W zeszłym roku na jednego mieszkańca w Polsce przypadało 4 razy mniej wody, niż statystycznie na jednego Europejczyka

Redakcja
Musimy nauczyć się gospodarować wodą w bardziej rozważny sposób. Codziennie każdy z nas zużywają około 200 l wody.
Musimy nauczyć się gospodarować wodą w bardziej rozważny sposób. Codziennie każdy z nas zużywają około 200 l wody. 123RF
Kurczą się światowe zasoby wody zdatnej do picia, a zapotrzebowanie na nią rośnie. Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego najbardziej prawdopodobnym kryzysem, z którym możemy się borykać za kilkanaście lat, będzie niedobór czystej wody, który pociągnie za sobą problemy z produkcją żywności i energii. Wchodzimy w ten kluczowy moment, kiedy zajmujemy się określeniem zagrożenia suszą oraz narażeniem na skutki suszy w Polsce- ostrzega ekspert.

- W zeszłym roku na jednego mieszkańca w Polsce przypadało 4 razy mniej wody, niż statystycznie na jednego Europejczyka, więc niewątpliwie mamy problemy z wodą- mówi Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. - Co roku skraca się okres w którym występują okresy suszy lub powodzi- dodaje.

Musimy nauczyć się gospodarować wodą w bardziej rozważny sposób. Codziennie każdy z nas zużywają około 200 l wody - myjąc się, pijąc i korzystając z toalety. Ilość wody potrzebna, żeby dostarczyć ludziom jedzenie jest 10-krotnie większa niż tej zużywanej w domach. To samo dotyczy produkcji energii. 90 proc. generatorów energii na świecie wykorzystuje wodę w procesie chłodzenia. Blisko 30 proc. wody marnuje się przez przeciekające pod ziemią rury.

Przeczytaj także:

- Społeczeństwo oczekuje od nas konkretnych działań, które zmierzają do tego, żeby zabezpieczyć interesy społeczeństwa, przemysłu, rolnictwa poprzez magazynowanie wody, zapobieganie suszom. Stąd nasza odpowiedź, projekt wielka strategia polska, zmierzająca do szeregu różnych działań nakierowanych na zatrzymanie wody i zapobieganie suszy w Polsce- mówi Daca.

Woda pokrywa ponad 70 proc. powierzchni planety, ale problemem jest fakt, że zaledwie jej 0,6 proc. jest zdatna do picia i może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych albo do produkcji żywności. Na świecie jest też coraz więcej rejonów, gdzie woda jest poważnie zanieczyszczona. Obecnie z powodu braku dostępu do czystej wody cierpi już ponad miliard ludzi na świecie.

Według naukowców do 2030 roku problem niedostatku wody pitnej może dotyczyć już 40 proc. populacji, o ile model gospodarowania tym zasobem nie zmieni się na bardziej racjonalny.

- Wchodzimy w ten kluczowy moment, kiedy zajmujemy się określeniem zagrożenia suszą oraz narażeniem na skutki suszy w Polsce-ostrzega Rafał Jakimiak, kierownik projektu Stop Suszy, Wody Polskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W zeszłym roku na jednego mieszkańca w Polsce przypadało 4 razy mniej wody, niż statystycznie na jednego Europejczyka - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl