W Warszawie jest więcej zieleni niż w Nowym Jorku czy Paryżu. Dlaczego stolica jest smogowym liderem?

JP
W Warszawie jest więcej zieleni niż w Nowym Jorku czy Paryżu. Dlaczego stolica jest smogowym liderem?
W Warszawie jest więcej zieleni niż w Nowym Jorku czy Paryżu. Dlaczego stolica jest smogowym liderem? szymon starnawski / polska press
Prawie 40 proc. powierzchni Warszawy to tereny zielone. W stolicy mamy 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, a ratusz z roku na rok coraz bardziej inwestuje w zazielenianie miasta. Dlaczego więc Warszawa wciąż jest smogowym liderem?

W ubiegłym roku holenderski portal turystyczny TravelBird opublikował ranking “Green Cities Index 2018”, w którym wyłonił 50 najbardziej zielonych miast świata. Warszawa znalazła się na 12. miejscu i wyprzedziła m.in. Madryt, Lizbonę, Ateny, Paryż, Barcelonę, Londyn, Tokio czy Nowy Jork. Twórcy rankingu obliczyli m.in. ile zieleni przypada na każdego mieszkańca miasta. Według ogólnej powierzchni zielonych terenów, każdy mieszkaniec Warszawy ma do dyspozycji:

  • około 42 m2 lasu
  • blisko 16 m2 trawnika
  • ponad 8 m2 parku

Zielono, ale nieskutecznie
Zdaniem Andrzeja Gąsiorowskiego, prawnika, ekologa, autora bloga ,,Dlaczego ludzie wycinają drzewa", jeśli oceniamy zieleń w kontekście estetyki, to Warszawa wypada dobrze. - Na pewno sytuacja jest lepsza, niż w innych polskich miastach. Jeśli jednak spojrzymy na to z punktu widzenia miejskiego ekosystemu, to te działania są daleko niewystarczające. Mowa tu przede wszystkim o wycince drzew, a szczególnie pozbywaniu się starych i dojrzałych okazów. Taką sytuacje śmiało można nazwać obłędem czy szaleństwem. Nie powinno się tego robić. Dzisiaj każde dojrzałe drzewo to prawdziwy skarb miasta.

- W mieście nie powinno się traktować zieleni jedynie jako elementu dekoracyjnego. Przede wszystkim powinna ona tworzyć spójny ekosystem i zapewnić skuteczną retencję terenu - mówi Andrzej Gąsiorowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dlaczego „dopiero teraz” odkryliśmy problem smogu?

Zieleń nie wyleczy miasta ze smogu?

Narzuca się więc pytanie: dlaczego mimo tak pokaźnych, a co więcej, wciąż powiększających się terenów zieleni, miasto nie może poradzić sobie z coraz większym smogiem? - Z drzewami sytuacja jest paradoksalna. W momencie, kiedy najbardziej potrzebujemy ich do filtrowania zanieczyszczonego powietrza, to one nie mogą nam pomóc, bo nie mają liści. Dotyczy to przede wszystkim jesieni i zimy, gdy trwa okres grzewczy - mówi nam Andrzej Gąsiorowski, prawnik, ekolog, autor bloga ,,Dlaczego ludzie wycinają drzewa". W takim wypadku zieleń ma ograniczoną role jeśli chodzi o filtrowanie powietrza. Ważny jest także rozsądny kompromis w nasadzaniu różnych gatunków roślin. W Warszawie widać dysproporcję między drzewami liściastymi a iglastymi, a to właśnie te drugie świetnie gromadzą zanieczyszczenia i można na nie liczyć przez cały rok. Jednak najbardziej istotna jest eliminacja przyczyn smogu, a nie wyłącznie walka z jego skutkami. W Warszawie to głównie przestarzałe piece i samochody wzajemnie nakręcają zjawisko smogu.

135 milionów złotych na nowe drzewa

Według przyjętego budżetu, do 2022 r. miasto przeznaczy 300 milionów złotych na wymianę tzw. “kopciuchów”. Przestarzałych pieców jest w stolicy blisko 17 tysięcy. Dodatkowo w Warszawie przybędzie drzew. Na nowe nasadzenia miasto wyda łącznie 135 milionów złotych. Stolica będzie zielona jak nigdy dotąd. Nie da się ukryć, że od trzech lat władze miasta prowadzą intensywne kampanie społeczne i inwestują w projekty, które mają podnieść standard kształtowania zieleni Warszawy. Ulice są regularnie zazieleniane, powstają nowe skwery, a kilka parków przejdzie rewitalizację.

- Spotykamy się z warszawiakami, by wysłuchać ich cennych wskazówek. To oni najlepiej wiedzą, jak powinna wyglądać ich okolica - gdzie postawić ławkę, rozbudować skwer czy też, w którym miejscu przydałoby się więcej drzew i cienia - mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Za pomocą aplikacji „Milion drzew” mieszkańcy stolicy mogli m.in. sami wskazać, gdzie chcieliby zobaczyć nowe rośliny. Uruchomiony został również projekt „Zielone ulice Warszawy”, w którym warszawiacy zgłosili 41 arterii, jakie powinny zostać zazielenione w pierwszej kolejności. Od października 2018 r. działa platforma „Wiem o wycince”, dzięki której każdy może śledzić planowane wycinki drzew w mieście. Trwają również intensywne prace nad Mapą Koron Drzew, która pokaże wszystkie duże drzewa rosnące w stolicy wraz z ich szczegółowym opisem.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najwyższa Izba Kontroli: Polacy za późno ostrzegani są o smogu

Grażyna Wolszczak wygrała proces o smog. Państwo będzie musiało zapłacić 5000 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krscp
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi: bo drzewa nie są skutecznym sposobem na walkę ze smogiem. Jeden hektar lasu jest w stanie zatrzymać nie więcej niż 3-4 kg pyłów rocznie, a jeden stary piec emituje ich ponad 50 kg rocznie. Zatem do usunięcia pyłu emitowanego w Warszawie potrzeba ponad 200 tys. ha lasu, czyli cztery Warszawy całe zalesione.
Wróć na i.pl Portal i.pl