W Szpitalu Miejskim w Rzeszowie staw biodrowy wymieniają przez niewielkie nacięcie [ZDJĘCIA]

Agata Flak
Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego mogą liczyć na małoinwazyjny zabieg jego wymiany. Szpital Miejski w Rzeszowie jest drugim ośrodkiem w regionie, który wykonuje tego typu operacje.

Alloplastyka stawu biodrowego - bo tak nazywa się ten zabieg - to według lekarzy najskuteczniejsza metoda leczenia zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych oraz złamań szyjki kości udowej.

- Zabieg wykonywany jest z dostępu przedniego. Polega na 7 - 8 centymetrowym nacięciu skóry, usunięciu niesprawnych elementów stawu biodrowego i zastąpieniu ich sztucznymi. Implanty dostosowywane są do każdego pacjenta indywidualnie - wyjaśnia lek. Marcin Jaszczuk, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Główną zaletą operacji jest to, że w jej trakcie nie uszkadza się istotnych tkanek.
- Umożliwia to szybszą rehabilitację, zmniejsza ryzyko krwawienia po zabiegu, mniejszy jest także odsetek zwichnięć endoprotezy. Oprócz tego ból pooperacyjny jest mniejszy, a pobyt pacjenta w szpitalu krótszy. Także efekt kosmetyczny jest lepszy. Blizna jest praktycznie niewidoczna - lek. Marcin Jaszczuk wymienia zalety operacji.

Pacjent po takim zabiegu na drugi dzień wstaje z łóżka, a po 3-4 dniach wypisywany jest do domu.
Wykonanie takiej operacji możliwe jest praktycznie u każdego pacjenta z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. Wyjątkiem są osoby otyłe oraz z dużą deformacją stawu.

Na zabieg wymiany stawu biodrowego w kolejce pacjenci muszą czekać około 4 - 5 miesięcy.

- Czas oczekiwania związany jest z remontem sal operacyjnych. W lutym do użytku zostanie oddany nowy blok operacyjny. Wtedy kolejka do zabiegu powinna się skrócić - tłumaczy lek. Marcin Jaszczuk.

W ciągu roku ortopedzi ze Szpitala Miejskiego są w stanie wykonać około 350 tego typu operacji. Placówka - obok szpitala w Jaśle - jest drugą w regionie, która się tym zajmuje.

Specjaliści ze szpitala przy ulicy Rycerskiej od dwóch lat wykonują także alloplastykę stawu barkowego. Oprócz tego od ponad roku zabiegi z zakresu ortopedii onkologicznej - głównie złamania patologiczne. Lekarze specjalizują się także w zabiegach z zakresu chirurgii kręgosłupa.

- Zajmujemy się zaopatrywaniem złamań. Zabiegi wykonywane są w sposób małoinwazyjny przezskórny pod torem wizyjnym. Zdjęcia RTG wykonywane są śródoperacyjnie, co pozwala uwidocznić kręgi - tłumaczy ordynator.

Ostatnio oddział ortopedii Szpitala Miejskiego wzbogacił się o nowy sprzęt - aparat RTG z ramieniem C oraz szynę rehabilitacyjną CPM. Korzystają z niej pacjenci po zabiegu wymiany stawu kolanowego, biodrowego czy po złamaniach w obrębie stawu kolanowego.

- W ciągu dnia szyna zakładana jest około 6 - 8 pacjentom. Po założeniu sprzęt sam zgina i prostuje na przykład nogę w kolanie. Dzięki temu pacjent szybciej wraca do sprawności - wyjaśniają lekarze. Szpital posiada także szynę, która sama zgina rękę w łokciu i barku.

- Koszt szyny to 25 tys. zł, natomiast aparatu RTG z ramieniem C - 400 tys. zł. Sprzęt sfinansowany został przez Urząd Miasta Rzeszowa - mówi Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Szpitalu Miejskim w Rzeszowie staw biodrowy wymieniają przez niewielkie nacięcie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

na tym oddziale przeszlam 2 zabiegi ,nigdy nie wierzylam ze mozna przejsc tak bezbolesnie i od razu chodzic oczywiscie w granicach rozsadku. Fantastyczna kadra,super opieka z rehabilitacja wlacznie. mozna sie nie bac, polecam tylko ten oddzial Bozena

J
Jacek
Wspaniały komercyjny artykuł promocyjny pokazujący tylko piękną stronę produktu lub usługi. Niestety w życiu i w praktyce wygląda to inaczej. Szybkosć kolejki i wielkość cięcia skóry to nie jest najważniejsze kryterium. Są w Polsce jeszcze lepsze ośrodki z krótkimi kolejkami a potem niestety można od nowa zaczynać swoją przygodę np. z wymianą stawu
G
Grzesiek

Pozdrawiam pracowników z Ortopedii - 2 razy przywrócili mnie do pełnej sprawności.

f
felczer

Na zdieciach pokazana jaet pacjentka po operacji stwu KOLANOWEGO a nie biodrowego.

Wróć na i.pl Portal i.pl