne szlaki piesze i możliwość uprawiania wielu sportów wodnych, w tym nurkowania, to nie lada gratka dla tych, którzy raczej nie przepadają za zbyt długim leżakowaniem na brzegu jeziora.


Panorama Łagowa

Łagów to również dobre miejsce wypadowe do zwiedzania zabytkowych obiektów. Te, które powinniśmy zobaczyć będąc w okolicy to:

· Zamek Joannitów w Łagowie – średniowieczna warownia zagospodarowana na hotel. Wieża udostępniona jest do zwiedzania;

· Brama Polska – średniowieczna brama gotycka;

· Wiadukt kolejowy w Łagowie;

· Zoo Port 2000 – bezpłatne mini ZOO;

· Kościół Św. Jana Chrzciciela w Łagowie położony niemal nad samym jeziorem.

Pałac w Mierzęcinie – dla tych, którzy pragną odrobiny luksusu

Jeżeli marzą Wam się wakacje w pałacu otoczonym lasami, jeziorami i pięknymi parkami, to Pałac Mierzęcin Wellness&Wine Resort z pewnością spełni Wasze oczekiwania. To jednak dopiero początek tego, co miejsce to może Wam zaoferować.

Noclegi dla gości przygotowane są również w odrestaurowanym folwarku, a do całego ośrodka należy trzecia co do wielkości winnica, przetwórnia i winna piwnica. Tutejsze SPA oferuje zabiegi na bazie wina, a restauracja podaje wykwintne dania doskonale dopasowane do wytwarzanych na terenie obiektu trunków.

Oprócz wszelkich wygód ośrodek oferuje turystom rozmaite formy aktywności fizycznej takie jak:

· jazda konna,

· spływy kajakowe,

· basen,

· zajęcia fitness,

· wyprawy nordic walking,

· zorganizowane wycieczki rowerowe.

Do ośrodka warto się wybrać nawet, jeżeli nie zamierzacie zostać na noc. Neogotycki pałac jest pieczołowicie odrestaurowany, a otaczają go wspaniałe założenia parkowe z tarasami, ogrodem japońskim, krajobrazowym ogrodem angielskim a nawet cmentarzem rodowym z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow.

Więcej informacji na temat lubuskich atrakcji znajdziecie na stronie Narodowym Portalu Turystycznym.

Bon turystyczny – podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie