Wakacje 2018. Wyjeżdżasz za granicę? Karta EKUZ może nie wystarczyć

Anna Pinkowska, Manager ds. Produktów w BZ WBK‒Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A.
Łukasz Gdak/ Polska Press
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) podczas pobytu za granicą ma chronić przed finansowymi konsekwencjami problemów ze zdrowiem. Założenie to nie zawsze jednak sprawdza się w praktyce. W wielu sytuacjach EKUZ nie gwarantuje bezpłatnego dostępu do pomocy medycznej, a jedyne uprawnia do refundacji części poniesionych kosztów. Wybierając się na wakacje warto więc sprawdzić, w jakich sytuacjach sama karta może okazać się niewystarczająca i rozważyć – co podkreśla sam NFZ – możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. W sytuacji nagłego zachorowania lub wypadku pozwoli ono uniknąć znacznych wydatków na leczenie.

Dla kogo EKUZ, a dla kogo polisa turystyczna?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przeznaczona jest dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, członków ich rodzin oraz osób nieubezpieczonych, posiadających jednak prawo dostępu do publicznej opieki zdrowotnej w Polsce. EKUZ można uzyskać składając odpowiedni wniosek w NFZ. Ważne, aby pamiętać, iż dla każdej wyjeżdzającej za granicę osoby należy przygotować oddzielny komplet dokumentów. Kartę odbiera się osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Ubezpieczenie turystyczne z kolei może kupić każda pełnoletnia osoba. Na przykład można to zrobić na stronie online ubezpieczyciela. Zajmuje to dosłownie kilka minut. Wystarczy wypełnić prosty wniosek i zapłacić składkę przelewem. Po chwili na adres e-mail otrzymasz komplet dokumentów. Co ważne, jednym ubezpieczeniem turystycznym można objąć wszystkich członków rodziny, wskazując ich w treści wniosku jako ubezpieczonych, bez konieczności wypełniania odrębnych wniosków.

Zasięg terytorialny, czyli w których krajach zadziała ubezpieczenie?

Z karty EKUZ można korzystać podróżując po państwach Unii Europejskiej oraz krajach należących do EFTA, czyli Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. W przypadku ubezpieczenia turystycznego zasięg terytorialny jest znacznie szerszy, tak więc z ważną polisą podczas urlopu w Europie możesz odwiedzić takie kraje jak Macedonia, Mołdawia czy Albania lub skusić się również na dalsze wyjazdy poza granice Europy.

Dostęp do służby zdrowia nie zawsze bezpłatny

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do publicznych usług medycznych, na takich samych prawach, jak obywatelom państwa, na terenie którego przebywasz podczas wyjazdu. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, iż leczenie będzie bezpłatne. W większości krajów Europy obowiązuje bowiem zasada współfinansowania usług medycznych. W przypadku wizyty u lekarza specjalisty lub pobytu w szpitalu, posiadając jedynie EKUZ, będziesz musiał liczyć się z wydatkiem od kilkudziesięciu do ponad tysiąca euro.

EKUZ nie zapewni również bezkosztowego dostępu do placówek ochrony zdrowia funkcjonujących poza systemem publicznym. Warto o tym pamiętać, szczególnie udając się do wakacyjnych kurortów, gdzie często znajdują się wyłącznie prywatne przychodnie oraz szpitale. Z polisą turystyczną, w sytuacji zagrożenia naszego zdrowia, nie będziesz musiał się nad tym zastanawiać. Ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty usług medycznych do wysokości sumy gwarantowanej.

Kosztowny transport medyczny i ratownictwo

Wybierając się na zagraniczny wypoczynek warto również wziąć pod uwagę ryzyko doznania poważniejszego uszczerbku na zdrowiu i konieczności powrotu do kraju. EKUZ nie pokrywa wydatków związanych z powrotem poszkodowanego do kraju. Tymczasem koszty transportu medycznego mogą sięgać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro. W takich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne jest niezastąpione. Tym bardziej, że z tytułu uszczerbku na zdrowiu można otrzymać odszkodowanie w ramach ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowe środki finansowe można wówczas przeznaczyć na rekonwalescencję i dzięki temu szybciej wrócić do pełni sił.

Odpowiedzialność za szkody i inne problemy za granicą

Wakacyjny wypoczynek nie zawsze przebiega w beztroskiej atmosferze. Poza problemami ze zdrowiem, mogą się zdarzyć również inne sytuacje losowe. Roszczenia osób trzecich o odszkodowanie w razie wypadku lub uszkodzenia mienia, utrata bagażu lub sprzętu sportowego, to tylko niektóre sytuacje, w których odpowiednią pomoc może zapewnić ubezpieczenie turystyczne. W ramach dodatkowych opcji assistance, ubezpieczony może liczyć m.in. na pomoc w zorganizowaniu przyjazdu bliskich lub dostarczenie leków na prośbę ubezpieczonego. Kompleksowa pomoc ubezpieczeniowa świadczona jest przez całą dobę.

Ile kosztuje święty spokój?

Zakup ubezpieczenia turystycznego jest często dużo tańszy niż koszt pojedynczej wizyty u lekarza za granicą. W przypadku ubezpieczenia Na Podróż łączna, podstawowa składka dla trzyosobowej rodziny, wyjeżdzającej za granicę w obrębie Europy na dwa tygodnie wyniesie ok. 140 zł (przy sumie ubezpieczenia dla kosztów leczenia i assistance 100 tys. zł). Warto więc poza kartą EKUZ wyposażyć się w prywatną polisę turystyczną, która choć nie uchroni nas przed zdarzeniami losowymi, to w razie problemów pozwoli nam skoncentrować się na tym co najważniejsze – zdrowiu i bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich.

Duża sieć marketów na sprzedaż?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

U mnie karta już wyrobiona bo za tydzień lecę z Itaką do Hiszpanii. W tym roku wybór padł na wyspę Costa Brava. Udało nam się o wiele taniej kupić wakacje, bo itaka ma świetnie wycieczki last minute w swojej ofercie i warto czekać do ostatniej chwili z zakupem.

M
Marekk

Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić co zawiera w sobie dana polisa turystyczna. Oczywiście warto wyrobić sobie kartę EKUZ, jednak należy pamiętać, że karta uprawnia do pomocy medycznej jedynie w zakresie jakim jest ona finansowana przez Państwo, do którego się udajemy. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego może okazać się bardzo istotne i w tym przypadku można skorzystać np. z porównywarki ubezpieczeń Superpolisy. Dzięki dodatkowej polisie możemy otrzymać pieniądze za zgubiony bagaż, czy inne nieprzewidziane sytuacje w podróży.

K
Katarzyna

Ubezpieczenie turystyczne na pewno warto wykupić, jeśli wyjeżdżamy w Tatry Słowackie. Na Słowacji, podobnie jak w wielu innych krajach, akcje ratowników są płatne. Jeśli pożałujemy kilku złotych na ubezpieczenie, możemy skończyć z rachunkiem na kilkanaście tysięcy euro za przelot helikopterem...
Katarzyna
ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Dodaj ogłoszenie