Wakacje 2018 za granicą. Jak je samemu zaplanować, by się nie pogubić za granicą?

Marta Owsianik
Jak co roku wiele Polaków na urlop wyjedzie za granicę, aby wypocząć. Dokładne zaplanowanie wszystkiego pozwala na spędzenie urlopu bez zmartwień.

Wakacje 2018 za granicą. Potrzebne dokumenty

Warto wcześniej zwrócić uwagę na dokumenty, aby nie okazało się, że nie zdążymy ich wyrobić. Paszport pozwala na więcej niż dowód, ale jeśli nie mamy czasu, aby czekać na jego otrzymanie, to w niektórych państwach wystarczy dowód osobisty. Warto posiadać ksero dokumentów, w razie kradzieży lub zgubienia.

Oto lista państw, w których pobyt na dowód osobisty może trwać maksymalnie 90 dni (w wielu z nich dowód musi być jeszcze ważny 3 miesiące):
Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Pobyt w Gruzji tylko z dowodem jest możliwy do 365 dni, a w San Marino do 10 dni.

Przydatne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego . Może ona okazać się przydatna w razie jakiegoś wypadku. Oczywiście dobrze jest posiadać ubezpieczenie turystyczne.

Wakacje 2018 za granicą. Jak dotrzeć na miejsce?

Ludzie wyjeżdżają na wycieczki z biurami podróży, ale także na własną rękę. Wtedy trzeba wszystko dokładnie zaplanować. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na wyjazd samochodem, to ceny benzyny w każdym kraju są różne.
Nie można zapomnieć, że w niektórych miejscach autostrady nie są darmowe. Płatne bywają także mosty i tunele. Trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie kupić winiety. Należy także zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym państwie. Jeśli jedziemy pożyczonym samochodem, to należy mieć upoważnienie napisane w języku angielskim.

Dalekie podróże mogą łączyć się z dodatkowym postojem. Lepiej zaplanować wcześniej gdzie się zatrzymamy, aby wiedzieć, w jakich miejscach i cenach są noclegi. Można już wcześniej zarezerwować zakwaterowanie, aby mieć pewność, że będzie gdzie spędzić noc. Jeśli ktoś lubi naturę, to można odpoczywać pod namiotem. To najlepsze wyjście pod względem kosztów.

Gdy planujemy podróż własnym samochodem, w niektórych państwach potrzebna jest Zielona Karta Pojazdu. Potwierdza ona, że właściciel auta posiada ubezpieczenie OC. Taki dokument wymagany jest w: Albanii, Białorusi, Bośni I Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji, Ukrainie.

Jeśli planujemy lecieć samolotem, warto wcześniej kupić bilet, wtedy jego koszt jest niższy. W dodatku loty w środku tygodnia są tańsze niż te na weekend. Nie warto od razu kupować oferty, która wydaje nam się korzystna, a lepiej porównać ceny w tańszych liniach. Trzeba też liczyć się z tym, że z lotniska trzeba dojechać do miejsca noclegu. Oznacza to dodatkowe koszty wynajmu auta lub trzeba wcześniej zaplanować podróż środkami komunikacji czy taksówką.

CZYTAJ TAKŻE: Strajk w Ryanair w wakacje może zacząć się 3 lipca 2018. Odwołany lot: co robić? Odszkodowania dla pasażerów, obowiązki linii lotniczych

Wakacje 2018 za granicą. Na miejscu

Nocleg w hotelu czy wynajętym domku? Na to pytanie nie ma odpowiedzi, zależy od człowieka. Ceny są podobne. Jeśli wykupimy hotel z wyżywieniem, to może okazać się droższy. W tym wypadku plusem jest brak zmartwień o przygotowywanie jedzenia. Zyskuje się czas, który można spędzić, wypoczywając.

Za to domek daje większą prywatność i swobodę. W tym wypadku trzeba zaopatrzyć się w produkty ze sklepu spożywczego. Jest też możliwość korzystania z restauracji, ale to może okazać się bardzo drogie.

Wynajem mieszkania jest bardzo korzystny, gdy planujemy wakacje z grupą znajomych. Podział kosztów może sprawić, że zapłacimy małe pieniądze za zadziwiająco dobre warunki. Pokój w hotelu lepiej jest zarezerwować, korzystając z wyszukiwarek niż na stronie danego zakwaterowania. Często ceny są tam wyższe.

Wakacje 2018 za granicą. Co zabrać?

Oczywiście, nie można zapomnieć o zapakowaniu potrzebnych ubrań oraz kosmetyków. To, co zapakujemy, zależy od miejsca, do którego jedziemy. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo jest większe prawdopodobieństwo, że czegoś zapomnimy. Trzeba pakować się z rozwagą, aby nie zabierać niepotrzebnych rzeczy i nie marnować miejsca.

Warto upewnić się, że posiadamy lekarstwa, które przyjmujemy każdego dnia oraz zabrać takie, które będą potrzebne w razie nagłej choroby. Nigdy nie wiadomo co się przydarzy. Należy pamiętać także o posiadaniu gotówki w walucie obowiązującej w danym państwie.

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie w tym roku Polacy pojadą na wakacje?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wakacje 2018 za granicą. Jak je samemu zaplanować, by się nie pogubić za granicą? - Dziennik Bałtycki

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JAcyn
Całkiem fajnie i o Dolce Vita z każdej strony :)
b
barburka232
ja samemu jeszcze wakacji nie planowałam ale już kilka razy byłam na zorganizowanych wakacjach z Party Camp i mam stamtąd najlepsze wspomnienia!
J
Jadwiga
Byłam sama na wakacjach i jednak wolę jechać z biurem podróży... wtedy mam wszystko zaplanowane i zorganizowane. W tym roku byliśmy na Bali z biurem podróży Konsorcjum.pl i było cudnie!! wypoczęłam jak nigdy i o nic nie musiałam się martwić, plus miałam zapewnione ubezpieczenie.
g
gość
Fajną opcją są wakacje organizowane przez biuro podróży. Ja od lat jeżdżę z Itaką. Po pierwsze nie mam głowy do planowania, po drugie mają spoko ceny po trzecie wiem właśnie że się nie zgubię nie wiadomo gdzie :)
A
Asia
Ja dokładnie tak samo uważam. Jeszcze nie patrzyłam na oferty Itaki ale na pewno znowu się gdzieś z nimi wybiorę, bo rok temu w Albanii było extra
G
Gość
Ja to mam słabą orientację w terenie dlatego jadę na zorganizowane studenckie wakacje z Party Camp. Wybrałam Chorwację bo kosztuje tylko 700 zł
M
Mała
Mi i przyjacióce rodzice pozwolili jechać z butem do Włoch. Wycieczka zorganizowana więc o nic nie musimy się martwić. Niby koleżanka ma 18lat i ja prawie też, ale jakbyśmy miały samewyszysko załatwiać to by się żadna nie odważyła. A tak możemy podbijać świat :)
T
Tomek
samemu bez znajomości angielskiego to lepiej nie jechać... ja na zorganizowaną wycieczkę jadę z biurem podróży. Wsyztko jest ogarnięte bilety na samolot entera, hotel i cała reszta. Nie kupowałam nigdy biletów na samolot. ogarnął bym to ale jak ktoś to może za mnie zrobić to korzystam
M
Michał
Ja też bardzo lubię Bookapart. Sam bardzo często organizuję wyjazdy i zawsze wszystko planuję z wyprzedzeniem tak, by nie było żadnych kłopotów. Rezerwuję noclegi sporo wcześniej, sprawdzam wszystkie dokumenty, itd :) I jestem zadowolony.
K
Kornelia124
Ja się boję jeździć na własną rękę, wolę zaufać wiarygodnemu biurowi podróży. Co roku jeżdżę na wakacje z Itaka i wszystko zawsze jest super zaplanowane. Wolę właśnie wycieczki objazdowe niż leżenie na plaży.
g
gaja
może uda się w przyszłym roku, zarezerwowaliśmy już na bookaparcie apartament w Sopocie w lipcu i pogoda zapowiada się całkiem nieźle :)
Wróć na i.pl Portal i.pl