W tych miejscach nigdy nie zobaczysz gwiazd. Powstała mapa zanieczyszczenia światłem w Polsce

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Na niebie coraz trudniej uświadczyć gwiazdy. Dzieje się tak zwłaszcza w miejscach, które produkują mnóstwo światła. Naukowcy opracowali specjalny raport, który przedstawia zanieczyszczenie nieba światłem w Polsce, co przekłada się na widoczność ciał niebieskich. Zobaczcie, gdzie nie ujrzymy gwiazd.

Zanieczyszczenie światłem w Polsce

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zamieścił raport przygotowany przez Light Pollution Think Tank, który zdiagnozował stopień zanieczyszczenia światłem w Polsce.

"Podstawą raportu są wskaźniki ilościowe mówiące o ilości światła emitowanego w niebo (w kosmos), oraz o jasności nocnego nieba, rozświetlonego nadmiernym oświetleniem" - czytamy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Raport zwraca uwagę na istotny problem, który w ostatnich latach pojawia się w Polsce, a nawet z roku na rok się potęguje. Nocne niebo coraz częściej jest zanieczyszczane przez światło produkowane przez zwłaszcza wielkie ośrodki miejskie, a w konsekwencji przekłada się to na środowisko naturalne, ale też nasze zdrowie.

Astronomowie zwracają jednak uwagę, że zjawisko to nie jest "rozpoznane w polskim systemie prawnym jako zagrożenie, ani w żaden sposób monitorowane przez służby państwowe".

Gdzie nie zobaczymy gwiazd w Polsce?

Do raportu została zamieszczona mapa, która wskazuje, w których częściach Polski sytuacja wygląda najgorzej. Zdecydowanie tyczy się to największych aglomeracji. Warszawa i jej najbliższe okolice prezentują najgorszy wynik w całym kraju, ale bardzo zła sytuacja jest również na niemal całym Śląsku, który jako województwo prezentuje się najgorzej.

Poza tym widać znaczący problem we wspomnianych dużych ośrodkach jak Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Kraków czy Szczecin.

Najlepiej natomiast pod tym względem prezentuje się wschodnia część Polski. Różnica między obiema stronami kraju jest znacząca z korzyścią dla Wschodu.

Pełny raport znajduje się we wpisie Instytutu na Facebooku.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl