W warszawskim zoo urodziła się alpaka. Mieszkańcy mogą wybrać dla niej imię

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Warszawa: Zoo szuka imienia dla małej alpaki
Warszawa: Zoo szuka imienia dla małej alpaki fot. Krzysztof Kapica
Stołeczny ogród zoologiczny szuka imienia dla kolejnej małej alpaki. Tym razem jest to śnieżnobiała samiczka. Jej imię musi zaczynać się na literę N. To przyrodnia siostra Nugata, któremu imię w ubiegłym tygodniu wybrali internauci.

Na facebookowym profilu stołecznego zoo zamieszczono zdjęcie małej, białej alpaki wypoczywającej na wybiegu w promieniach słońca.

"Poznajcie przyrodnią siostrę Nugata, dla którego ostatnio wybraliście imię. Ta śnieżnobiała dama urodziła się w Warszawskim ZOO 10 lipca. Jej mamą jest Lawinia (dla której dwa lata temu też wybieraliście imię), a tatą Tofik, czyli tata Nugata" - napisał stołeczny ogród zoologiczny.

"We wczorajszym poście daliście nam znać, że z chęcią wybierzecie także imię dla naszej blond piękności. Imię musi zaczynać się na literkę N" - dodało zoo.

ZOO czeka na propozycje

Propozycje imienia dla samiczki alpaki można przedstawiać w komentarzach pod postem na profilu zoo do środy 10 sierpnia (kiedy to alpaka skończy kończy miesiąc). Opiekunowie alpak w czwartek wybiorą cztery imiona. Następnie propozycje zostaną przedstawione warszawiakom, którzy spośród 4 imion wskażą 2 finałowe. Ostateczne głosowanie odbędzie się w relacjach na Instagramie i Facebooku, imię małej alpaki będzie znane po długim sierpniowym weekendzie.

"Do dzieła" - napisało stołeczne zoo.

Co wiemy o alpakach?

Alpaki należą do rzędu ssaków parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej i nie występują w stanie dzikim. Hoduje się je w Andach. Alpaki są mniejsze od lam, osiągają 128–151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80–100 cm i masie ciała 55–85 kg. Hodowane są na mięso i w celu pozyskania wełny.

Ciekawostką jest, że alpaki mają trzy żołądki oraz trzy powieki. Trzecia powieka, tzw. migotka, porusza się w poziomie, od spojówki na zewnątrz oka. Oprócz trzeciej powieki, alpaki mają w obu gałkach ocznych poziome przesłony, na górze i na dole oka, wyglądające jak grzebień. Pełni on funkcję ochronną oka przed silnym działaniem wysokogórskiego słońca. Jeśli nasłonecznienie jest bardzo silne, grzebień górny i dolny łączą się ze sobą.

Dzięki łagodnemu usposobieniu alpaki świetnie wykorzystuje się do terapii tzw. alpakoterapią.

Od 2012 roku istnieje Polski Związek Hodowców Alpak.

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl