Wadowice, Będzie darmowa komunikacja miejska. Busy wyjadą na...

  Wadowice, Będzie darmowa komunikacja miejska. Busy wyjadą na drogi już 2 marca

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wadowice, Będzie darmowa komunikacja miejska. Busy wyjadą na drogi już 2 marca
  Z początkiem marca 2016 r. w Wadowicach ma ruszyć darmowa komunikacja. Mieszkańców i turystów po ulicach miasta będą woziły busy. To pierwszy taki projekt w Małopolsce zachodniej.
  Wadowice, Będzie darmowa komunikacja miejska. Busy wyjadą na drogi już 2 marca
  Urząd wyznaczył trasę
  Magistrat w Wadowicach, który stoi za tym pomysłem, wyznaczył już trasę o długości 3,2 km. Jej początek znajduje się przy obwodnicy Wadowic obok budynku dworca kolejowego i zajezdni autobusowej przy ul. Piłsudskiego.
  Stąd przewoźnik zabierze pasażerów do ul. Legionów, dalej – Lwowską, przez pl. Jana Pawła II (ścisłe centrum), Jana III Sobieskiego, aż do przystanku na pl. Kościuszki, w sąsiedztwie którego znajduje się szpital powiatowy.

  Trasa powrotna wyznaczona jest ulicami: Jagiellońską, Lwowską, Legionów, Piłsudskiego na dworzec autobusowy.

  – Taką trasą każdy dotrze w najważniejsze miejsca, jak: szpital, Urząd Miasta, sąd, bazylika, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – wylicza Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic.

  Nie bez powodu początek trasy wyznaczony jest w okolicach dworców autobusowych i PKP. Gmina chce przejąć budynek kolei i stworzyć w nim centrum przesiadkowe z zapleczem gastronomicznym, poczekalnią, informacją oraz parkingiem. Dworzec autobusowy, który obecnie świeci pustkami, też ma zacząć tętnić życiem.

  – Zależy nam, aby ludzie w tych dwóch miejscach zaczynali swoją podróż wsiadając właśnie do darmowych busów – tłumaczy Klinowski i podkreśla, że celem jest też wyeliminowanie jak największej liczby samochodów osobowych w okolic centrum miasta.

  Warto zaznaczyć, że w chwili, gdy ruszy miejska komunikacja, wszystkie inne pojazdy transportu pasażerskiego będą kończyły kursy na dawnym dworcu PKS. Dalej dostać się będzie można tylko darmowy busem.

  – Przewoźnicy przestaną zapychać busami centrum i uliczki do niego przyległe, nie będą ścigać się w walce o klienta – chwali pomysł Renata Jarosz, mieszkanka.

  Do tego bus będzie jeździł zgodnie z rozkładem i w dodatku nic nas to nie będzie kosztowało – ma nadzieję kobieta. Koszty darmowej komunikacji poniesie Urząd Miasta. Miesięczne to kwota około 50 tys. zł.

  – Wtedy busy jeździłyby co 15 minut od godz. 4.30 do 22.30 – wyjaśnia burmistrz Wadowic.

  Wydłużyć trasę
  Mimo że komunikacja jeszcze nie ruszyła, odzywają się też pierwsze głosy krytyki. Niektórzy z wadowiczan twierdzą, że trasa powinna prowadzić po obrzeżach miasta, bo zgodnie z projektem urzędu nie ma przejazdu obok straży pożarnej, ZUS i starostwa. Jak zauważa pan Marek z Wadowic z dworca do centrum jest ledwie 700 metrów, więc to żadna odległość do pokonania na piechotę.

  Urząd Miasta podkreśla, że wyznaczona trasa nie jest ostateczna i wielce możliwe, że ulegnie zmianie.
  – Zobaczymy, jak rozwiązanie sprawdzi się w praktyce – mówi burmistrz Klinowski. – Jeśli trzeba będzie ją skorygować, zrobimy to – dodaje.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo