W USA znikają polskie kościoły. Brakuje księży

Grażyna Starzak
pixabay.com
Polskie kościoły za granicą są coraz częściej zamykane. W USA dotknęło to w ostatnich latach kilkanaście świątyń

W kościołach w Polsce z roku na rok ubywa wiernych. Proces laicyzacji dotyczy też Polonusów. I to nawet w USA, gdzie polska parafia przez lata pełniła wiele różnych funkcji, nie tylko ośrodka życia duchowego. W ciągu ostatniego roku w Stanach Zjednoczonych zamknięto kilkanaście polskich kościołów. Z powodu braku parafian, ale i księży. Podobna sytuacja jest w europejskich miastach, gdzie są duże skupiska Polonii. Problem jest na tyle poważny, że w czasie zakończonego właśnie zebrania plenarnego polskiego episkopatu ogłoszono, iż poszukuje się kapłanów, którzy podejmą posługę w kręgach Polonii.

- Nie jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim Polakom w każdym zakątku świata obecności polskiego księdza. Potrzeby są duże, mimo że ok. 2 tys. księży pracuje wśród Polonii. Są takie miejsca, do których muszą oni dojeżdżać ponad 100 km. Toteż, jeżeli byliby księża chętni do pracy za granicą, to miejsce dla nich zawsze się znajdzie - mówił w czasie wspomnianych obrad przewodniczący komisji ds. Polonii i Polaków za granicą bp Wiesław Lechowicz. Dodał też, że „praktyka pokazuje, iż tam, gdzie msze są regularnie odprawiane, tam Polacy chętnie się gromadzą. W miejscach, gdzie kult jest sprawowany „dorywczo”, frekwencja jest o wiele niższa”.

W opinii tego hierarchy ci duchowni, którzy pracują poza krajem, są „bardzo gorliwi”. - Ale ich propozycje duszpasterskie nie zawsze spotykają się z oczekiwaną odpowiedzią, bo jedynie 10-15 proc. Polaków za granicą w miarę systematycznie chodzi do kościoła - twierdzi bp Wiesław Lechowicz.

W USA, gdzie żyje prawie 12 mln naszych rodaków, w ostatnich latach niemal co miesiąc jest zamykany polski kościół. W stanie Connecticut pod koniec czerwca 2017 r. tylko w jednej archidiecezji zamkniętych zostało w sumie 26 kościołów katolickich. W tym sześć polskich. Kolejne 144 połączyło się w 56 nowych parafii. - Te zmiany były konieczne - tłumaczy w rozmowie z polonijną gazetą „Biały Orzeł” proboszcz jednej z parafii ks. prałat Daniel Pło-charczyk. - Przede wszystkim brakuje księży - mówi, ale opowiada też o kościołach, które otwarte były tylko raz w tygodniu i to na parę godzin oraz o takich, gdzie na msze święte przychodziło zaledwie kilkanaście osób. - W tych parafiach nic się nie działo, nie było ludzi, nie było życia, a msze święte odprawiali księża objazdowi - tłumaczy polonijny duchowny.

Księży brakuje również w Europie. Dlatego polscy duchowni to wciąż nasz „hit” eksportowy. Biskupi m.in. Irlandii, Islandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii wysyłają błagalne listy do episkopatu Polski z prośbą o przysłanie im polskich księży. Jest ich tyle, że jak mówią w sekretariacie episkopatu „nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie prośby”.

Nad Wisłą, co prawda, też z roku na rok jest mniej powołań, ale na brak duchownych nie narzekamy. Jest ich w całym kraju prawie 22 tys. W sumie ze wszystkich polskich diecezji „na saksy” wyjechało już ponad 4 tys. kapłanów.

Kilka lat temu Watykan wprowadził zasady, na jakich odbywa się wysyłanie duchownych za granicę. Konieczna jest umowa między biskupami diecezji, tej, która występuje o duchownego, i tej, która go wysyła. Wcześniej wyjeżdżający księża stawiali swoich biskupów przed faktem dokonanym.

Kontrakt z zagranicznym duchownym zawierany jest na pięć lat, ale najczęściej księża zostają za granicą do śmierci. Zdarza się też, że wracają wcześniej. Tak dzieje się, gdy ksiądz nie zdoła się przystosować do nowych warunków.

ZOBACZ KONIECZNIE:

[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W USA znikają polskie kościoły. Brakuje księży - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl